Na mapě stromů svobody přibyl i ten vroutecký

Alla Želinská 2018-04-21 01:39:00

Podbořansko, Vroutek (až) Stromy republiky nebo stromy svobody, tak byly nazývány lípy, které vysazovali k výročí založení naší republiky, ať už před sto lety, kdy vznikla Československá republika, nebo před padesáti, v roce 1968, či dalších letech s osmičkou na konci… O lípě republiky vysazené v roce 1968 v Brodech jsme před časem psali, a to díky podnětu paní Marie Mourové.

Další střípek vzpomínek – a hlavně další konkrétní lipku do vytvořené mapy stromů svobody (najdete ji na stromysvobody.cz) – přidala Libuše Moravčíková z Vroutku. Právě ona, tenkrát Libuška Kudláčková, žákyně vroutecké školy, spolu s pedagogem a obecním kronikářem Jiřím Benešem zasadila v předvečer oslav 50. výročí vzniku ČSR na náměstí ve Vroutku. Strom prý byl přesazen, možná proto je drobnějšího vzrůstu. O jeho vysazení je záznam v kronice obce, je označen žulovým zkoseným blokem.

„Naše doba na tyto významné symboly pomalu zapomněla. Já sama jsem si při poslechu radia Blaník, kdy v reportáži Nadace Partnerství tuto skutečnost připomněla, uvědomila, že jsem před 50 lety spolu s Jiřím Benešem takový strom ve Vroutku sázela. Hned jsem proto vyhledala na internetu stránky Nadace a zjistila, zda je náš strom na zmíněné mapě. Nebyl tam. Tak jsem ihned nalezla heslo: Vložit strom. Pročetla jsem si dotazník, který je nutno vyplnit, a odebrala se na Městský úřad zjistit, zda už v této věci něco podnikli. Pan starosta mi ponechal volnou ruku k registraci stromu. Já si ještě v kronice obce ověřila datum výsadby, aby vše odpovídalo historicky,“ vypráví Libuše Moravčíková. 

Záznam říká, že sázení lipky, v tomto případě Stromu republiky ve Vroutku proběhlo 27. 10. 1968 v rámci oslav 50. výročí založení republiky. Na mapě stromů svobody tedy díky neutuchající aktivitě paní Moravčíkové přibyl i ten ve Vroutku. „Proto vyzývám ostatní obce, aby v kronikách zjistily, zda i u nich proběhla taková výsadba, a letos, po 100 letech, zvolily pokračování výsad-by. Je to vzkaz budoucím generacím velmi výstižný. Stromy nás přežijí a vždy připomínají, že lidé jsou bez přírody nicotní. Z obcí se stávají betonová parkoviště, což k pocitu domova vůbec nepřispívá. Pamatujme na zeleň a hlavně na stromy, které zdobí naše sídla a ještě jsou domovem užitečného ptactva. Věřím, že právě oslavy 100. výročí naší státnosti se stanou podnětem k další výsadbě pamětních stromů. Zasazený strom bude hmatatelným důkazem, že si vážíme naší samostatnosti,“ vzkazuje Libuše Moravčíková.

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Slavnosti Husitů Smolnice

Taneční rozcvička před posledním soutěžním úkolem.

Přehrát video
Traktoriáda Líšťany

Devátý ročník ,,přehlídky traktorů".

Přehrát video