Výstava v galerii Lurago připomíná hrůzy 2. světové války

Soňa Šímová 2020-09-17 11:44:00

CHOMUTOV (soš) — Minulý čtvrtek byla v chomutovské galerii Lurago zahájena Regionální výtvarná přehlídka k uctění 75. výročí konce 2. světové války a ke vzpomínce na holokaust. Výstava propojuje soutěžní díla žáků chomutovských škol k tématům holokaust a osvobození vlasti se vzpomínkami válečných veteránů a je doplněna putovní expozicí „Lidičtí muži v boji za svobodu“.

Slavnostního zahájení se ujal člen chomutovské Československé obce legionářské a Českého svazu bojovníků za svobodu Milan Kopecký: „Holokaust se stal námětem pro mladé výtvarníky, jejichž práce jsou součástí této výstavy. Ta má ve svém názvu motto „Nezapomeneme“. Rád bych ji několika slovy uvedl. Před 75 lety v květnu roku 1945 skončila, kapitulací Německa, druhá světová válka v Evropě. Byl to globální vojenský konflikt, kterého se v letech 1939–1945 zúčastnila většina států světa. Konflikt, který se stal dosud největším a nejvíce zničujícím válečným střetnutím v dějinách lidstva. Druhou světovou válku provázely v dosud neví-dané míře válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Průběhem války bylo velmi zasaženo civilní obyvatelstvo, které utrpělo obrovské ztráty na životech.

Nejhorším příkladem genocidy civilního obyvatelstva se stal holokaust. Byla to nacistická politika systematického, státem provozovaného pronásledování a hromadného vyvražďování na Němci

a jejich spojenci ovládaném území, především pak osob židovské národnosti. Brutalita nacistů se zaměřovala i proti dalším skupinám obyvatelstva, všech etnických, náboženských a politických skupin a politických odpůrců. Právě holokaustem se 2. světová válka odlišuje od všech ostatních válek v historii lidstva. Milióny lidí, zbůhdarma umírali rukama zmanipulovaných a zfanatizovaných nacistů. Vítězství Rudé armády u Stalingradu v únoru 1943 definitivně zlomilo mýtus o neporazitelnosti německé armády a stalo se symbolem obratu ve vývoji války.”  Po tomto úvodu následovala slova Karla Štorkána z Univerzity Karlovy.  

Ten představil československou výtvarnou přehlídku „Nezapomeneme“ v rámci které studenti základních, středních a vysokých škol v České a Slovenské republice, ale i individuální zájemci tvořili díla na téma holokaust. „Akce se zúčastnila velká řada škol, původní harmonogram nám ale bohužel narušil koronavir. Všichni byli nadšeni z přístupu a i díky Chomutovu to vypadá, že Ústecký kraj se stane nejúspěšnějším krajem v rámci tvorby,“ uvedl Karel Štorkán a připomněl, že hlavním cílem výtvarné přehlídky bylo vést zejména zúčastněné děti a studenty, ale i další umělce k zamyšlení nad tehdejšími dramatickými situacemi při odboji či při osvobozování, spojených často s hrdinstvím a obětováním životů, ale i k představě radostných okamžiků a atmosféry po osvobození vlasti. Vyhodnocení proběhne v příštím roce v budově Karolina.

„Nedávno jsme si připomněli 75 let od konce druhé světové války, která svět připravila o 62 miliónů lidských životů. Osobně jsem přesvědčen, že je nutné a nezbytné neustále tyto události připomínat, diskutovat o nich, zkrátka nezapomenout. Jsem rád, že nezapomínáme a domnívám se, že výtvarné ztvárnění doby, která nebyla pro naše předky jednoduchá, nám pomáhá pochopit utrpení, kterým si lidé v té době procházeli. Naší povinností je si tyto události připomínat, seznamovat s nimi další generace a především se poučit, byť historie lidstva nám říká, že člověk

je nepoučitelný. Přesto zůstávám optimistou a věřím, že se poučíme, nebudeme lhostejni k minulosti, ale především k současnosti a budoucnosti,“ poděkoval všem zúčastněným náměstek primátora města Chomutov Milan Märc.

Do soutěže se v Chomutově zapojilo sedm škol, z nichž svá díla poslalo 46 autorů. Šestnáct z nich postoupilo do velké celostátní soutěže. Chomutov si připíše ještě jeden úspěch navíc. Obraz

s názvem Sevření, jehož autorem je čtrnáctiletý Matyáš Richter ze základní školy Zahradní, se totiž stal předlohou, která bude na plakátech a pozvánkách na vyhlášení. „Inspirací mi bylo dlouhé přemýšlení nad tehdejšími událostmi,“ dodal skromně mladý umělec. Výstavu si v galerii Lurago můžete prohlédnout až do 26. září. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video