Referendum vystaví vysvědčení

Jan Vnouček 2012-06-11 00:44:00

Lubenec – Více peněz pro zvelebení obce, nebo klid a ochrana zdejší přírody? Takhle zjednodušeně se dá shrnout  dilema lubeneckých občanů, kteří budou v pátek 29. června od 8 do 20 hodin hlasovat v místním referendu k hlubinnému úložišti radioaktivního odpadu. Termín schválilo jednomyslně na svém posledním zasedání obecní  zastupitelstvo.

V Lubenci se tedy konečně po několika měsících sporů vyjasní a ukáže se rozvržení sil dvou znesvářených táborů.   Referendum iniciovala skupina místních aktivistů, kteří energicky vystoupili proti usnesení zastupitelů z 1. února. Ti  v něm předběžně a za předem daných podmínek odsouhlasili geologické průzkumy k zjištění vhodnosti případného vybudování jaderného úložiště v lokalitě Čertovka.
Poslední vzplanutí emocí vyvolaly dohody okolo podle kritiků radnice nevhodně zvolenému dni. „Chtěli jsme to dřív. 29. června je poslední školní den, rozdává se vysvědčení a rodiče vozí své děti na prázdniny,“ má obavu z nižší účasti Jana Michalcová, zmocněnkyně přípravného výboru místního referenda. „Ale protože se nám nepodařilo iniciovat svolání mimořádného zastupitelstva na dřívější termín, tak jsme s tímto kompromisem vcelku spokojeni,“ naznačuje, že se obávala, aby zvolení zástupci nevyhlásili referendum až na letní prázdniny, kdy mnoho lidí odjíždí na dovolenou.
„Ten den je vysvědčení, ale hlasování zabere chvilku a kdo bude chtít, tak hlasovat může,“ odmítá nařčení z vypočítavosti starosta Bohumil Peterka. Za myšlenku povolit průzkumné práce výměnou za finanční kompenzaci pro Lubenec se postavil celou svou autoritou dlouholetého starosty, a proto může případnou prohrou hodně ztratit.
Výhoda je ale na jeho straně. Během referenda se totiž bude hrát nejen o to, kdo bude chtít zavázat vedení obce, aby se postavilo proti záměrům Správy úložišť radioaktivních odpadů.  Ale i o to, kolik občanů Lubence vůbec přijde hlasovat. Novela zákona o místním referendu totiž stanovuje hranici jeho platnosti  na 35 % účast všech oprávněných voličů. Rozhodnutí přijaté v referendu je pak závazné, pokud pro něj hlasovala většina hlasujících a nejméně 25 % všech oprávněných voličů, tedy i těch kteří nevolili. Například při účasti 35 % je rozhodnutí závazné, pokud pro něj hlasuje alespoň 71,43 % zúčastněných.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video