Chmelařské muzeum nově vystavuje Chmelařský a pivovarnický betlém

Markéta Chalupová 2018-04-22 00:15:00

Žatec (mch) Chmelařský a pivovarnický betlém nebo také Deset zastavení piva je nově k vidění v Chmelařském muzeu na žateckém náměstí Prokopa Velikého. Zvídaví návštěvníci jej mohou prozatím vidět po domluvě se zaměstnanci muzea. „Nyní řešíme, kde bude během sezóny betlém vystavený. Zatím ještě nevíme, jestli zůstane v prostorách Sedmého schodu, zvažujeme totiž i možnost umístit ho do podkroví našeho muzea. Pokud ale projeví lidé zájem o prohlídku, rádi jim betlém ukážeme,“ uvedl ředitel Chmelařského muzea Vladimír Valeš.

Chmelařský a pivovarnický betlém má žatecké Chmelařské muzeum zapůjčený na celou letošní turistickou sezónu díky „Místní akční skupině Rakovnicko“. Jedná se o pozoruhodné řezbářské a výtvarné dílo, které vyrobil řezbář Libor Deanemarek z Přílep a hrnčíř Jiří Duchek z Mutějovic. Celý betlém se skládá z deseti jednotlivých celků, které zobrazují postup pěstování chmele i zpracování piva. Vše začíná pěstováním chmele na drátěné či tyčové chmelnici, následuje znázornění Dočesné, sušárny chmele, sladovny, a práce bečvářů, tedy lidí, kteří vyráběli dubové sudy na pivo, ledařů a samozřejmě nechybí ani srdce každého pivovaru – varna, cyklus pak uzavírá stáčírna a také jak jinak hospoda, ve které je prý líp, jak na světě. Každá z částí betlému je navíc doplněná dobovými fotografiemi a články, díky nimž se návštěvník dozví spoustu zajímavých informací na téma chmelařství a pivo.

Foto: Chmelařský a pivovarnický betlém nebo také Deset zastavení piva je vystaven na Sedmém schodu, vidět jej můžete po domluvě s personálem Chmelařského muzea. Foto: Markéta Chalupová

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video