Ten dělá to a ten zas tohle: Zachránil starý „šachťácký” traktor před sešrotováním

Tomáš Skřipský 2021-01-10 12:42:00

BÍLENCE (tos) – Vskutku unikátní kolový traktor slouží na statku soukromého zemědělce Tomáše Karla z Bílenců. Stroj Škoda ŠT 180 totiž vypadá, jakoby právě sjel z výrobní linky, ačkoli podle údajů v technickém průkazu je to už zasloužilý „dědeček“ s rokem výroby 1988. Jeho nynější majitel, který byl v „osmaosmdesátém“ teprve třináctiletý školák, traktor koupil od šachty za cenu železného šrotu jako vyřazený a určený k sešrotování. Stroj z pochopitelných důvodů potřeboval řadu dílčích oprav, a tak se Tomáš Karl rozhodl, že nějaké „flikování“ nemá cenu. Vzal to tedy „z gruntu“ a veterána kompletně zrenovoval. Traktor se veřejnosti v plné parádě poprvé představil na letošních dožínkách v Bílencích a od té doby na 105 hektarech polností slouží k těžkým pracem, jako je orba či diskové podmítání.

„K rozhodnutí o renovaci mimo jiné přispěla mnohými vysmívaná jednoduchost až primitivnost socialistické techniky. Díky tomu ovšem vznikaly stroje nekomplikované a odolné, které si dokázali svépomocí opravit v každém zemědělském podniku či družstvu a které fungují i po desítkách let. Dodnes je také k sehnání spousta náhradních dílů, protože většina součástek je použitá z nákladních vozů LIAZ,“ přibližuje majitel začátky projektu. Jen zasvěcenci potom vědí, že část dílů pro kolový traktor vznikala i ve Strojní traktorové stanici v Prunéřově.

Tomáš Karl pro svůj nápad vrátit mládí starému traktoru získal dva kolegy, Milana Buchara a Josefa Vondráka, kteří se do renovace pustili s ním. „Bez nich bych to nezvládl,“ přiznává majitel. Do práce se dali letos na jaře a po několika měsících nablýskaný stroj představili veřejnosti na výše zmíněných dožínkách. To, že se začátek rekonstrukce veterána shoduje s nástupem pandemie koronaviru, je prý náhoda. „Rozhodně to není tak, že jsme na traktoru začali pracovat proto, že bychom v souvislosti s koronavirem nevěděli, co s volným časem. V našem oboru je pořád co dělat,“ vysvětluje zemědělec.

S trochou nadsázky lze říci, že úspěšná renovace traktoru Škoda ŠT 180 trojici „nakopla“ k chuti vyzkoušet další podobné projekty. „Na statku máme po předchozím majiteli spoustu staré techniky, a tak máme v plánu vše postupně renovovat,“ říká s úsměvem Tomáš Karl. Dalším z adeptů na generální obnovu je „bratříček“ zachráněného traktoru, stroj Škoda ŠT 180 N, který na statku rovněž slouží. Jak písmeno „N“ v názvu napovídá, jde o verzi „Nakladač“, která má nad zadní nápravou nástavbu s nakládací lžící. Tento traktor je unikátní tím, že má v kabině dvě plnohodnotná pracoviště řidiče se sedačkou, volantem a pedály, která jsou vůči sobě otočena o 180 stupňů. „Normální“ pracoviště slouží k řízení stroje při přepravě z místa na místo; zády otočené sedadlo pak umožňuje lokální pojíždění a ovládání nakládací lžíce.

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz


ELEKTROMONTÉR

Volná místa na pozici ELEKTROMONTÉR - ESAP Chomutov. Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 603 22 40 90


SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY

Volné místo na pozici SKLADNÍK A OPERÁTOR VÝROBY ve Valeo Podbořany. Mzda vč. benefitů až 26500,- Kč.
Tel.: 415 232 268
E-mail: zdenka.hlavanova@valeo.com

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video