Po pěti ,,oranžových přechodech” jsou na hlavním průtahu Postoloprty bezpečné další dva.
Postoloprty (lus) Ač jsou silnice ve městech ve správě organizace Správa a údržba silnic Ústeckého kraje, za přechody je zodpovědné město. V Postoloprtech v několika posledních letech dopravní inspektorát městu vytýkal nebezpečný stav přechodů pro chodce právě na hlavním průtahu městem.
,,Ačkoliv je správcem této komunikace Správa a údržba silnic, za přechody pro chodce je odpovědno město. Nechali jsme proto dopravními inženýry zpracovat projektovou dokumentaci podle aktuálních bezpečnostních norem. Na konci minulého roku byly pak přechody na Masarykově a Žižkově ulici a na Marxově náměstí podle dokumentace schválené,“ uvedl odbor rozvoje města postoloprtské radnice. Dopravním inspektorátem a Speciálním stavebním úřadem byly vystavěny. „Touto investicí města za 2,2 milionu korun jsme sice mírně omezili řidiče motorových vozidel, ale zásadně zpříjemnili pohyb všech chodců ve městě. Stále však platí, že před zahájením přecházení jakékoliv silnice je nutné se pořádně rozhlédnout!“ vysvětlili pracovníci odboru.
Dalším bezpečným přechodem v Postoloprtech je tzv. oranžový přechod, který vznikl za podpory Nadace ČEZ. Nadace ČEZ osvětluje pod dohledem odborníků z řad krajských zástupců BESIP a na základě znalostí a doporučení místních samospráv přechody pro chodce od roku 2013. Od počátku se setkává s velkým zájmem měst, obcí i široké veřejnosti napříč republikou. „V duchu základního bezpečnostního hesla na silnicích - Vidět a být viděn - podporujeme města a obce v budování osvětlených přechodů v místech, kde se pohybuje hodně lidí a hlavně děti. Jako příklad z Ústeckého kraje lze třeba uvést města Kadaň a Teplice, za Liberecký pak Jablonec nad Nisou a Českou Lípu,“ říká Michaela Ziková, ředitelka Nadace ČEZ. V Postoloprtech takto před pěti lety na Mírovém náměstí v rámci jednoho projektu vzniklo hned pět přechodů.
V České republice je podpořeno 151 projektů za 22,7 milionu korun. V severních Čechách, jak v Ústeckém, tak i Libereckém kraji se jich už nachází třicet. Na jejich realizaci bylo zapotřebí bezmála 3,4 milionu korun. Počet projektů ovšem neodpovídá počtu Oranžových přechodů, neboť v ně-kterých městech či obcích se jich podařilo v rámci jednoho projektu vybudovat dva i více, jako právě například v Postoloprtech (na snímku). Některá města také úspěšně žádají o grant s odstupem let opakovaně. Mezi ně řadí například Kadaň, ale i Teplice nebo Louny. Tady je přechod na mostě Veslařů nebo u marketu Billa.
Napsal(a): Lucie Steklá
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video