Sbírky muzea v Žatci obohatil bronzový poklad z Podbořanska

Alla Želinská 2017-12-03 01:41:00

Žatec (až) Archeologové předali v minulých dnech do sbírek Regionálního muzea v Žatci bronzový poklad čítající 16 zlomků srpů, šídlo, plechový náramek a 15 kusů bronzoviny z mladší doby bronzové, tj. cca z období 1250–1000 př. n. l. „Nález byl učiněn letos na podzim u Vroutku na Podbořansku na lesním pozemku. Nálezcům Dominiku Čermákovi a Josefu Bielikovi patří dík za příkladný přístup k archeologickému kulturnímu dědictví, neboť neprodleně informovali odborné instituce a nálezy mi předali,“ uvedl archeolog Vojtěch Peksa z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech.

Za spoluúčasti archeologa Petra Holodňáka z žateckého muzea a dalších spolupracovníků s detektory kovů bylo místo nálezu na konci října prozkoumáno a zdokumentováno. „Při výzkumu byl začištěn povrch lesního terénu na úrovni pískového podloží. Vynikl tak obrys původního výkopu pro uložení tzv. depotu se zbytkem neporušené výplně. Předměty byly do země uloženy volně, jelikož nebyly zjištěny pozůstatky po žádném obalu např. keramické nádobě. Nálezy se ovšem nacházely na větší ploše a byly pravděpodobně z původního místa rozvlečeny divokou zvěří, či lesní orbou. Při systematickém detektorovém průzkumu se tak na místě podařilo zachránit před dalším poškozením ještě dva kusy bronzových srpů,“ přiblížil okolnosti nálezu V. Peksa.

Soubor nálezů o váze bezmála půl kilogramu představuje pro Podbořansko historický pramen mimořádné hodnoty. Jedná se o první podobný nález z okolí Vroutku a teprve třetí pravěký depot čili poklad s větším počtem předmětů na Podbořansku. A navíc nedaleko od místa nálezu bylo na Kružínském vrchu v loňském roce objeveno dosud neznámé pravěké hradiště, jehož předběžná datace spadá taktéž do závěru doby bronzové. „Lze tedy předpokládat, že odborné zpracování přinese řadu dalších pozoruhodných poznatků. V této souvislosti je třeba postup nálezců vysoce ocenit. Díky jejich přístupu byl objev uchován pro budoucnost a rovněž bylo možné podrobně zdokumentovat nálezové okolnosti. Ty jsou pro archeologii obzvláště cenné, neboť dovolují nálezy zasadit do krajinných a sídelních souvislostí a o to více zvyšují hodnotu samotných nálezů,“ dodal Peksa.

S depotem se bude moci v rámci dlouhodobé menší výstavy potěšit i široká veřejnost. „V hlavní budově muzea K. A. Polánka v Žatci si ještě v letošním roce budou návštěvníci moci prohlédnout kromě vrouteckého depotu i další nálezy z Podbořanska a Žatecka získané pomocí detektorů kovů, které v mnoha ohledech výrazně posunuly znalosti o pravěkém osídlení. I nálezcům těchto předmětů tak patří opětovné poděkování,“ vzkázal archeolog.

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video