Třicet let svobody v Lounech mapuje kniha sedmi autorů

Lucie Steklá 2019-11-22 14:27:00

Louny (lus) Veřejnost, vedení města Loun, zakládající členové Občanského fóra v Lounech i ti, kteří se účastnili stávek na lounském náměstí. Ti všichni si společně připomněli, že svobody si je třeba vážit a bojovat za ni. „V uplynulých dnech jsem přemýšlel, zda nám tohle výročí za to bude stát. Zda pro nás má hodnotu. Má. Pro nás v Lounech, pro tisíce dalších, kteří se účastní demonstrací a shromáždění,“ řekl lounský starosta Pavel Janda.

Na úvod zazpíval sbor Kvítek českou hymnu, několik písní na kytaru zahrál a zazpíval ředitel lounské umělecké školy Petr Novotný. K přítomným v hledišti promluvili Alexandra Suková a Josef Zika, zakládající členové Občanského fóra v Lounech a Vladimír Budinský. „Myslím, že za třicet let se u nás hodně povedlo. Život je u nás lepší a svoboda, kterou jsme si v listopadu 1989 vybojovali, nám umožnila, abychom jako občané České republiky obstáli v další velké revoluci, která pak přišla s počítači, mobily, globalizací i obrovskou technologickou a komunikační změnou. Kdyby nebylo listopadu ´89, tak by nám všem ujel vlak definitivně. Chtěl bych vám, kteří patříte mezi dvě třetiny lidí, kteří vidí listopad ´89 pozitivně, i těm zbývajícím spoluobčanům popřát hodně zdraví a štěstí. Věřím totiž, že to, co se před třiceti lety začalo, to všechno pomohlo úplně nám všem, měli jsme možnost být svědky a přímými účastníky historické změny. To je velké životní štěstí. Mnozí před námi to neměli a prožili roky v nesvobodě, útlaku a nedostatku. Važme si toho. Být svobodný není ani dnes všude samozřejmost,“ řekl V. Budinský.

Po projevech přišlo na řadu představení nové knihy o Lounech, která při příležitosti třiceti let svobody vznikla. Iniciátorem vzniku knihy Louny 1989 – 2019 byl před rokem a půl tehdejší starosta Loun Radovan Šabata. Na vzniku knihy se podílelo texty a fotografiemi sedm autorů: Květa Tošnerová, Ladislav Bába, Bohumír Roedl, Jan Kerner, Radovan Šabata, Miroslav Kukla a Vladimír Antonín Hons. Křtu knihy, bez scénáře a pravidel, zato zvesela, se ujali čtyři z autorů, bez Kukly, Báby a Tošnerové, kteří se slavnostního večera neúčastnili, spolu se starostou Loun P. Jandou. Nechyběly krátké proslovy, i když, jak se přítomní dozvěděli, knihu zatím nikdo neviděl, a křest šampaňským. Před ukončením večera byli ještě oceněni autoři prací na téma revoluce z výtvarné soutěže, kterou vyhlásilo Vrchlického divadlo ve spolupráci s městem Louny. Poslední písní, která v divadle zazněla, byla Modlitba od Marty Kubišové, již si zazpívali všichni přítomní. Na závěr nedělního večera byl přichystán retro raut.


Napsal(a): Lucie Steklá

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video