Kraj nemá peníze na zpřístupnění třetí největší sbírky aut jedné značky na světě. Otevření muzea pragovek je v nedohlednu

Tomáš Skřipský 2021-02-27 09:44:00

CHOMUTOV/ÚDLICE (tos) — Ve vážném ohrožení se ocitl plán na otevření muzea automobilů značky Praga v Chomutově. To mělo být podle původních předpokladů zprovozněno už vloni za spolupráce Ústeckého kraje, Oblastního muzea Chomutov a Statutárního města Chomutova. Kvůli epidemii koronaviru se ale stěhování automobilů ze soukromé sbírky zpozdilo. Nyní už jsou exponáty uloženy na tajném místě, ale zprovoznění samotného muzea je v nedohlednu. Důvod? Nejsou peníze.

„O tom, zda bude nebo nebude Muzeum Pragovek v Chomutově, ještě finálně rozhodnuto není. Bohužel, v krajském rozpočtu na muzeum v tuto chvíli nejsou finanční prostředky, je tedy nutné hledat jiné možné zdroje financování. Jednou z uvažovaných variant je vyvolat jednání s Ministerstvem kultury ČR, protože sbírka má bezesporu celostátní význam. Celá sbírka, respektive sbírku tvořící věci, je na dvou místech Chomutovska. V dohledné době se o převozu sbírky jinam neuvažuje,“ sdělil minulý týden mluvčí kanceláře hejtmana Martin Volf. Ten vzhledem k nedozírné ceně celé sbírky opakovaně odmítá upřesnit, kde jsou vzácné pragovky uloženy.

Z veřejně dostupných informací vyplývá, že sbírka rovné stovky automobilů Praga je v majetku 89letého sběratele Emila Příhody, rodilého Žižkováka, který se v továrně vyučil automechanikem a její auta sbírá neuvěřitelných šest desítek let! Jak osvědčila kulturní komise UNESCO, jde o třetí největší kolekcí vozů jedné automobilové značky na světě. Větším množstvím aut pohromadě se mohou chlubit jen značky Ford a Volkswagen. Ve sbírce pana Příhody nechybí ani výrobní dokumentace či náhradní díly.

Vozy pocházejí z let 1908 až 1985 a většina z nich je stále provozuschopná. K největším unikátům patří kupříkladu limuzína Praga Grand z roku 1918, kterou používal T. G. Masaryk, reklamní automobil, který svým tvarem a logem připomíná balení bonbónů Hašlerek, nejstarší městský taxík Praga V z roku 1908 či opancéřovaná limuzína Klementa Gottwalda.

Samotná historie sbírky by vydala na román a lze se s ní seznámit například v reportáži z pořadu Reportéři ČT „Pragovky pod zámkem“. Nejnověji se sbírce a jejímu stěhování na Chomutovsko věnuje dokument scénáristy Jiřího Kimly a režiséra Juraje Šajmoviče, jehož první záběry byly natočeny v Údlicích loni v únoru a jsou věnovány vzniku budoucího muzea. Poslední klapka padla v říjnu na chomutovském náměstí 1. máje. „Věříme, že film přiláká do kin hodně diváků,“ věří scénarista Jiří Kimla.

Foto: Část sbírky pragovek pana Příhody. Foto: Archiv

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video