Lubenecká škola vychovává osobnosti už 80 let

Otto Urma 2011-06-02 00:00:00

Lubenec – O víkendu oslavila 80 let své existence Masarykova základní škola v Lubenci. Na dvoudenní oslavy přijelo do sobotního odpoledne přes pět set dvacet hostů. Od ranních hodin zhlédli na chodbách školní budovy výstavky starých školních kronik, dokumentů a historických fotografií. Nebo se mohli uchýlit do jednotlivých tříd a tam si v okruhu bývalých spolužáků zavzpomínat na svá školní léta. 

Projekce snímků jednotlivých ročníků jim k tomu poskytly dostatek příležitostí. Promítaly se také natočené školní besídky, prezentovaly bohaté žákovské úspěchy a svými výtvory se pochlubil modelářský kroužek. Delegace bývalých pedagogů a žáků se pak vydala na hřbitov k hrobům bývalých spolužáků a pracovníků školy. Odpoledne po oficiální zdravici starosty obce proběhla ve stanu na hřišti školní akademie a zahrála žatecká country skupina Limonádový gin a závěr patřil tanečnímu večeru.

Při slavnostním zahájení byl také jeden z nestarších pedagogů Dominik Kašpar, který zde učil od roku 1953. Od ředitele Josefa Bindra dostal květiny stejně jako nejstarší absolventka školy Marie Porschová, rozená Cifrainová. Osmdesáti sedmileté ženě v paměti ulpěli hlavně dobří učitelé. „Nejraději jsem měla český jazyk a dějepis. Když vyprávěl pan učitel Gál, jehož jsme měli na oba předměty, tak poslouchali i největší lajdáci. A zaujmout uměl taky pan učitel Pour, který přišel po něm,“ zavzpomínala. „Měla jsem jen jedničky a dvojky. Moje vysvědčení je tady taky vyvěšeno. Bohužel v roce 1938, začátkem deváté třídy, jsme museli z pohraničí utéct, takže jsem devítiletku končila už v osmé třídě,“ podotkla stále čilá důchodkyně. Recept na pedagogické úspěchy prozradil dosavadní představitel instituce. „S malou přestávkou zde působím přes třicet let. A vždy tu byl vynikající kolektiv zaměstnanců. Pracovat v takové atmosféře je dar a radost, že i naše děti pak dokážou to, co by jinde nedokázaly,“ přednesl ve svém projevu Josef Bindr. Důkazem jsou ceny z nejrůznějších soutěží a „olympiád“. Celkem se jich od roku 2004 zúčastnilo 200 jednotlivců a 104 družstev. Získali 43 prvních, 57 druhých a 48 třetích míst na všech úrovních, včetně dalších umístění. Přesto krásnou, dobře vybavenou a v hezkém prostředí se nacházející školu trápí nenaplněné učebny. „Snažíme se vychovávat osobnosti, ne průměr. Proto je škoda, že někteří rodiče z Lubence a okolí pro vzdělání svých dětí naší školu nevyužívají, a raději je posílají jinam,“ postěžoval si ředitel Bindr. Přejme tedy lubeneckému vzdělávacímu ústavu, aby zdárně vyřešil všechny své problémy. A slovy J. A. Komenského zdařile pokračoval v „otvírání“ rozumu chytrých kluků a holek.

 

Napsal(a): Otto Urma

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video
O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video