Jak se letos daří chmelu?

2021-08-09 10:00:00

Známé chmelařské rčení říká, že chmel sedmkrát potěší a sedmkrát zklame. ,,Po loňské mírně podprůměrné sklizni by v letošním roce potřebovali chmelaři trochu toho potěšení. Avšak dosavadní průběh vegetačního období chmele není možné nazvat zrovna optimálním,” sdělil našim novinám provozně ekonomický ředitel žateckého Chmelařství Milan Maršíček.

Na samém počátku jara se chmelaři potýkali s dostupností a kvalitou jarních brigádníků, jejichž příjezd z tradičních zahraničních zemí, jako například z Bulharska, Ukrajiny, Slovenska a Rumunska, byl již druhým rokem po sobě do značné míry omezen koronavirovou epidemií. Před odjezdem i při příjezdu se museli prokazovat negativním testem na covid. Povinné testování zpomalilo nástup lidí, kteří museli do karantény.

Jarní fáze růstu chmele provázelo velmi chladné počasí, díky kterému byl růst chmele ve srovnání s běžnými roky opožděn, v některých oblastech až o tři týdny. Sotva se toto zpoždění s červnovým oteplením začalo srovnávat, přišla do lounského okresu pohroma v podobě přívalových dešťů. Pohroma nesrovnatelná se situací na jižní Moravě nebo v obci Stebno, přesto však byl pohled na některé chmelnicové konstrukce omlácené na pouhou révu bez listí i pazochů tristní.

V současné době již ve všech tradičních chmelařských oblastech, to jest Tršické, Ústecké a především Žatecké, dosáhl chmel vrcholku chmelnicových konstrukcí a začíná kvést. V této fázi tedy již rostliny pomalu ukončují svůj růst a v nejbližší době začnou tvořit z květů chmelové hlávky. Snad jim k tomu příroda trochu pomůže v podobě příznivých teplot a správné dávky vláhy. Protože jen pak budou moci zhruba za měsíc zahájit pěstitelé chmele letošní sklizeň.

Začátkem září následně žatecké Chmelařství začne se zpracováním sklizených chmelových hlávek do chmelových granulí, ze kterých následně tuzemské i zahraniční pivovary uvaří svůj lahodný mok.         

Adéla Maršíčková              

Foto: pexels.com

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video