Václav se na opravu přestěhoval do Prahy. Na opravu zvonu přispěli spolky, dobrovolníci i dotace

Jarka Cibulková 2021-07-29 13:25:13

Cítoliby (caj) Za velkého zájmu veřejnosti byl koncem června snesen zvon Václav z Kostela svatého Jakuba Většího v Cítolibech. Taky aby ne! Jedná se o nejstarší hmotnou památku městyse. Mistrům zvonařům asistoval při sundání jeřáb, který čtyřsetkilogramovému skvostu pomohl na zem.

 Poškození hlavice zvonu ve stolici si v minulosti vyžádalo připevnění zvonu pomocí náhradního upínacího systému, který ale neumožňuje jeho otáčení o devadesát stupňů, aby jeho srdce nebilo stále do stejného místa. „Zvon odlil roku 1529 zvonař Bartoloměj. Je laděn na tónu H1. Má poškozenou korunu. Navařením zvonoviny mu vrátíme původní tvar. Má opotřebené čepy, nemohl se už ani otáčet. Za celou dobu nebyl ani jednou opravován, už to ale nutně potřebuje. Skutečná životnost zvonu je až tisíc let. Ale nebojte se, za dva až tři měsíce vám ho vrátíme zpátky,“ řekl Cítolibským zvonař a restaurátor Petr Rudolf Manoušek. Zvonařská dílna Manoušků v pražské Zbraslavi vyrobila či zrekonstruovala několik tisíc zvonů, jmenovat například můžeme i nové srdce pro největší český zvon Zikmund. Petr Manoušek spolupracuje i s evropskými zvonárnami.

Myšlenka opravit zvon v cítolibském kostele se zrodila již před třemi lety. Místní sbor dobrovolných hasičů na podporu rekonstrukce uspořádal v roce 2019 akci „Pohybem pro zvon“, jejíž výtěžek vynesl 34 tisíc korun. Dalších deset tisíc korun přidal městys. Ve prospěch zvonu bylo městysem Cítoliby věnováno dobrovolné vstupné v částce 7 769 Kč z místní fary, která se otevřela o pouti. Největším výtěžkem byl koncert Pavla Šporcla, který nasbíral 58 450 korun.

Církvi již bylo na opravu zvonu svatého Václava věnováno více než sto dvacet tisíc. Cena opravy bude činit bezmála 277 tisíc korun a bude na ni čerpána dotace ve výši 210 tisíc korun od ministerstva kultury. ,,Zbývá ještě shromáždit prostředky na opravu dřevěné zvonové stolice, jejíž část je v důsledku zatékání vážně poškozena a oprava je vyčíslena na 110 tisíc korun. Všem, kteří by chtěli na obnovu zvonu přispět, si dovolujeme sdělit číslo účtu farnosti Cítoliby: 2301845591/2010. Věříme, že se podaří sehnat potřebné prostředky a zvon se na pod-zim vrátí do cítolibského kostela, abychom jej mohli opět slyšet na Štědrý den,“ napsal lounský děkan P. Vít Machek.

Kostel svatého Jakuba Většího původně disponoval třemi zvony. Nejstarší zvon Panny Marie byl ale, jak se to dělo ve většině případů, roztaven po světové válce.


Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video