Mozaika podle opony Zdeňka Sýkory se loupala. Piazzettu před divadlem "namalují" znovu

Lucie Steklá 2022-08-26 13:29:00

Louny - "Technický stav Sýkorovy kompozice na piazzettě před Vrchlického divadlem v Lounech není v dobrém stavu. Spolek Sýkora 2020 se proto rozhodl iniciovat její opravu,“ uvedli zástupci spolku. Po třech letech od vzniku piazzetty podle díla - černobílé opony Zdeňka Sýkory, se nejedná o první opravu. Dříve povrch klouzal, nyní se loupal. ,,Jsem rád, že jsme se dohodli se spolkem Sýkora 2020 a firmou na opravě. Věřím, že nový povrch nebude klouzat a ani se loupat,“ řekl starosta Pavel Janda.


Jednání s městem bylo podle vyjádření Spolku Sýkora 2020 vyvoláno v srpnu loňského roku. Setkání se zúčastnili kromě vedení radnice a městských úředníků také architekt Josef Pleskot, Lenka Sýkorová, zástupce zhotovitelské firmy Coming Plus a ředitel Vrchlického divadla. ,,Bylo dohodnuto, že oprava proběhne během divadelních prázdnin v letních měsících, aby nebyl nijak narušen provoz divadla a Galerie města Loun. Veškeré náklady budou hrazeny ze sponzorských darů, město tedy na opravu díla nedá žádné prostředky,“ uvádí spolek. Zmíněný postup byl znovu projednán a schválen na schůzce se zástupci města 17. června letošního roku. ,,Vzhledem k tomu, že Sýkorova piazzetta byla jako výrazný počin vybrána do ročenky Česká architektura 2019 - 2020 a jde o vůbec první lounskou realizaci zařazenou do této publikace, je žádoucí, aby nevykazovala vady a důstojně reprezentovala jak dílo Zdeňka Sýkory, tak město Louny,“ dodali zástupci spolku.

Práce na opravě začaly minulý týden. Dělníci celou plochu obrousili a v závěru týdne vypadalo prostranství před divadlem skoro jako dříve, jen si domy-slet obří betonové koule. Obrazec se nyní namaluje znovu. Náklady ve výši několika set tisíc korun nepůjdou z městského rozpočtu, uhradí je zmíněný spolek Sýkora 2020.

Piazzetta v podobě černobílé mozaiky vznikla v roce 2019 s náklady téměř devět milionů korun. Město tehdy uhradilo částku 5,6 milionu korun, spolek Sýkora 2020 přispěl z finanční sbírky, přispěli také sponzoři. Původní betonové dlaždice nahradil obraz o velikosti více než 170 metrů čtverečních. První potíže s mozaikou nastaly jen několik měsíců po dokončení, ukázalo se, že bílé části obrazce za deště či sněhu kloužou. Byla na ně proto nanesena další vrstva nátěru s drsnějším povrchem. Ta se ale bohužel s ostatními vrstvami malby nespojila a začala se loupat. To už by se po současné opravě stát nemělo. Povrch je nyní vytvořen technikou epoxidové stěrky, práce potrvají několik týdnů.

Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


REGISTROVANÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu: REGISTROVANOU ZDRAVOTNÍ SESTRU. Nástup možný od 1.1.2023. Směnný provoz. Požadujeme: praxi minimálně 3 roky, bezúhonnost. Přihlášky posílejte do 24.11.2022 na: luksova@dpszatec.cz. K přihlášce formou životopisu přiložte kopii dokladu o nejvyšším vzdělání. Ústní kolo výběrového řízení proběhne 29.11.2022 od 13 hodin.
E-mail: luksova@dpszatec.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video
Den válečných veteránů v Žatci (video)

Den válečných veteránů v Žatci (video)

Přehrát video