Šestipatrová věž – to by mohla být nová budova pro ZUŠ

Alla Želinská 2019-06-04 10:15:00

Podbořany - Věž se šesti patry, učebnami a koncertním sálem – tak má vypadat nová budova Základní umělecké školy v Podbořanech. Vyrůst má hned za současnou budovou školy. O záměru město ještě definitivně nerozhodlo, zatím se o něm vede veřejná diskuze. Na představení plánů, co dál dělat se „zuškou“, se v pondělí 20. května přišlo podívat do společenského sálu radnice asi padesát lidí.

Současná budova ZUŠ má kapacitu 230 žáků a potřebám města už zdaleka nestačí. Zájem rodin, které by chtěly zapsat své děti k uměleckému vzdělávání, je totiž mnohem vyšší. „Potřebovali bychom najít místo s kapacitou až pro pět set žáků. To by odpovídalo zájmu rodičů nejen z Podbořan, ale i z okolních obcí, kteří by k nám chtěli posílat děti. Zájem se stále zvyšuje, je to dáno možná i tím, že mnoho mladých rodin přišlo sem do okolí a postavily si rodinné domky,“ vysvětlil ředitel ZUŠ Martin Říhovský.

Starosta Podbořan Radek Reindl připomněl, že město velmi podporuje myšlenku rozšíření základní umělecké školy. Současně však ve městě teď není žádná jiná budova, kterou by ZUŠ mohla využívat. Vedení města se tedy přiklání k plánu postavit pro školu úplně nové prostory. Nová budova by byla propojena s tou současnou spojovacím krčkem. „Je to nejlepší a nejpraktičtější řešení, chceme mimo jiné i to, aby žáci byli soustředění v jedné škole a nepřebíhali nám po městě z jedné třídy do druhé,“ sdělil starosta. Stavba nové budovy by stála přibližně 20 milionů korun. „Tato částka je ve finančních možnostech města – i díky dobrému hospodaření v minulých letech,“ dodal starosta.

Město o záměru teprve bude rozhodovat, ale na světě už je architektonická studie nové podoby školy s přistavěnou budovou. Vypracoval ji renomovaný architekt Petr Hájek, který se podílel na mnoha dalších zajímavých projektech v ČR. Na pondělní debatě se zájemci na podbořanské radnici byl také přítomen. Pro ZUŠ navrhl novou budovu ve tvaru věže se šesti patry, učebnami, koncertním a přednáškovým sálem s možností změn aktuálních akustických podmínek i veřejnými prostory v přízemí. „Hledání talentovaných dětí a jejich rozvoj je třeba neustále podporovat a pečovat o ně, jsem rád, že nás město Podbořany s touto myšlenkou oslovilo,“ uvedl Petr Hájek.

Zastupitelstvo města bude o plánech dalšího rozvoje ZUŠ rozhodovat pravděpodobně už na příští schůzi 19. června. I tam budou mít prostor k vyjádření místní občané, a to zejména ti, kteří bydlí v okolí ZUŠ a nová stavba se tak stane jakousi jejich realitou všedního dne. Zatím velká část z oslovených námi lidí o záměru ani neví a nebo ví jen z doslechu. Na pondělním setkání zazněl i zamítavý pohled na „monstrózní bílou věž“, která by kontrastovala s historickou budovou ZUŠ. Zastupitel Ivo Švarc např. poukazoval na to, že se neví, jaké by byly provozní náklady budoucí nové ZUŠ, což je podle něj podstatné.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE

LOGIT Hlubany - Podbořany přijímá! Hledáme nové kolegyně na pracovní pozici OPERÁTORKA TEXTILNÍHO STROJE. Mzda od 21 tisíc, nepřetržitý provoz, náborový příspěvek 5 tisíc, zapracování pod dohledem školitele, příplatky na pojištění 700 Kč za měsíc, příplatky na dopravu 2 Kč/km, stravné zdarma v hodnotě 180 Kč na směnu.
Kontakt: Ing. Simona Šilarová
Tel.: 727 838 954
E-mail: simona.silarova@radicigroup.com

TECHNIK

Společnost H-REKULTIVACE a.s. (Černovice 226) hledá zaměstnance na pozici TECHNIK. Požadujeme středoškolské vzdělání - lesnického nebo zahradnického směru výhodou, schopnost vést kolektiv zaměstnanců, ŘP sk. B. Nástup možný ihned. Nabízíme: nástupní plat 30000,- Kč + měsíční a roční bonus. K dispozici osobní SUV automobil, mobil, IT technika. Trvalý pracovní poměr. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: lj@h-rekultivace.cz

STRÁŽNÍK

Rádi byste se stali součástí Městské policie Podbořany? Máte šanci! Město Podbořany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa STRÁŽNÍK Městské policie Podbořany na dobu neurčitou. Bližší informace na uvedených kontaktech.
Tel.: 777 214 193
E-mail: gutzer@podborany.net

HLÍDÁNÍ - BRIGÁDA/VÝPOMOC

V Žatci hledáme osobu(y), která by navštěvovala pratetu s pohybovým omezením (denně 30 min, Písecká ul.) a zkontrolovala, že teta v den jedla a pila (jídlo zaváží pečovatelky). Finance dohodou. Krátkodobě, cca 2 měsíce. Mohou se střídat 2 osoby. Tel./SMS: 602 660 664 nebo 602 743 664.
Tel.: 602 660 664

ŘIDIČ

Firma Marius Pedersen, a.s., přijme pro provozovnu Louny ŘIDIČE. Požadujeme oprávnění skupiny C,E, prof. průkaz, karta řidiče. Více informací na uvedeném telefonu.
Kontakt: Ing. Josef Fryč
Tel.: 739 682 517

Poslední videa

Cvrnkaní kuliček na Dni her v muzejní zahradě v Žatci

Ve čtvrtek 15. srpna zahrada regionálního muzea K. A. Polánka přilákala - i v nepříliš příznivém počasí - desítky malých a velkých návštěvníků. Do hry (svého dětství) se s radostí pustili i dospělí:)

Přehrát video
Smolnice: Hry mikroregionu Perucko

Děti ráje ...

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

PRONÁJEM

Pronajmu byt 1+2 v N. Ervěnicích. Čistý vchod, nájem 7,7 tis. + 1 kauce nutná. Tel. 606 294 302.

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím zahrádku v Chomutově. Tel. 728 512 011.

Vzpomínky

Jarmila Kluchová

Dne 24. 8. 2019 uplyne 1 rok, od úmrtí paní Jarmily KLUCHOVÉ. Stále vzpomínají dcera Jarmila s manželem, vnoučata, pravnoučata a prapravnoučata.

Emil Přibyl

Jen těžko k uvěření, že tak dlouho už tu s námi není. Kdo Tě znal, ten v dobrém vzpomene, kdo měl rád, nikdy nezapomene. Dne 24. 8. 2019 uplyne 10 let, co nás navždy opustil manžel, tatínek, dědeček a pradědeček, pan Emil PŘIBYL. Vzpomínají manželka, děti s rodinou, vnoučata a pravnoučata.

Miroslava Hermanová

Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává... Dne 20. srpna uplynulo 21 let od úmrtí paní Miroslavy Hermanové z Kaštic. Stále vzpomínají dcera Pavlína a syn Pavel s rodinami.