Občané přemnoženým hlodavcům doslova podstrojují

Hedvika Mašková 2020-09-29 14:00:00

V posledních týdnech je možno pozorovat přemnožení hlodavců, kteří se stávají velmi závažným ekonomickým i hygienickým problémem. Nedávno jsme informovali o obrovském množství hlodavců, především hrabošů a potkanů, kteří obtěžují a trápí obyvatele Žatce. Nejvíce si stěžují lidé ze sídliště Jih a přilehlých lokalit rodinných domů. Lidé však drobné savce ke svým domovům mnohdy nevědomky lákají. Mohou za to vyhozené potravinové zbytky. V některých případech jim zdejší občané vědomě přímo podstrojují. O svých zkušenostech nám napsal jeden z našich čtenářů.

,,Reaguji na článek o hubení hlodavců v našem městě. Je zde uvedeno, že někteří občané tyto hlodavce sami krmí. Jsem obyvatelem Vrchlického ulice a mám dojem, že je celá čtvrť silně zamořena těmito hlodavci. Běhají mi po zahradě (myši i potkani) a vůbec jim nevadím. Je mi líto, že má vnoučata nemohou běhat bosky po zahradě, protože se bojím, aby neonemocněla jednou z chorob, které roznášejí. Jedná se o tularemii, salmonelózu, tuberkuózu, leptospirózu a další. Ať už se jedná o nemoc, kterou roznášejí myši nebo potkani svým trusem, nebo močí, je to velmi nebezpečné,“ napsal nám Bohumír Riedl a podělil se o svou zkušenost: ,,Kousek od mého domu je chodník a cyklostezka mezi ulicí Vrchlického a Volyňských Čechů, která je velmi frekventovaná žáky škol, maminkami s malými dětmi a mnoha pejskaři. Chodí zde matka s dcerou - obě doktorky, které složily Hippokratovu přísahu a přesto tyto hlodavce krmí! Tu jablíčky ze zahrádky, tu nějakými zbytky z kuchyně, které sypou ke stromům lemujícím chodník. Asi si chtějí rozšířit svou lékařskou klientelu. Myslím si, že toto počínání není v souladu s deratizací města a rozšiřováním výše uvedených chorob.“

Hlodavci se během srpna stáhli na sídliště především vlivem sekání polí. S tímto jevem se tradičně setkáváme každý rok, ale letos jsou hraboši přemnožení, a nejen na Žatecku, proto jsou potíže s nimi více patrné. Právě první významná pomoc ze strany obyvatel spočívá v tom, že nebudou tyto jedince krmit, což se dle zkušeností děje. Lidé hlodavcům mnohdy podstrojují také nevědomky, když do odpadů a kontejnerů vyhazují zbytky jídla.

V průběhu minulého měsíce proběhla ve městě deratizace. Úplné vyřešení problému s hlodavci v ulicích však není v městských silách. Dle vyjádření odborného pracovníka se „problém“ eliminuje samovolně, a to změnou ročního období.

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video