Ten dělá to a ten zas tohle: Zachránil starý „šachťácký” traktor před sešrotováním

Tomáš Skřipský 2021-01-10 12:42:00

BÍLENCE (tos) – Vskutku unikátní kolový traktor slouží na statku soukromého zemědělce Tomáše Karla z Bílenců. Stroj Škoda ŠT 180 totiž vypadá, jakoby právě sjel z výrobní linky, ačkoli podle údajů v technickém průkazu je to už zasloužilý „dědeček“ s rokem výroby 1988. Jeho nynější majitel, který byl v „osmaosmdesátém“ teprve třináctiletý školák, traktor koupil od šachty za cenu železného šrotu jako vyřazený a určený k sešrotování. Stroj z pochopitelných důvodů potřeboval řadu dílčích oprav, a tak se Tomáš Karl rozhodl, že nějaké „flikování“ nemá cenu. Vzal to tedy „z gruntu“ a veterána kompletně zrenovoval. Traktor se veřejnosti v plné parádě poprvé představil na letošních dožínkách v Bílencích a od té doby na 105 hektarech polností slouží k těžkým pracem, jako je orba či diskové podmítání.

„K rozhodnutí o renovaci mimo jiné přispěla mnohými vysmívaná jednoduchost až primitivnost socialistické techniky. Díky tomu ovšem vznikaly stroje nekomplikované a odolné, které si dokázali svépomocí opravit v každém zemědělském podniku či družstvu a které fungují i po desítkách let. Dodnes je také k sehnání spousta náhradních dílů, protože většina součástek je použitá z nákladních vozů LIAZ,“ přibližuje majitel začátky projektu. Jen zasvěcenci potom vědí, že část dílů pro kolový traktor vznikala i ve Strojní traktorové stanici v Prunéřově.

Tomáš Karl pro svůj nápad vrátit mládí starému traktoru získal dva kolegy, Milana Buchara a Josefa Vondráka, kteří se do renovace pustili s ním. „Bez nich bych to nezvládl,“ přiznává majitel. Do práce se dali letos na jaře a po několika měsících nablýskaný stroj představili veřejnosti na výše zmíněných dožínkách. To, že se začátek rekonstrukce veterána shoduje s nástupem pandemie koronaviru, je prý náhoda. „Rozhodně to není tak, že jsme na traktoru začali pracovat proto, že bychom v souvislosti s koronavirem nevěděli, co s volným časem. V našem oboru je pořád co dělat,“ vysvětluje zemědělec.

S trochou nadsázky lze říci, že úspěšná renovace traktoru Škoda ŠT 180 trojici „nakopla“ k chuti vyzkoušet další podobné projekty. „Na statku máme po předchozím majiteli spoustu staré techniky, a tak máme v plánu vše postupně renovovat,“ říká s úsměvem Tomáš Karl. Dalším z adeptů na generální obnovu je „bratříček“ zachráněného traktoru, stroj Škoda ŠT 180 N, který na statku rovněž slouží. Jak písmeno „N“ v názvu napovídá, jde o verzi „Nakladač“, která má nad zadní nápravou nástavbu s nakládací lžící. Tento traktor je unikátní tím, že má v kabině dvě plnohodnotná pracoviště řidiče se sedačkou, volantem a pedály, která jsou vůči sobě otočena o 180 stupňů. „Normální“ pracoviště slouží k řízení stroje při přepravě z místa na místo; zády otočené sedadlo pak umožňuje lokální pojíždění a ovládání nakládací lžíce.

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video