Hodiny na kostele i po nedávné opravě stále víc zlobí. Město chystá zásadní změnu

Alla Želinská 2021-02-23 01:02:00

Hodiny v Podbořanech na kostele na Bílém kopci nefungují, tak jak by měly. Jeden čas stály úplně, jindy zase odbíjely v jinou dobu, než ukazovaly ručičky, loni v listopadu proběhla poslední větší oprava, hodiny určitou dobu šly, ale po pár týdnech se ukázalo, že postupně nabírají stále větší „zrychlení“ a čas ukazují nepřesně.

Na stav hodin si loni postupně stěžovalo několik občanů, až radnice rozhodla o opravě a přizvala k ní znalce. Na hodinách ve věži kostela sv. Petra a Pavla bylo několik závad a problémů. „Nefungovalo správně vypouštění bicích strojů, i propojení stroje s ciferníky mělo závadu. Jeden ručkový stroj byl také zasypán holubím trusem,“ popsal restaurátor věžních hodin Petr Skála, který je i správcem staroměstského orloje v Praze. Opravy podbořanských hodin se ujal spolu s údržbářem z radnice Pavlem Jelínkem. Po několikahodinovém zásahu odborníka se problém zdál být vyřešen, ovšem po pár týdnech se ukázalo, že hodiny sice jdou, ale nepřesně, předcházejí se v současnosti už o několik minut.

„Vlastní hodinový stroj bude nejspíš teď v pořádku. U hodinového stroje je totiž systém, který jej synchronizuje s přesným časem. Podmínkou synchronizace ale je, aby se hodinový stroj maličko předbíhal – takže byl nařízen tak, aby šel nepatrně rychleji. Dvakrát denně se pak tato chyba automaticky opravuje. Tady asi problém není a hodinový stroj jde správně. Pozná se to na okamžiku bití celých hodin, nejpřesněji je to v 5 hodin ráno nebo v 5 hodin odpoledne,“ vysvětloval Petr Skála, když jsme ho upozornili na uvedenou nepřesnost.

Problémem jsou podle něj ale převody od hodinového stroje k ciferníkům. „Jsou tam nadměrné vůle a značná torzní pružnost rozvodových hřídelí. K tomu je nutné přičíst velká a proměnlivá tření v celém mechanismu systému rozvodu, způsobená holubím trusem, a téměř nemožnost některé ručkové strojky u ciferníků pořádně vyčistit a namazat, protože jsou utopené hluboko v tunelu vytvořeném ve zdivu věže. Velký vliv na polohu ručiček má i silnější vítr – pohybuje ručkami dopředu nebo dozadu a výsledkem je nemožnost udržet ručky ciferníků v přesné poloze,“ dodal.

Pokud je ale třeba jeden ciferník trvale a v průměru o stejný počet minut v jiné poloze, než by měl být, lze tuto chybu opravit a polohu minutové ručky seřídit, uvedl orlojník Petr Skála. Takovou opravu lze ovšem provést až po delším několikadenním pozorování, což při opravě v listopadu, na kterou bylo vyhrazeno jen několik hodin, nebylo možné. Tuto opravu podle něj zvládne i údržbář města Pavel Jelínek a hodiny seřídí, aby čas na všech cifernících byl jednotný.

Údržbář tedy k věžním hodinám znovu vystoupal, aby je opět seřídil. Zkoušel to i opakovaně, ale problém stále trvá. „Nejen že se čas na cifernících západní a jižní strany věže liší o cca 3 minuty, ale hodiny odbíjejí cca 7 až 10 minut před časem, než by měly odbíjet,“ vypozoroval zastupitel Podbořan Pavel Horský, který bydlí v blízkosti kostela. O několik dní později stav nebyl o mnoho lepší: "Západní ciferník jde asi o 4 minuty napřed, jižní asi o minutu pozdě. Bimbání jde podle západního ciferníku, takže je o 4 minuty napřed," hlásil.

Závad na starých hodinách bude zřejmě ještě více, město tedy plánuje generální opravu spojenou s výměnou stroje. „Na hodinách se poslední dobou prakticky neustále něco opravuje, reviduje, ale pořád se objevují problémy. Nefunkčnost není způsobena tím, že se nestaráme. Těsně před svátky proběhla další revize a celkové seřízení. Starý stroj už asi nemá takové technické kvality, aby byl funkční alespoň nějakou rozumnou dobu, a proto jsem začal jednat s jinou firmou kvůli celkové výměně stroje a možné změně technického řešení. Teď došlo jen k upravení, které nevíme jak dlouho vydrží. Jeden opravář ze zakázky odešel, tak se připravujeme na zásadní technologickou změnu vlastními silami. Zatím budeme připravovat komponenty,“ uvedl vedoucí odboru místního hospodářství a služeb podbořanské radnice Erich Knoblauch. V příštích týdnech by mělo být kolem dalšího osudu hodin jasněji. 

Celou situaci s přístupem ke kostelním hodinám a péčí o ně ztěžuje to, že objekt není města a jeho vlastník – fara – současně vydělává na pronájmu místa ve věži různým operátorům. Ti potřebují svá zařízení chladit, nebo potřebují nezastíněný prostor směrem na další retranslační zařízení a z těchto důvodů všechny zábrany proti holubům jsou časem odstraněny. Zároveň při správě svých zařízení poškozují i to městské hodinové. "Nejednou jsme měli přeřezaná táhla od soukolí hodin, nebo různě jinak vybočená a zpříčená, protože technikům v jejich práci prostě překážela…" uvedl zaměstnanec městského úřadu další důvody komplikované péče o kostelní hodiny.

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

POŽADUJEME: vzdělánÍ zdravotnického směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou * finanční ohodnocení dle platných platových tarifů (10. platová třída/délka praxe) pro zdravotníky vč. zvláštního příplatku, příplatku za práci o víkendu a svátcích + odměny * 5 týdnů dovolené * příspěvek na dovolenou * příspěvek na penzijní pojištění * příspěvek na stravování * příspěvek na vitamíny a očkování * možnost dalšího vzdělávání. NÁSTUP IHNED
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video