Volyňské kořeny – poselství dalším generacím

Alla Želinská 2020-08-14 12:05:00

Pamětníci, ozvěte se, vyzývají autoři nového projektu

Podbořany, Žatec - Na světě je nový projekt Volyňské kořeny – natáčení rozhovorů s pamětníky pro uchování ústních vzpomínek a historie volyňských Čechů. Projekt vznikl z iniciativy Stanislava Sabola, předsedy Sdružení Čechů z Volyně a jejich přátel v regionu Vyškov, který se rozhodl tímto způsobem předat paměť volyňských Čechů dalším generacím. Projekt je založen na nahrávání vzpomínek rodáků z Volyně a probíhá nyní v několika regionech, také na Žatecku a Podbořansku. Pamětnické výpovědi jsou postupně zveřejňovány na YouTube – Volyňské kořeny a na internetové stránce Paměť národa.

„Je mi velkou ctí, že se mohu účastnit tohoto projektu. Na Podbořansku a Žatecku již svá svědectví předali Emílie Marková, Marie Ješkeová, Jaroslav Žitný, Josef Knop, Helena Tomrdlová, Marie Jedličková, Lydie Valentová, Helena a Josef Sahulkovi, Vlastislava Ledvinová, Anna a Vladimír Cejthamrovi. Za spolupráci všem pamětníkům patří velké poděkování a velmi si vážíme jejich trpělivosti,“ říká Romana Havrdová z Podbořan, která natáčí rozhovory s pamětníky.

Od svých spolubesedníků žena během natáčení slyšela mnoho krásného i bolestného. „Porozuměla jsem přátelství, které lidi na Volyni pojilo, poslouchala jsem o smrti a utrpení, které přinesla válka. Pochopila jsem, jak tvrdě volyňští Češi pracovali, aby změnili zdivočelou krajinu v úrodný kraj, a jak si po desetiletí života na Volyni dokázali zachovat český jazyk, kulturu a lásku k vlasti. Ta pro ně byla nejcennější hodnotou. Mnoho volyňských Čechů dobrovolně vstoupilo do 1. československého armádního sboru, aby své vlasti pomohli navrátit svobodu. Dojalo mě vyprávění mé pratety Vlasty Ledvinové o mých blízkých. Jsou to krásná poselství, která se budou předávat v rodinách a ve školách. Záleží nám na tom, aby i naše mladá generace poznala a pochopila hodnoty vedoucí ke spokojenému životu a lásce k rodnému kraji,“ vypráví paní Havrdová. A spolu s kolegy pátrá dál, i v dalších regionech, třeba na Lounsku či Chomutovsku.

V rámci natáčení projektu Volyňské kořeny jeho realizátoři prosí pamětníky, aby ukázali své fotografie, dokumenty či předměty, které si převezli z Volyně, předali rodinné recepty z volyňské kuchyně atd. Všechny materiály budou postupně přístupné na Volyňáci.cz.

„Velkým pokladem pro nás byly například dopisy z války, které psal domů tatínek Marie Ješkeové. Velmi zajímavé jsou třeba fotografie žen, které se sešly „na loupačku“ a připravovaly společně ovoce k vaření povidel… Zaznamenáváme také volyňské recepty, tradice a české písničky, které se na Volyni zpívaly,“ dodává Romana Havrdová.

Za spolupráci děkuje řediteli Domova pro seniory v Podbořanech Kamilu Hajnému a řediteli Domu s pečovatelskou službou v Žatci Petru Antonimu. Poděkování patří také studentce Martině Vlkové z Ústí nad Labem, která sbírá materiály pro diplomovou práci, a Davidu Herblichovi ze Siřemi, který domluvil setkání s pamětníky v okolí Siřemi. 

„Milí pamětníci, pokud vás projekt oslovil, ozvěte se mi prosím, abychom společně vaše vzpomínky mohli zaznamenat pro další generace!“ vyzývá R. Havrdová a přidává kontakt na sebe: romanahavrdova@gmail.com

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video