Za dárci krve na Podbořansku – do Kryr a Vroutku – třikrát do roka jezdí sestřičky a doktorka z Fakultního transfuzního oddělení v Praze v režimu mobilní odběrové jednotky. Letos však kvůli současné složité situaci květnový výjezd s mobilní jednotkou vynechají.
"Bohužel, květnové výjezdy jsou zrušeny. Máte-li čas a chuť, můžete přijet za námi na Zbraslav nebo do centra. Děkujeme za váš zájem darovat," obrací se na dárce Lukáš Darebníček z FTO VFN.
Odběry krve byly naplánovány ve zdravotním středisku v Kryrech na 12. 5. a ve Vroutku o týden později. Jsou zrušeny. Další nejbližší výjezdy mobilní jednotky za bezpříspěvkovými dárci krve tak mají proběhnout až v říjnu – do Kryr 6. října a do Vroutku 13. října. Na obou místech se odběry provádějí vždy od 8 do 10.30 hodin.
Z odebrané plné krve a krevních složek vyrábí na Zbraslavi transfuzní přípravky nejen pro dospělé pacienty, ale připravují i speciální transfuzní přípravky, které nacházejí své uplatnění v pediatrii a v prenatální léčebné péči.
O otevření transfuzního centra v Žatci píšeme TADY.
FOTOGALERII z posledních odběrů v říjnu 2019 najdete ZDE.
Nejčastější zdravotní příčiny, pro které dárce nemůže darovat krev
Málo červených krvinek
Tento problém se týká především žen. Málokterá žena má krevní obraz natolik dobrý, že se nemusí starat o to, kdy jít na odběr krve.
U většiny žen je nutné myslet na to, že je optimální přijít na odběr krve co nejdále od doby menstruace. Úplně nejlepší je pak po odběru aspoň 10 dní brát vitamíny s obsahem železa. Bohužel zdravotní pojišťovny (většina) v poslední době vitamíny dárcům nedávají.
V mnohých případech (při malém množství krvinek) je dobré chodit na odběry krve jen 2x ročně.
Infekční onemocnění
onemocnění horních dýchacích cest se symptomy typu rýma, kašel, bolest v krku apod. – pokud dárce měl pouze teplotu, a nebral antibiotika, je potřeba aby byl zdráv alespoň 14 dní
požití antibiotik – dárce může přijít darovat krev 4 týdny po dobrání antibiotik
opar – dárce nesmí mít opar ! na odběr se může dárce dostavit až 2 týdny po odeznění oparu
vyrážka – typ vyrážky musí posoudit lékař, v každém případě nesmí být v místě vpichu. Na vyrážku se nesmí používat kortikoidní mast.
Ostatní
alergie – alergici mohou darovat krev za podmínek, že jsou bez příznaků (senná rýma v létě apod.). Pokud berou antihistaminika (Zyrtec apod.) je potřeba, aby je na 1 týden vysadili
očkování – místo nesmí být opuchlé, dárce se musí citít zdráv a dle typu vakcinace
1 den vakcíny s usmrcenými bakteriemi nebo inaktivovanými viry (menigokok, hemofilus, pneumokok, chřipka, klíšťová encefalitida)
3 dny anatoxiny
4 týdny vakcíny s oslabenými bakteriemi nebo viry (příušnice, zarděnky, neštovice, tyfus, cholera)
6 měsíců pasivní imunizace lidskými imunoglobulíny
přisáté klíště (bez zarudnutí a teplot) – dárce nesmí darovat 4 týdny
tetování, piercing, akupunktura – nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení, vyjma případů kdy zákrok (akupunktura, piercing, píchání náušníc) prováděl lékař
zlomeniny, úrazy – dárce nesmí mít zlomeninu, výron apod. žádný otok či bolesti kloubů
šití tržné rány nebo poúrazové rány – rána musí být zahojená (min 1 týden po zákroku)
drobný chirurgický zákrok – dárce by měl přijít aspoň za 4 týdny
zubní ošetření – bez větších potíží a bez většího krvácení může darovat po 2 týdnech (poznámka zubní implantát bez komplikací až po 1 měsíci)
operace, úrazy (u žen gynekologické zákroky) – nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení
invazivní vyšetření (katetrizace, endoskopické vyšetření – např. gastroskopie, kolonoskopie) – nesmí darovat krev 6 měsíců po provedení
menstruace – dárkyně může přijít darovat 3 dny po skončení menstruace
kojení – dárkyně může začít darovat 4 týdny po ukončení kojení
těhotenství ukončené porodem, potratem, interrupcí – dárkyně nesmí darovat 6 měsíců
Napsal(a): Alla Želinská
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video