Třicet let svobody v Lounech mapuje kniha sedmi autorů

Lucie Steklá 2019-11-22 14:27:00

Louny (lus) Veřejnost, vedení města Loun, zakládající členové Občanského fóra v Lounech i ti, kteří se účastnili stávek na lounském náměstí. Ti všichni si společně připomněli, že svobody si je třeba vážit a bojovat za ni. „V uplynulých dnech jsem přemýšlel, zda nám tohle výročí za to bude stát. Zda pro nás má hodnotu. Má. Pro nás v Lounech, pro tisíce dalších, kteří se účastní demonstrací a shromáždění,“ řekl lounský starosta Pavel Janda.

Na úvod zazpíval sbor Kvítek českou hymnu, několik písní na kytaru zahrál a zazpíval ředitel lounské umělecké školy Petr Novotný. K přítomným v hledišti promluvili Alexandra Suková a Josef Zika, zakládající členové Občanského fóra v Lounech a Vladimír Budinský. „Myslím, že za třicet let se u nás hodně povedlo. Život je u nás lepší a svoboda, kterou jsme si v listopadu 1989 vybojovali, nám umožnila, abychom jako občané České republiky obstáli v další velké revoluci, která pak přišla s počítači, mobily, globalizací i obrovskou technologickou a komunikační změnou. Kdyby nebylo listopadu ´89, tak by nám všem ujel vlak definitivně. Chtěl bych vám, kteří patříte mezi dvě třetiny lidí, kteří vidí listopad ´89 pozitivně, i těm zbývajícím spoluobčanům popřát hodně zdraví a štěstí. Věřím totiž, že to, co se před třiceti lety začalo, to všechno pomohlo úplně nám všem, měli jsme možnost být svědky a přímými účastníky historické změny. To je velké životní štěstí. Mnozí před námi to neměli a prožili roky v nesvobodě, útlaku a nedostatku. Važme si toho. Být svobodný není ani dnes všude samozřejmost,“ řekl V. Budinský.

Po projevech přišlo na řadu představení nové knihy o Lounech, která při příležitosti třiceti let svobody vznikla. Iniciátorem vzniku knihy Louny 1989 – 2019 byl před rokem a půl tehdejší starosta Loun Radovan Šabata. Na vzniku knihy se podílelo texty a fotografiemi sedm autorů: Květa Tošnerová, Ladislav Bába, Bohumír Roedl, Jan Kerner, Radovan Šabata, Miroslav Kukla a Vladimír Antonín Hons. Křtu knihy, bez scénáře a pravidel, zato zvesela, se ujali čtyři z autorů, bez Kukly, Báby a Tošnerové, kteří se slavnostního večera neúčastnili, spolu se starostou Loun P. Jandou. Nechyběly krátké proslovy, i když, jak se přítomní dozvěděli, knihu zatím nikdo neviděl, a křest šampaňským. Před ukončením večera byli ještě oceněni autoři prací na téma revoluce z výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo Vrchlického divadlo ve spolupráci s městem Louny. Poslední písní, která v divadle zazněla, byla Modlitba od Marty Kubišové, již si zazpívali všichni přítomní. Na závěr nedělního večera byl přichystán retro raut.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Filip Richie na charitativním koncertě v Podbořanech pro školu v Koločavě

Sen. Budu slavnej a nechutně bohatej, po svým paláci budu chodit nahatej, V rádiu hranej a žádanej, maximálně na jednu noc zadanej...

Přehrát video
27. 5. 2022: Charitativní koncert a Jana Michalcová - O ženách

Druhou část koncertu krásně a osobitě genderově vyvážila Jana Michalcová z Lubence, s netradičním doprovodem na kontrabas Martina Říhovského. Den ještě nepřišel, není tu ráno!...

Přehrát video