Poosmé se sešli přátelé, kamarádi a studenti malíře Zdeňka Sýkory na břehu řeky Ohře v Počedělicích. Setkání s názvem Sýkorovy Počedělice tak symbolicky zahájilo další ročník malířského sympozia Malování v Počedělicích, kterého se pravidelně účastní několik umělců. Letošní setkání bylo o to významnější, neboť tento rok si připomínáme sté výročí od narození světoznámého výtvarníka a lounského rodáka. Pro ty, kteří se setkání zúčastnili poprvé, manželka Lenka Sýkorová připomněla, proč právě Počedělice. Na břehu řeky v této obci Sýkora za svého života měl svá oblíbená místa, kam rád jezdil malovat a cítil se tam dobře.
Návštěvníci si v sobotu také mohli prohlédnout přímo na břehu řeky a kolem vzpomínkového místa výstavu Krajinou Zdeňka Sýkory, kterou vytvořili účastníci počedělického sympozia. A protože by se letos dožil sta let, společně s desítkami jeho přátel účastníci setkání za Zdeňkem k nebi vypustili sto balónků. Setkání se každoročně koná u pamětního panelu, který v Počedělicích před lety nechala vybudovat za podpory přátel a místních občanů malířova manželka Lenka. ,,Chtěli jsme mít místo, kde bychom se mohli sejít, na Zdeňka vzpomínat a připomínat si veselé chvíle,“ řekla Lenka Sýkorová s tím, že na lounském hřbitově, kde je malíř pochován, by to byla spíše smutné setkání.
Fotogalerie zde
Napsal(a): Lucie Steklá
Symfonický orchestr Konzervatoře Teplice pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotte bravurně zahrál v pátek 12. 12. večer mj. Uherský tanec č. 5 a sklidil velký aplaus
Přehrát videoMěstské divadlo v Žatci se v pátek 12. prosince 2025 zaplnilo do posledního místa – tradiční vánoční koncert byl zcela vyprodán.
Přehrát video