CHOMUTOV/ÚDLICE (tos) — Ve vážném ohrožení se ocitl plán na otevření muzea automobilů značky Praga v Chomutově. To mělo být podle původních předpokladů zprovozněno už vloni za spolupráce Ústeckého kraje, Oblastního muzea Chomutov a Statutárního města Chomutova. Kvůli epidemii koronaviru se ale stěhování automobilů ze soukromé sbírky zpozdilo. Nyní už jsou exponáty uloženy na tajném místě, ale zprovoznění samotného muzea je v nedohlednu. Důvod? Nejsou peníze.
„O tom, zda bude nebo nebude Muzeum Pragovek v Chomutově, ještě finálně rozhodnuto není. Bohužel, v krajském rozpočtu na muzeum v tuto chvíli nejsou finanční prostředky, je tedy nutné hledat jiné možné zdroje financování. Jednou z uvažovaných variant je vyvolat jednání s Ministerstvem kultury ČR, protože sbírka má bezesporu celostátní význam. Celá sbírka, respektive sbírku tvořící věci, je na dvou místech Chomutovska. V dohledné době se o převozu sbírky jinam neuvažuje,“ sdělil minulý týden mluvčí kanceláře hejtmana Martin Volf. Ten vzhledem k nedozírné ceně celé sbírky opakovaně odmítá upřesnit, kde jsou vzácné pragovky uloženy.
Z veřejně dostupných informací vyplývá, že sbírka rovné stovky automobilů Praga je v majetku 89letého sběratele Emila Příhody, rodilého Žižkováka, který se v továrně vyučil automechanikem a její auta sbírá neuvěřitelných šest desítek let! Jak osvědčila kulturní komise UNESCO, jde o třetí největší kolekcí vozů jedné automobilové značky na světě. Větším množstvím aut pohromadě se mohou chlubit jen značky Ford a Volkswagen. Ve sbírce pana Příhody nechybí ani výrobní dokumentace či náhradní díly.
Vozy pocházejí z let 1908 až 1985 a většina z nich je stále provozuschopná. K největším unikátům patří kupříkladu limuzína Praga Grand z roku 1918, kterou používal T. G. Masaryk, reklamní automobil, který svým tvarem a logem připomíná balení bonbónů Hašlerek, nejstarší městský taxík Praga V z roku 1908 či opancéřovaná limuzína Klementa Gottwalda.
Samotná historie sbírky by vydala na román a lze se s ní seznámit například v reportáži z pořadu Reportéři ČT „Pragovky pod zámkem“. Nejnověji se sbírce a jejímu stěhování na Chomutovsko věnuje dokument scénáristy Jiřího Kimly a režiséra Juraje Šajmoviče, jehož první záběry byly natočeny v Údlicích loni v únoru a jsou věnovány vzniku budoucího muzea. Poslední klapka padla v říjnu na chomutovském náměstí 1. máje. „Věříme, že film přiláká do kin hodně diváků,“ věří scénarista Jiří Kimla.
Foto: Část sbírky pragovek pana Příhody. Foto: Archiv
Napsal(a): Tomáš Skřipský
Nabízíme: stálý pracovní poměr * na plný úvazek * nástup možný ihned.
Životopisy zasílejte na adresu: sulcova@domovpodborany.cz
Bližší info na telefonu: 415 214 423; nebo: 733 714 024 nebo osobně u paní Šulcové v době od pondělí do pátku od 9.00 do 15.00 hodin.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz
Práce na plný úvazek, nástup možný ihned.
Podmínky: dvanáctihodinové denní služby v rozmezi od 7.00 do 21.00 (krátký/dlouhý týden, vč. sobot a nedělí).
Požadujeme: dokončený kurz PSS; bezúhonnost; aktivní řidič skupiny B.
Přihlášku formou krátkého motivačního dopisu a životopisu a fotokopie dokladu o absolvování kurzu PSS zasílejte na e-mail: kolertova@dpszatec.cz do 12.9.2024
Kontakt: Karla Kolertová
WWW: https://www.dpszatec.cz/
E-mail: kolertova@dpszatec.cz
Poslední školní den v pátek 28. 6. 2024 také prvňáci ze třídy paní učitelky Evy Svobodové dostali svá první v životě vysvědčení.
Přehrát videoV závěru června 2024 Výchovný ústav, SŠ a SVP v Buškovicích pozval úředníky, podnikatelé, veřejnost, přátele na Den otevřených dveří. Vystoupili i bubeníci ze skupiny Australien Buš-kovice
Přehrát video