Letecké muzeum se rozroste o další exponát. Legendární stíhačka MiG-21 doputovala z pražských Kbel

Hedvika Mašková 2021-08-02 10:30:00

Spolek Letci-Žatec si do svého kalendáře zapsal další významný den. První červencovou sobotu totiž do expozice Leteckého muzea Korea-Merkur v Bezděkově získali legendu zaniklého žateckého vojenského letiště - stíhačku MiG-21, kterou jim zapůjčil Vojenský historický ústav v Praze. Letoun však nyní v bezděkovském leteckém muzeu nespatříte. Kvůli velkému prostoru, který stroj zabírá, byl převezen na žatecké letiště ,,Macerka”, kde prochází potřebnou renovací, která zabere několik měsíců.

,,Za pár měsíců to budou dva roky, co vznikl nápad vybudovat muzeum Korea – Merkur. Po krátké době bylo rozhodnuto, že jeho dominantou by měla být péefemka 4411, jejíž křídla olizoval především vzduch nad naší ,,čtyřistadevadesátkou”. Prvotní nápad vznikl na konci října 2019, když navštívil Žatec, ale i kbelské muzeum, Tolja Kvočur. Když jsem se zmínil kbelským muzejníkům, že v Žatci rovněž začínáme budovat muzeum, okamžitě zareagovali, ať prý si od nich vybereme buď jedenadvacítku, nebo Albatrosa. Jakmile se to dozvěděl jeden z našich členů, Radek Píchal, okamžitě začal horovat pro zmíněnou 4411, že prý to je jeho srdcovka a že prý si to bere na hrb. Slovo dodržel, ostatně jako vždy,” vysvětlil předseda spolku Letci-Žatec Václav Vašek, legenda mezi československými stíhacími letci.

Následoval rok, kdy bylo zapotřebí domluvit veškeré formality, a zápůjční smlouva mohla být letos na jaře mezi Vojenským historickým ústavem Praha a spolkem Letci-Žatec podepsána. Na začátku června začalo období příprav. První červencovou sobotu pak proběhl komplikovaný převoz. Nejprve byla stíhačka MiG-21 zbavená křídel, což nebylo jednoduché kvůli desítkám let, kdy stál letoun pod širým nebem, a za pomoci dvou jeřábů naložena na auto s návěsem. Následovala přeprava z kbelského letiště na ,,Macerku”, kde stroj nyní prochází renovací.

Foto: archiv spolku Letci-Žatec

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video