Výstava v galerii Lurago připomíná hrůzy 2. světové války

Soňa Šímová 2020-09-17 11:44:00

CHOMUTOV (soš) — Minulý čtvrtek byla v chomutovské galerii Lurago zahájena Regionální výtvarná přehlídka k uctění 75. výročí konce 2. světové války a ke vzpomínce na holokaust. Výstava propojuje soutěžní díla žáků chomutovských škol k tématům holokaust a osvobození vlasti se vzpomínkami válečných veteránů a je doplněna putovní expozicí „Lidičtí muži v boji za svobodu“.

Slavnostního zahájení se ujal člen chomutovské Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu Milan Kopecký: „Holokaust se stal námětem pro mladé výtvarníky, jejichž práce jsou součástí této výstavy. Ta má ve svém názvu motto „Nezapomeneme“. Rád bych ji několika slovy uvedl. Před 75 lety v květnu roku 1945 skončila, kapitulací Německa, druhá světová válka v Evropě. Byl to globální vojenský konflikt, kterého se v letech 1939–1945 zúčastnila většina států světa. Konflikt, který se stal dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Druhou světovou válku provázely v dosud neví-dané míře válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Průběhem války bylo velmi zasaženo civilní obyvatelstvo, které utrpělo obrovské ztráty na životech.

Nejhorším příkladem genocidy civilního obyvatelstva se stal holokaust. Byla to nacistická politika systematického, státem provozovaného pronásledování a hromadného vyvražďování na Němci

a jejich spojenci ovládaném území, především pak osob židovské národnosti. Brutalita nacistů se zaměřovala i proti dalším skupinám obyvatelstva, všech etnických, náboženských a politických skupin a politických odpůrců. Právě holokaustem se 2. světová válka odlišuje od všech ostatních válek v historii lidstva. Milióny lidí, zbůhdarma umírali rukama zmanipulovaných a zfanatizovaných nacistů. Vítězství Rudé armády u Stalingradu v únoru 1943 definitivně zlomilo mýtus o neporazitelnosti německé armády a stalo se symbolem obratu ve vývoji války.”  Po tomto úvodu následovala slova Karla Štorkána z Univerzity Karlovy.  

Ten představil československou výtvarnou přehlídku „Nezapomeneme“ v rámci které studenti základních, středních a vysokých škol v České a Slovenské republice, ale i individuální zájemci tvořili díla na téma holokaust. „Akce se zúčastnila velká řada škol, původní harmonogram nám ale bohužel narušil koronavir. Všichni byli nadšeni z přístupu a i díky Chomutovu to vypadá, že Ústecký kraj se stane nejúspěšnějším krajem v rámci tvorby,“ uvedl Karel Štorkán a připomněl, že hlavním cílem výtvarné přehlídky bylo vést zejména zúčastněné děti a studenty, ale i další umělce k zamyšlení nad tehdejšími dramatickými situacemi při odboji či při osvobozování, spojených často s hrdinstvím a obětováním životů, ale i k představě radostných okamžiků a atmosféry po osvobození vlasti. Vyhodnocení proběhne v příštím roce v budově Karolina.

„Nedávno jsme si připomněli 75 let od konce druhé světové války, která svět připravila o 62 miliónů lidských životů. Osobně jsem přesvědčen, že je nutné a nezbytné neustále tyto události připomínat, diskutovat o nich, zkrátka nezapomenout. Jsem rád, že nezapomínáme a domnívám se, že výtvarné ztvárnění doby, která nebyla pro naše předky jednoduchá, nám pomáhá pochopit utrpení, kterým si lidé v té době procházeli. Naší povinností je si tyto události připomínat, seznamovat s nimi další generace a především se poučit, byť historie lidstva nám říká, že člověk

je nepoučitelný. Přesto zůstávám optimistou a věřím, že se poučíme, nebudeme lhostejni k minulosti, ale především k současnosti a budoucnosti,“ poděkoval všem zúčastněným náměstek primátora města Chomutov Milan Märc.

Do soutěže se v Chomutově zapojilo sedm škol, z nichž svá díla poslalo 46 autorů. Šestnáct z nich postoupilo do velké celostátní soutěže. Chomutov si připíše ještě jeden úspěch navíc. Obraz

s názvem Sevření, jehož autorem je čtrnáctiletý Matyáš Richter ze základní školy Zahradní, se totiž stal předlohou, která bude na plakátech a pozvánkách na vyhlášení. „Inspirací mi bylo dlouhé přemýšlení nad tehdejšími událostmi,“ dodal skromně mladý umělec. Výstavu si v galerii Lurago můžete prohlédnout až do 26. září. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video