Delfín už se na domovské letiště Macerka nevrátil. Při jeho havárii zemřel pilot i pasažérka

Otto Urma 2012-06-12 09:45:00

Žatec, Čeradice – Letecké neštěstí se odehrálo minulou neděli 10. června nedaleko žateckého letiště Macerka. Při havárii proudové stíhačky L-29 Delfín zahynuli pilot i cestující. Na místě zasahovaly čtyři hasičské jednotky. Letoun L-29 Delfín skončil v poli mezi Žatcem a Čeradicemi, asi jen tři sta metrů od letiště Macerka, které bylo jeho domovskou základnou. Patřil soukromé společnosti Aviation Technologies and Services, která se s ním účastnila leteckých přehlídek a provozovala vyhlídkové lety.

Zřejmě během jednoho takového došlo v neděli k tragické nehodě. Podle našich zdrojů  z  letadlo pilotoval bývalý vojenský pilot Jiří Janíček. Před lety byl tajemníkem Městského úřadu v Žatci a nyní pracoval jako vedoucí stavebního úřadu Louny. Podle našeho zdroje údajně vezl asi třicetiletou ženu, která let dostala k narozeninám.
Příčina pádu letadla zatím nebyla stanovena, na objasnění příčin havárie pracují experti Ústav pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod a Policie ČR. Padající letoun za sebou v poli zanechal pás spáleného obilí dlouhý desítky metrů. Trosky stíhačky po dopadu hořely, na jejich uhašení a odstranění následků nehody se podílely čtyři jednotky hasičů – žatečtí profesionálové a dobrovolní hasiči ze Žatce, Libočan a Tuchořic.
„Hasiči likvidovali požár letounu vysokotlakými vodními proudy,“ sdělil tiskový mluvčí HZS Lukáš Marvan. Na místě kromě záchranářů zasahoval také policejní vrtulník. Na místo nehody pouze chvíli po neštěstí dorazily kromě novinářů a televizních zpravodajců také davy zvědavců ze Žatce, Čeradic a okolí, kteří neváhali i s malými dětmi přijít až těsně k pásce ohrazující místo neštěstí. Policejní důstojník od ní musel dav vykázat až na silnici.
Muž i přes oživovací pokusy podlehl svým zraněním na místě nehody. Ženu transportoval s těžkými zraněními a popáleninami vrtulník letecké záchranné služby do vinohradské nemocnice v Praze. Zde svým zraněním i přes péči lékařů podlehla také. Při jejich vyprošťování z kabiny letadla se zranil jeden z hasičů, který byl na místě jako první.

 

Napsal(a): Otto Urma

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video