Kraj nemá peníze na zpřístupnění třetí největší sbírky aut jedné značky na světě. Otevření muzea pragovek je v nedohlednu

Tomáš Skřipský 2021-02-27 09:44:00

CHOMUTOV/ÚDLICE (tos) — Ve vážném ohrožení se ocitl plán na otevření muzea automobilů značky Praga v Chomutově. To mělo být podle původních předpokladů zprovozněno už vloni za spolupráce Ústeckého kraje, Oblastního muzea Chomutov a Statutárního města Chomutova. Kvůli epidemii koronaviru se ale stěhování automobilů ze soukromé sbírky zpozdilo. Nyní už jsou exponáty uloženy na tajném místě, ale zprovoznění samotného muzea je v nedohlednu. Důvod? Nejsou peníze.

„O tom, zda bude nebo nebude Muzeum Pragovek v Chomutově, ještě finálně rozhodnuto není. Bohužel, v krajském rozpočtu na muzeum v tuto chvíli nejsou finanční prostředky, je tedy nutné hledat jiné možné zdroje financování. Jednou z uvažovaných variant je vyvolat jednání s Ministerstvem kultury ČR, protože sbírka má bezesporu celostátní význam. Celá sbírka, respektive sbírku tvořící věci, je na dvou místech Chomutovska. V dohledné době se o převozu sbírky jinam neuvažuje,“ sdělil minulý týden mluvčí kanceláře hejtmana Martin Volf. Ten vzhledem k nedozírné ceně celé sbírky opakovaně odmítá upřesnit, kde jsou vzácné pragovky uloženy.

Z veřejně dostupných informací vyplývá, že sbírka rovné stovky automobilů Praga je v majetku 89letého sběratele Emila Příhody, rodilého Žižkováka, který se v továrně vyučil automechanikem a její auta sbírá neuvěřitelných šest desítek let! Jak osvědčila kulturní komise UNESCO, jde o třetí největší kolekcí vozů jedné automobilové značky na světě. Větším množstvím aut pohromadě se mohou chlubit jen značky Ford a Volkswagen. Ve sbírce pana Příhody nechybí ani výrobní dokumentace či náhradní díly.

Vozy pocházejí z let 1908 až 1985 a většina z nich je stále provozuschopná. K největším unikátům patří kupříkladu limuzína Praga Grand z roku 1918, kterou používal T. G. Masaryk, reklamní automobil, který svým tvarem a logem připomíná balení bonbónů Hašlerek, nejstarší městský taxík Praga V z roku 1908 či opancéřovaná limuzína Klementa Gottwalda.

Samotná historie sbírky by vydala na román a lze se s ní seznámit například v reportáži z pořadu Reportéři ČT „Pragovky pod zámkem“. Nejnověji se sbírce a jejímu stěhování na Chomutovsko věnuje dokument scénáristy Jiřího Kimly a režiséra Juraje Šajmoviče, jehož první záběry byly natočeny v Údlicích loni v únoru a jsou věnovány vzniku budoucího muzea. Poslední klapka padla v říjnu na chomutovském náměstí 1. máje. „Věříme, že film přiláká do kin hodně diváků,“ věří scénarista Jiří Kimla.

Foto: Část sbírky pragovek pana Příhody. Foto: Archiv

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video