Pamětní síň Emila Filly se po pěti letech vrací na Peruc

Jarka Cibulková 2021-06-23 13:45:04

Do šesti měsíců by podle výroku soudu měla majitelka peruckého zámku Dominika Matušová zpřístupnit jedenáct místností včetně terasy jižního křídla pro Galerii Benedikta Rejta, která se stará o dědictví malíře Emila Filly.

Naopak žalobkyně neuspěla s dalšími třemi prostory, které po Matušové požadovala zpřístupnit. „Jedná se o tři sporné místnosti, dvě v prvním nadzemním patře a jedna v druhém nadzemním patře (dřívější mansarda a půda), jejichž vstupy byly kvůli drahým obrazům zazděny. Sloužily k ukládání nepotřebných věcí. Dá se tedy říci, že žalobkyně prostory nepoužívala v souvislosti s odkazem Emila Filly,“ odůvodnila rozsudek soudkyně Eva Vyskočilová. Tyto pro-story tedy budou ponechány majitelce zámku D. Matušové.

Zároveň žalovaná nesmí zabránit galerii v užívání pamětní síně a galerie má také právo odebírat na vlastní náklady energii a vodu.

V poslední vůli Hany Fillové, datované v roce 1958, stálo, že v šesti pokojích s příslušenstvím na zámku v Peruci by měl být zřízen památník s mobiliářem a díly Emila Filly, který zde pobýval a tvořil. V roce 1966 dochází k převodu majetku pamětní síně z galerie v Litoměřicích pod Galerii Benedikta v Lounech, ta ji poté provozuje s malou přestávkou, způsobenou krádeží cenných děl, až do roku 2016, kdy prostory síně uvolňuje pro nutnou rekonstrukci, která měla trvat dva roky…

Velkým otazníkem v celém sporu je i věcné břemeno památníku v zámku. Nejsou v něm přesně specifikovány místnosti, ani křídlo zámku, v němž by mělo být.

Rozsudek není pravomocný, dnešního jednání se ani majitelka peruckého zámku ani ředitelka Galerie Benedikta Rejta nezúčastnily. Obě jsou ale nakloněny dohodě o zpřístupnění památníku Emila Filly.


Pondělní jednání soudu bylo pokračování jednání o deset dní dříve. Tehdy závěrečnými návrhy skončilo před civilním soudem v Lounech jednání ve věci nemožnosti užívání Pamětní síně Emila Filly. Majitelku peruckého zámku Dominiku Matušovou zažalovala bývalá ředitelka Galerie Benedikta Rejta Alica Štěfančíková.

Zámek v Peruci, v jehož jižním křídle Pamětní síň Emila Filly sídlí, prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Ve většině prostor kulturní památky bylo zjištěno napadení dřevomorkou. Problém nastal také s odpadem, který byl z pamětní síně sveden do sklepa. Dohoda o užívání prostor mezi krajem a majitelkou zámku Dominikou Matušovou byla u-zavřena v srpnu 2016. Přístup měl být žalobci umožněn koncem června 2018.

„Ředitelka galerie říkala, abychom šetřili vodou kvůli odpadům,“ zaznělo ze čtené výpovědi svědkyně, která v galerii pracovala čtyři roky jako kurátorka. Následkem vyústění odpadů do sklepa zámku došlo k na-rušení statiky, napadení zdiva a popraskání kleneb.

Poté soudkyně již jen seznamovala strany s listinnými důkazy, v nichž převažovaly písemnosti ze stavebního odboru lounské rad-nice. V lednu letošního roku bylo vydáno rozhodnutí, že zámek v Peruci čp. 1 bude sloužit kulturnímu využití. Ve druhém nadzemním patře severního křídla by měly být výstavy, druhé patro jižního křídla, v němž se nachází pamětní síň Emila Filly, by ne-mělo být dotčeno stavebními úpravami.

Žalobce v závěrečném návrhu navrhl, aby soud uložil Dominice Matušové povinnost do patnácti dnů zpřístupnit jižní křídlo zámku v Peruci pro účely provozování Pamětní síně Emila Filly. Jedná se o první patro, podkroví, balkon a terasu. Celkem se jedná o 14 místností, které galerie užívala a něž je napsáno věcné břemeno užívání. Právě věcné břemeno je napadáno advokátem žalované, která tvrdí, že bylo sjednáno ne-určitě.

„Podle zavedené judikatury je právo věcného břemene chráněné. Žalobce je přesvědčen o tom, že žalovaná neměla nikdy v úmyslu navrátit prostory, když před stavebním úřadem prezentovala celou věc tak, že je nutné provést udržovací práce. O úmyslu neumožnění užívání zámku svědčí i to, že se nezahájily opravné práce v jižním křídle. Ale obžalovaná zvelebovala severní křídlo.

Úmysl je dále podporován i zjištěním soudu na místním šetření v roce 2020, že se v jižních prostorech zámku (kromě dřevěných prvků) nic nedělá a slouží k ubytování dělníků,“ okomentoval svůj návrh advokát žalující strany.

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video