Třicet let svobody v Lounech mapuje kniha sedmi autorů

Lucie Steklá 2019-11-22 14:27:00

Louny (lus) Veřejnost, vedení města Loun, zakládající členové Občanského fóra v Lounech i ti, kteří se účastnili stávek na lounském náměstí. Ti všichni si společně připomněli, že svobody si je třeba vážit a bojovat za ni. „V uplynulých dnech jsem přemýšlel, zda nám tohle výročí za to bude stát. Zda pro nás má hodnotu. Má. Pro nás v Lounech, pro tisíce dalších, kteří se účastní demonstrací a shromáždění,“ řekl lounský starosta Pavel Janda.

Na úvod zazpíval sbor Kvítek českou hymnu, několik písní na kytaru zahrál a zazpíval ředitel lounské umělecké školy Petr Novotný. K přítomným v hledišti promluvili Alexandra Suková a Josef Zika, zakládající členové Občanského fóra v Lounech a Vladimír Budinský. „Myslím, že za třicet let se u nás hodně povedlo. Život je u nás lepší a svoboda, kterou jsme si v listopadu 1989 vybojovali, nám umožnila, abychom jako občané České republiky obstáli v další velké revoluci, která pak přišla s počítači, mobily, globalizací i obrovskou technologickou a komunikační změnou. Kdyby nebylo listopadu ´89, tak by nám všem ujel vlak definitivně. Chtěl bych vám, kteří patříte mezi dvě třetiny lidí, kteří vidí listopad ´89 pozitivně, i těm zbývajícím spoluobčanům popřát hodně zdraví a štěstí. Věřím totiž, že to, co se před třiceti lety začalo, to všechno pomohlo úplně nám všem, měli jsme možnost být svědky a přímými účastníky historické změny. To je velké životní štěstí. Mnozí před námi to neměli a prožili roky v nesvobodě, útlaku a nedostatku. Važme si toho. Být svobodný není ani dnes všude samozřejmost,“ řekl V. Budinský.

Po projevech přišlo na řadu představení nové knihy o Lounech, která při příležitosti třiceti let svobody vznikla. Iniciátorem vzniku knihy Louny 1989 – 2019 byl před rokem a půl tehdejší starosta Loun Radovan Šabata. Na vzniku knihy se podílelo texty a fotografiemi sedm autorů: Květa Tošnerová, Ladislav Bába, Bohumír Roedl, Jan Kerner, Radovan Šabata, Miroslav Kukla a Vladimír Antonín Hons. Křtu knihy, bez scénáře a pravidel, zato zvesela, se ujali čtyři z autorů, bez Kukly, Báby a Tošnerové, kteří se slavnostního večera neúčastnili, spolu se starostou Loun P. Jandou. Nechyběly krátké proslovy, i když, jak se přítomní dozvěděli, knihu zatím nikdo neviděl, a křest šampaňským. Před ukončením večera byli ještě oceněni autoři prací na téma revoluce z výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo Vrchlického divadlo ve spolupráci s městem Louny. Poslední písní, která v divadle zazněla, byla Modlitba od Marty Kubišové, již si zazpívali všichni přítomní. Na závěr nedělního večera byl přichystán retro raut.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

Příslušník Policie ČR

Staňte se příslušníkem Policie ČR. Náborový příspěvek 110 000,- Kč, po roce 31 890,- Kč jistý služební příjem. Požadavky: občanství ČR, věk 18 let, SŠ s maturitou, fyzická, zdravotní a osobní způsobilost, bezúhonnost, bez stranické příslušnosti.
Tel.: 974 421 751
E-mail: krpu.nabor@pcr.cz


VEDOUCÍ PROVOZU, KUCHAŘ, POKLADNÍ

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí volné pracovní pozice - VEDOUCÍ PROVOZU (PULS Chomutov), KUCHAŘ (Nexen - průmyslová zóna Triangle), POKLADNÍ (KOITO Žatec). Všechny pozice jsou vhodné pro lidi s částečným zdravotním omezením (ZTP). Bližší info a finanční podmínky při osobním jednání.
Tel.: 724 194 195


REDAKTOR/KA

Vydavatelství Ohře Media hledá REDAKTORA/KU pro Žatecké noviny. CO BUDETE DĚLAT: psát o zajímavém dění v Žatci a okolí. CO OD VÁS OČEKÁVÁME: samostatnost, aktivitu, spolehlivost, zájem o dění v regionu, práci s PC, řidičák výhodou. CO NABÍZÍME: spolupráci v rozsahu zhruba půl úvazku, práci z domova. Životopisy a tři ukázky redaktorské práce (článek, blog, apod.) posílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte.
Tel.: 604 288 678
E-mail: jan.rodling@ohremedia.cz


SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY

Firma SSE Explo Česká republika s.r.o. Tuchořice přijme do týmu posilu na pozici SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY. Výkon práce v Žatci. Požadavky: orientace v oblasti ISO 9001, 14001, 45001 je velkou výhodou, výborná znalost MS Office, znalost AJ na komunikativní úrovni, výborné komunikační schopnosti a loajalita, samostatnost, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ŘP - skupina B (aktivní řidič), trestní bezúhonnost. Nabízíme: flexibilní pracovní dobu, občasná práce z domova, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, příspěvek na stravné, mobil, notebook, příspěvek na penzijní připojištění, životní pojištění, na očkování proti klíšťové encefalitidě, roční odměny. Základní mzda 25000 - 40000 CZK. Smluvní vztah: HPP. Vhodné pro absolventy SŠ, VŠ - praxe výhodou. Nástup leden 2022.
Kontakt: Jaroslava Urbánková
Tel.: 731 095 668
E-mail: jaroslava.urbankova@sse-cesko.cz


STROJNÍK KOLOVÉHO NAKLADAČE

Severočeské pískovny a štěrkovny s.r.o. přijmou STROJNÍKA KOLOVÉHO NAKLADAČE. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video
2. sezona bruslení v Podbořanech zahájena

Od soboty 20. 11. Takto se bruslilo na kluzišti v areálu koupaliště ve středu 24. 11.

Přehrát video