Lubenecká škola vychovává osobnosti už 80 let

Otto Urma 2011-06-02 00:00:00

Lubenec – O víkendu oslavila 80 let své existence Masarykova základní škola v Lubenci. Na dvoudenní oslavy přijelo do sobotního odpoledne přes pět set dvacet hostů. Od ranních hodin zhlédli na chodbách školní budovy výstavky starých školních kronik, dokumentů a historických fotografií. Nebo se mohli uchýlit do jednotlivých tříd a tam si v okruhu bývalých spolužáků zavzpomínat na svá školní léta. 

Projekce snímků jednotlivých ročníků jim k tomu poskytly dostatek příležitostí. Promítaly se také natočené školní besídky, prezentovaly bohaté žákovské úspěchy a svými výtvory se pochlubil modelářský kroužek. Delegace bývalých pedagogů a žáků se pak vydala na hřbitov k hrobům bývalých spolužáků a pracovníků školy. Odpoledne po oficiální zdravici starosty obce proběhla ve stanu na hřišti školní akademie a zahrála žatecká country skupina Limonádový gin a závěr patřil tanečnímu večeru.

Při slavnostním zahájení byl také jeden z nestarších pedagogů Dominik Kašpar, který zde učil od roku 1953. Od ředitele Josefa Bindra dostal květiny stejně jako nejstarší absolventka školy Marie Porschová, rozená Cifrainová. Osmdesáti sedmileté ženě v paměti ulpěli hlavně dobří učitelé. „Nejraději jsem měla český jazyk a dějepis. Když vyprávěl pan učitel Gál, jehož jsme měli na oba předměty, tak poslouchali i největší lajdáci. A zaujmout uměl taky pan učitel Pour, který přišel po něm,“ zavzpomínala. „Měla jsem jen jedničky a dvojky. Moje vysvědčení je tady taky vyvěšeno. Bohužel v roce 1938, začátkem deváté třídy, jsme museli z pohraničí utéct, takže jsem devítiletku končila už v osmé třídě,“ podotkla stále čilá důchodkyně. Recept na pedagogické úspěchy prozradil dosavadní představitel instituce. „S malou přestávkou zde působím přes třicet let. A vždy tu byl vynikající kolektiv zaměstnanců. Pracovat v takové atmosféře je dar a radost, že i naše děti pak dokážou to, co by jinde nedokázaly,“ přednesl ve svém projevu Josef Bindr. Důkazem jsou ceny z nejrůznějších soutěží a „olympiád“. Celkem se jich od roku 2004 zúčastnilo 200 jednotlivců a 104 družstev. Získali 43 prvních, 57 druhých a 48 třetích míst na všech úrovních, včetně dalších umístění. Přesto krásnou, dobře vybavenou a v hezkém prostředí se nacházející školu trápí nenaplněné učebny. „Snažíme se vychovávat osobnosti, ne průměr. Proto je škoda, že někteří rodiče z Lubence a okolí pro vzdělání svých dětí naší školu nevyužívají, a raději je posílají jinam,“ postěžoval si ředitel Bindr. Přejme tedy lubeneckému vzdělávacímu ústavu, aby zdárně vyřešil všechny své problémy. A slovy J. A. Komenského zdařile pokračoval v „otvírání“ rozumu chytrých kluků a holek.

 

Napsal(a): Otto Urma

Komentáře

Nabídky práce

DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video