Dva muže bez přístřeší našli ve městě mrtvé

Alla Želinská 2021-02-03 00:18:00

Nepřízeň počasí, zima, mraz a celková epidemická situace dává zabrat především lidem bez přístřeší. Ale přestože jim jde o život, pomoc úředníků, sociálních pracovníků nebo městských strážníků často odmítají. V Podbořanech už na to v posledních několika týdnech dva bezdomovci doplatili. Našli je mrtvé.

Oba muže bez domova Podbořanští a i přespolní, kteří tam nakupují, dobře znali – vysedávali a přespávali u prodejny a tam i smutně skončili. O jednom z nich píše náš čtenář, druhý případ se stal 16. prosince, kdy za Penny našli dalšího muže bez známek života. „Dnes jsme dorazili k Penny v Podbořanech a zažili jsme šok. Čtyři auta policistů, koroner a zkoumali přilehlé křoví. Až člověka mrazilo,“ popsala tehdy svůj zážitek paní A. N. z Libkovic. Velitel Městské policie Podbořany Adrian Šimora obě události potvrdil. „Pana jsem poslední dobou každý den kontroloval. Bohužel jsem ho našel už mrtvého,“ uvedl k první smutné události. I v druhém případě šlo o člověka, o nějž městští strážníci měli starost. „Od pondělí jsem hledal jednoho pana, až jsem ho ve středu ráno nasel…“ řekl A. Šimora.

Jeden ze zemřelých, o kterých je řeč, byl z Vroutku, druhý byl trvale bytem v Chomutově, uvedla na náš dotaz Zuzana Marcelly, vedoucí sociálního a zdravotního odboru Městského úřadu v Podbořanech: „Jednalo se o osoby, které byly v přímém kontaktu i s terénními pracovnicemi. Někdy právě terénní pracovnice informuje Policii ČR, matriku o kontaktech na příbuzné. O některém člověku bez přístřeší máme dostatek informací (známe poměry, jeho minulost – např. osoba je opakovaně ve výkonu trestu odnětí svobody, známe popř. příbuzné, zprostředkováváme odbornou pomoc – návštěva lékaře a podobně). Ne vždy to tak ale je.“

Pokud dojde k úmrtí osoby bez přístřeší, po ohledání těla lékař má povinnost in-formovat pozůstalé. „U ohledání je i Policie ČR, kdy právě za její součinnosti (s lékařem) dochází k vyhledávání osob příbuzných (dle zákona o zdravotních službách), kdy je následně informují o úmrtí osoby,“ popisuje Zuzana Marcelly postupy.

Pokud však zesnulá osoba příbuzné nemá nebo není nikdo – kamarád ani třeba zaměstnavatel, kdo by vypravil pohřeb, povinnost přechází na město, na jehož území k úmrtí dojde. To je i v případě, kdy uplyne lhůta 72 hodin od oznámení úmrtí rodině, která nemá o tělo zesnulého (z důvodu vypravení pohřbu) zájem… Často uvádějí, že nejsou finančně schopni pohřeb zajistit,“ přiblížila vedoucí další průběh a nepřímo i takovou součást sociální agendy, jako jsou pohřby na náklady obce.

Napsali jste nám: Zemřel člověk

V druhé polovině listopadu zemřel mnohým z nás Podbořanských známý člověk bez domova Luboš Holfeld. Zemřel na místě, kde vždycky spal, u Penny na betonovém parapetu. Zasáhlo mne to. Byl to především člověk. Svým způsobem jsem ho obdivoval. Osobně bych takový život nevydržel a ani jsem mu ho nepřál. Každý takový člověk má svůj příběh. Odsoudit je snadné. Zamyslet se nad příběhem těchto lidí, kteří skončili na ulici, by bylo poznáním, které nás může obohatit.

Čest památce člověku, Lubošovi Holfeldovi. Bohumil Řeřicha


Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video