Občané přemnoženým hlodavcům doslova podstrojují

Hedvika Mašková 2020-09-29 14:00:00

V posledních týdnech je možno pozorovat přemnožení hlodavců, kteří se stávají velmi závažným ekonomickým i hygienickým problémem. Nedávno jsme informovali o obrovském množství hlodavců, především hrabošů a potkanů, kteří obtěžují a trápí obyvatele Žatce. Nejvíce si stěžují lidé ze sídliště Jih a přilehlých lokalit rodinných domů. Lidé však drobné savce ke svým domovům mnohdy nevědomky lákají. Mohou za to vyhozené potravinové zbytky. V některých případech jim zdejší občané vědomě přímo podstrojují. O svých zkušenostech nám napsal jeden z našich čtenářů.

,,Reaguji na článek o hubení hlodavců v našem městě. Je zde uvedeno, že někteří občané tyto hlodavce sami krmí. Jsem obyvatelem Vrchlického ulice a mám dojem, že je celá čtvrť silně zamořena těmito hlodavci. Běhají mi po zahradě (myši i potkani) a vůbec jim nevadím. Je mi líto, že má vnoučata nemohou běhat bosky po zahradě, protože se bojím, aby neonemocněla jednou z chorob, které roznášejí. Jedná se o tularemii, salmonelózu, tuberkuózu, leptospirózu a další. Ať už se jedná o nemoc, kterou roznášejí myši nebo potkani svým trusem, nebo močí, je to velmi nebezpečné,“ napsal nám Bohumír Riedl a podělil se o svou zkušenost: ,,Kousek od mého domu je chodník a cyklostezka mezi ulicí Vrchlického a Volyňských Čechů, která je velmi frekventovaná žáky škol, maminkami s malými dětmi a mnoha pejskaři. Chodí zde matka s dcerou - obě doktorky, které složily Hippokratovu přísahu a přesto tyto hlodavce krmí! Tu jablíčky ze zahrádky, tu nějakými zbytky z kuchyně, které sypou ke stromům lemujícím chodník. Asi si chtějí rozšířit svou lékařskou klientelu. Myslím si, že toto počínání není v souladu s deratizací města a rozšiřováním výše uvedených chorob.“

Hlodavci se během srpna stáhli na sídliště především vlivem sekání polí. S tímto jevem se tradičně setkáváme každý rok, ale letos jsou hraboši přemnožení, a nejen na Žatecku, proto jsou potíže s nimi více patrné. Právě první významná pomoc ze strany obyvatel spočívá v tom, že nebudou tyto jedince krmit, což se dle zkušeností děje. Lidé hlodavcům mnohdy podstrojují také nevědomky, když do odpadů a kontejnerů vyhazují zbytky jídla.

V průběhu minulého měsíce proběhla ve městě deratizace. Úplné vyřešení problému s hlodavci v ulicích však není v městských silách. Dle vyjádření odborného pracovníka se „problém“ eliminuje samovolně, a to změnou ročního období.

Komentáře

Nabídky práce

ŠKOLNÍ PSYCHOLOG - ZŠ a MŠ Jesenice

Nástup od 1.12.2023, pracovní doba jeden den v týdnu. Nabídky včetně strukturovaného profesního životopisu zasílejte do 29.11.2023 na uvedený e-mail.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 776 193 438
WWW: https://zsjesenice.cz/
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video