Svatováclavská mše se vzpomínkou na patera Páchu

Redakce 2021-09-25 12:16:00

V den státního svátku sv. Václava můžete navštívit tři gotické kostely na Lounsku.

Na svátek sv. Václava v úterý 28. září 2021 zveme všechny zájemce na prohlídky trojice kostelů v blízkosti Loun, které se chlubí unikátními nástěnnými malbami ze 14. století. Exkurze začíná v 11 hodin v kostele v Dobroměřicích. Po obědové pauze pokračuje v 13.30 hodin v kostele ve Slavětíně, jehož stěny okrášlili malíři, kteří tvořili též v Dobroměřicích a v dalších lokalitách v okolí.

Třetím navštíveným místem bude v 15 hodin kostel sv. Václava v Černochově, kde se nachází svatováclavský cyklus z doby Karla IV. Tady bude mše současně vzpomínkou na patera Václava Páchu, který farnost dlouhá léta spravoval (jako perucký farář). 

Pater Václav Pácha, osobní arciděkan a farář, se narodil v Peruci v březnu roku 1917 v početné rodině zámeckého zahradníka. Obecnou školu i měšťanku navštěvoval v Peruci. Díky svému nadání a především péči obětavé učitelky slečny Tesárkové mohl pokračovat na piaristickém gymnáziu ve Slaném a pak i na teologické fakultě v Praze. V roce 1943 byl vysvěcen na kněze.

Po kaplanské službě v Novém Strašecí a ve Vraném ho pražský arcibiskup Josef Beran povolává jako druhého sekretáře do Prahy. Rokem 1948 se však situace v zemi zásadně mění a komunistický režim usiluje o likvidaci církví. Arcibiskup Beran je v červnu 1949 internován nejprve v arcibiskupském paláci, posléze v různých farnostech po republice. Těžkému osudu neunikne ani většina jeho spolupracovníků, a tak je i otec Pácha v r. 1950 zatčen a v následujícím roce odsouzen za vyzvědačství a další protistátní činnost ke 13 letům vězení. Prožil je v Jáchymově a na Mírově. Po propuštění samozřejmě kněžskou činnost vykonávat nemůže a pracuje v peruckém zahradnictví. Až po politickém uvolnění na sklonku šedesátých let byl částečně rehabilitován a v r. 1968 nastupuje do kněžské služby v obcích našeho okresu – zejména ve Vrbně nad Lesy a od r. 1981 v Peruci. Jako dobrý hospodář se stará o svou farnost, udržuje svěřené kostely a kaple, přestože o nich přichází stále méně lidí. Spolu s paterem Jaroslavem Hasilem v první polovině 70. let také odkrývá vzácné gotické fresky z první poloviny 14. století v kostele sv. Václava v Černochově.

Svůj život dožil P. Pácha v Peruci. V březnu roku 2000 v 83 letech v tichosti zemřel a byl pochován do kněžské hrobky na zdejším hřbitově.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video