Šestipatrová věž – to by mohla být nová budova pro ZUŠ

Alla Želinská 2019-06-04 10:15:00

Podbořany - Věž se šesti patry, učebnami a koncertním sálem – tak má vypadat nová budova Základní umělecké školy v Podbořanech. Vyrůst má hned za současnou budovou školy. O záměru město ještě definitivně nerozhodlo, zatím se o něm vede veřejná diskuze. Na představení plánů, co dál dělat se „zuškou“, se v pondělí 20. května přišlo podívat do společenského sálu radnice asi padesát lidí.

Současná budova ZUŠ má kapacitu 230 žáků a potřebám města už zdaleka nestačí. Zájem rodin, které by chtěly zapsat své děti k uměleckému vzdělávání, je totiž mnohem vyšší. „Potřebovali bychom najít místo s kapacitou až pro pět set žáků. To by odpovídalo zájmu rodičů nejen z Podbořan, ale i z okolních obcí, kteří by k nám chtěli posílat děti. Zájem se stále zvyšuje, je to dáno možná i tím, že mnoho mladých rodin přišlo sem do okolí a postavily si rodinné domky,“ vysvětlil ředitel ZUŠ Martin Říhovský.

Starosta Podbořan Radek Reindl připomněl, že město velmi podporuje myšlenku rozšíření základní umělecké školy. Současně však ve městě teď není žádná jiná budova, kterou by ZUŠ mohla využívat. Vedení města se tedy přiklání k plánu postavit pro školu úplně nové prostory. Nová budova by byla propojena s tou současnou spojovacím krčkem. „Je to nejlepší a nejpraktičtější řešení, chceme mimo jiné i to, aby žáci byli soustředění v jedné škole a nepřebíhali nám po městě z jedné třídy do druhé,“ sdělil starosta. Stavba nové budovy by stála přibližně 20 milionů korun. „Tato částka je ve finančních možnostech města – i díky dobrému hospodaření v minulých letech,“ dodal starosta.

Město o záměru teprve bude rozhodovat, ale na světě už je architektonická studie nové podoby školy s přistavěnou budovou. Vypracoval ji renomovaný architekt Petr Hájek, který se podílel na mnoha dalších zajímavých projektech v ČR. Na pondělní debatě se zájemci na podbořanské radnici byl také přítomen. Pro ZUŠ navrhl novou budovu ve tvaru věže se šesti patry, učebnami, koncertním a přednáškovým sálem s možností změn aktuálních akustických podmínek i veřejnými prostory v přízemí. „Hledání talentovaných dětí a jejich rozvoj je třeba neustále podporovat a pečovat o ně, jsem rád, že nás město Podbořany s touto myšlenkou oslovilo,“ uvedl Petr Hájek.

Zastupitelstvo města bude o plánech dalšího rozvoje ZUŠ rozhodovat pravděpodobně už na příští schůzi 19. června. I tam budou mít prostor k vyjádření místní občané, a to zejména ti, kteří bydlí v okolí ZUŠ a nová stavba se tak stane jakousi jejich realitou všedního dne. Zatím velká část z oslovených námi lidí o záměru ani neví a nebo ví jen z doslechu. Na pondělním setkání zazněl i zamítavý pohled na „monstrózní bílou věž“, která by kontrastovala s historickou budovou ZUŠ. Zastupitel Ivo Švarc např. poukazoval na to, že se neví, jaké by byly provozní náklady budoucí nové ZUŠ, což je podle něj podstatné.

Alla Želinská

další články autora

Komentáře

Nabídky práce

KLEMPÍŘ, POKRÝVAČ, IZOLATÉR

Přijmeme KLEMPÍŘE, POKRÝVAČE, IZOLATÉRA. Dobré platové podmínky včetně bonusů. Práce po celý rok. Nezaučené zaškolíme.
Tel.: 605 118 954

ŘIDIČ MKD

Přijmeme ŘIDIČE MKD pravidelná linka CZE-DE, práce i v noci. Požadujeme: ŘP C+E, profesní způsobilost, psychotesty, kartu do tachografu, čistý trestní rejstřík, bydliště Chomutov a okolí. Čistý příjem cca 35 tisíc včetně stravného.
Tel.: 777 100 646

PROJEKTANT/KA POZEMNÍCH STAVEB

Projekční kancelář CZECHOTEC Engineering spol. s r. o. se sídlem v Chomutově přijme PROJEKTANTA/KU POZEMNÍCH STAVEB. Vhodné i pro čerstvé absolventy SPŠ st.
Kontakt: Ing. Ondřej Petřík
Tel.: 607 802 734
E-mail: petrik@czechotec.cz

UKLÍZEČKA

Hledám spolehlivou pracovnici na úklid. Kadaň. Tel.: 605 885 121.

ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK

Přijmeme novou posilu do našeho týmu. Jedná se o práci u PC a jednání s klienty. Plat 8000Kč - 15000Kč. Po zaučení víc. Okres Chomutov a Most.
Tel.: 775 577 927

Poslední videa

Podbořanské letní slavnosti - páteční začátek

Krátce po 16. hodině se Masarykovo náměstí stále zaplňovalo lidmi - na hlavním pódiu hrála kapela Full Time, stánky s občerstvením a pivem, atrakce s malými i velkými návštěvníky se rozjížděly...

Přehrát video
Cítoliby: Spanilá jízda veteránů

Veteráni se vydali na spanilou jízdu okolím.

Přehrát video

Odběr novinek

Aktuality do vaší emailové schránky!

Pro odběr novinek zadejte vaší emailovou adresu:

Textová inzerce

NEMOVITOSTI - KOUPĚ

Koupím chalupu nebo chatu poblíž Loun s dobrým výhledem na České středohoří. Tel.: 606 668 715.

PRONÁJEM

Pronajmu vybavenou chatku pro 6 osob na Nechranické přehradě, týdenní pobyt za 5.600 Kč. Tel.: 777 127 517.

Vzpomínky

Antonín Karafiát

Dne 13. 6. by oslavil 81. narozeniny a dne 19. 6. tomu bude 20 let, co nás navždy opustil náš milovaný manžel, otec, dědeček, pan Antonín KARAFIÁT. Stále vzpomínají manželka Markéta, dcera Iveta s rodinou a syn Miroslav.

Vlasta Hauenschildová

Jsou slzy, které neuschnou, je bolest, která nikdy nezmizí. Láska smrtí nekončí, stále v srdci zůstává. Dne 11. června 2019 by oslavila 90. výročí narození moje milá maminka a naše babička paní Vlasta HAUENSCHILDOVÁ z Loun, rodačka z Cítolib. S láskou stále vzpomíná dcera Jarmila s manželem a vnoučata Michalka a Jirka. Kdo jste ji znali, vzpomeňte s námi.

Alois Zlatohlávek

Dne 5. června uplynulo 23 let, co nás navždy opustil pan Alois ZLATOHLÁVEK z Ročova. Stále vzpomínají manželka, synové s rodinami a sestra s rodinou.