Džungarská rodinka křečků těší klienty sociální služby lounské nemocnice

Radka Miloševská 2020-09-23 16:34:00

Louny (mil) Netradiční společníky mají při pobytu v sociální službě klienti oddělení sociálních lůžek v Nemocnici AGEL Louny. Jedná se o rodinku džungarských křečků, kteří rozvíjí klientům jemnou motoriku či pomáhají s nácvikem koncentrace a paměti. S nenápadnými „léčiteli“ z říše zvířat mají na oddělení velice dobré zkušenosti.

Jsou drobní, nenároční ale mimořádně šikovní. Spektrum léčebného působení přítomnosti zvířat je v medicíně mimořádně široké a v lounské nemocnici to potvrzuje i pětice džungarských křečků. Ti vystřídali před nedávnem na oddělení ještě menší tvory. „Vše začalo prázdným a nevyužitým akváriem. A protože většinu lidí napadne, že do akvária patří rybičky, rozhodli jsme se vydat touto cestou. Už tehdy se u akvária zastavil každý obyvatel a návštěvník naší sociální služby,“ říká Jana Hendrychová, sociální pracovnice oddělení sociálních lůžek Nemocnice Louny. 

Jeden z klientů služby si během svého po-bytu na oddělení našel k rybičkám mimo-řádný vztah a celkově si akvaristiku velice oblíbil a o akvárium se začal vzorně starat. „Klientovo zdraví se natolik zlepšilo, že se mohl vrátit domů a své oblíbené rybičky si samozřejmě vzal s sebou. Akvárium tedy zůstalo opět prázdné. A tak nás napadlo pořídit křečky, tedy zvířátka nenáročná na péči, roztomilá, čilá a hlavně taková, kterých se naši klienti mohou dotýkat,“ vysvětlila dále sociální pracovnice.

Drobným tvorům se nový domov zalíbil tak, že se brzy jejich počet rozrostl na pět a personál pro ně pořídil další akvárium. Po několikaměsíční zkušenosti s křečky lze konstatovat, že se stali malými přítulnými kamarády klientů oddělení sociálních lůžek lounské nemocnice. Sami o ně za asistence aktivizačního pracovníka pečují, kdykoliv si je mohou vzít z akvária do rukou, pohladit je nebo jen u akvárií posedět. „Spousta klientů tak díky křečkům příjemně relaxuje. Posezení u akvárií s křečky se pro naše klienty stalo oblíbeným místem setkávání,“ těší Janu Hendrychovou. Chlupatí miniobyvatelé nemocnice pacientům přináší pozitivní emoce, rozvíjí motoriku a sociální cítění, zároveň pomáhají s nácvikem koncentrace a paměti a v neposlední řadě podněcují verbální i neverbální komunikaci.

Klienti, kteří k akváriu z různých důvodů dojít nemohou, o tuto aktivitu v žádném případě nepřicházejí. Aktivizační pracovník těmto klientům křečka přinese, ti pak mají možnost si drobného hlodavce pohladit, vzít si ho do dlaně a cítit jeho hebkou srst. „Shodli jsme se, že pořídit si právě křečky byl výborný nápad,“ dodala sociální pracovnice na závěr.Napsal(a): Radka Miloševská

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video