Svou první vernisáž uskutečnil v 90 letech

Soňa Šímová 2020-09-27 11:14:00

CHOMUTOV (soš) — „Vychvalovat mne chcete, tak děkuji vám, ale já na to svůj názor mám, ač nadání mám, z toho já radost mám, že však sudičky mi ho daly, nezapomínám,“ tak zněla úvodní verše z básně, kterými uvedl svou vernisáž Karel Antonický, klient Domova pro seniory Písečná. Nadaný malíř se ve svých devadesáti letech dočkal své první výstavy v Galerii Na síti ve druhém patře Chomutovské knihovny.

„S tímto jsem v životě nepočítal, je to pro mě taková čest,“ neskrýval Karel Antonický své dojetí. Na výstavě, která potrvá až do 8. října, najdete jeho malby, kresby a básně. „Nejstarší obrazy jsou z Prahy z roku1980. Maluji od svého mládí od obecné školy. Měl jsem štěstí na učitele, který okamžitě poznal talent a vždy mě posadil jinam a nechal malovat jiné věci než ostatní. Díky tomu jsem získal lásku k malování,“ zavzpomínal malíř. Jeho koníček se stal i jeho živobytím, vyučil se jako malíř písma a svůj um využil i v propagaci. „Byl i sportovec, tenkrát se psaly a kreslily kroniky, a tak jsem mu stávala vzorem, když kreslil třeba plavce, jak skáče do vody. Hrozně se mi to líbilo,“ dodala jeho dcera Alena Honysová a nešetřila chválou na Domov pro seniory, kde se svému koníčku může tatínek věnovat naplno.

Na velké části obrazů najdou návštěvníci květiny, které Karel Antonický maluje nejraději. V expozici je také jeho ručně psaný životopis a několik básní. „Poezii píšu od vojny, když kluci potřebovali napsat nějaké blahopřání pro svoji děvčicu. Potom jsem k nim přidal i malůvky. Najvíce jsem se ale rozepsal až v Domově pro seniory. Kolikrát mě v noci napadne myšlenka, vstanu, jdu napsat báseň apak si zase lehnu. Netrvá někdy ani půl hodiny, já zase vstanu, jdu psát a tak se mi to stane třeba třikrát za noc,“ usmíval se umělec.  

„Ve společnosti přetrvává takové klišé, že staří lidé už jsou nepotřební a pan Antonický je důkazem, že věk je opravdu jen číslo, a že i v tomhle vysokém věku je možné předávat radost, inspiraci, určité poselství mladším, ale i vrstevníkům. Je to nejstarší vystavovatel nejen tady v knihovně, ale i v širokém okolí. Myslím že to je úžasná záležitost,“ uzavřela ředitelka SoS Chomutov Alena Tölgová. 

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video