Vrakodávný veledub je ve finále

Hedvika Mašková 2020-07-22 10:00:00

Ve svahu nad zámečkem ,,Stroupeček" roste památný dub letní, jemuž se přezdívá Otec lesů. Svůj název ,,Vrakodávný" získal od vrakovitě vyhlížejících zpevňovacích obručí. Strom totiž, bohužel, zažil několik požárů, poslední v roce 2007. Přesto stále žije a roste. Pro zdejší obyvatele je symbolem a inspirací, proto jej Jaroslava Mangová za místní Okrašlovací spolek navrhla do ankety Strom roku České republiky 2020, ve které se probojoval až mezi nejlepších dvanáct.

Porota ankety letos vybírala z čtyřiapadesáti návrhů. ,,Kvůli obavám z nižšího zapojení veřejnosti do navrhovaných stromů jsme se letos rozhodli nominace o měsíc prodloužit. I díky tomu se nám nakonec sešlo krásných 54 tipů. Fakt, že se lidé nemohli scházet a domluvit se na hromadné nominaci, se projevil také větším počtem individuálních přihlášek," popsala těžkosti letošního ročníku koordinátorka ankety Silvie Zeinerová Sanža.

To se ovšem netýká 540 let starého památného dubu, který do soutěže přihlásil místní okrašlovací spolek ve spolupráci s Lesy České republiky. Vedle úctyhodného věku anketní porotce také zaujaly vrakovitě vyhlížející zpevňovací obruče, které drží pohromadě tento druhý nejširší český strom.

,,Vlivem prohoření protilehlých spojnic se už skoro jedná o dva stromy se třemi rozlehlými větvemi, které připomínají ruce široce rozevřené k obloze a ke slunci. Již generace rodin z přilehlé obce Stroupeč a okolí docházejí ke starodávnému stromu obdivovat jeho krásu, sílu a chuť žít. Jak symbolické! V každé době a v každé situaci, každý jeden z nás bychom si mohli od něj vzít inspiraci, jak den co den bojovat o život, jak je na světě krásně a že má cenu za to žít a rvát se o své právoplatné místo na tomto světě. Strom je jedním z 12 státem chráněných stromů - jedenácti dubů a jednoho jilmu, které rostou blízko sebe v lokalitě zvané Stroupeček. Přes to všechno, čím si Otec lesů za svůj dlouhý život prošel, dal vzniknout dalším novým mladým stromkům, které hustě rostou v jeho okolí. Zaslouží si péči a ošetření. Přestože není v nejlepší kondici, anebo právě proto, zaslouží si od nás dík za to, co přinesl pro budoucí generace," vzkazuje za Okrašlovací spolek Jaroslava Mangová.

Anketa Strom roku podporuje aktivní lidi v péči o stromy a jejich okolí a představuje veřejnosti zajímavé stromy s jejich příběhy. Klání o nejzajímavější dřevinu u nás odstartovala 21. července, kdy se na webu www.stromroku.cz zobrazily profily všech finálových stromů a podrobné informace o hlasování. Pro svého favorita můžete hlasovat tři měsíce. Vítězný strom vyhraje odborné arboristické ošetření a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety.


Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video