Archeologický výzkum v Holedeči odhalil řadu zajímavých nálezů

Hedvika Mašková 2021-10-28 09:00:00

Archeologové nezahálejí. V lokalitě Bukovina, dnes ulice Uliční, v Holedeči, kde by mělo v nejbližší budoucnosti vyrůst několik rodinných domů, minulý měsíc započali velký archeologický výzkum. Na jednom z pozemků odkryli pracovníci Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech zajímavé laténské naleziště. Výzkum byl již tento týden ukončen, pokračovat bude opět na jaře.

,,Výzkum navazuje na dva předchozí, kdy byly nalezeny tzv. ,,Holedečské káči”, což je osm hliněných předmětů cibulovitého tvaru, které se jinde nepodařilo dohledat. Dále attická keramika z poloviny 5. století před naším letopočtem (teprve třetí naleziště v severozápadních Čechách), a tzv. skytská záušnice. Záušnice z Holedeče je teprve pátým exemplářem z Čech. Jedná se o drobný šperk tvořený měděným či bronzovým drátem potaženým stříbrem a stočeným do spirály. Na stejném místě byla nalezená bronzová spona, v tomto případě se jedná o nepříliš častou takzvanou maskovitou sponu, na které je plastickým způsobem znázorněna podobizna zvířete,” informovala obec Holedeč prostřednictvím facebookových stránek při zahájení archeologického výzkumu.

Při letošním výzkumu v lokalitě Bukovina bylo nalezeno sídliště z časné fáze laténského období (4. - 5. století před naším letopočtem). ,,Díky leteckým snímkům jsme rovněž odkryli keltskou polozemnici neobvykle velkého rozsahu (8 x 7 metrů). Předpokládáme, že mohla být dokonce patrová,“ sdělila nám archeoložka Daniela Franková z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech a doplnila: ,,Mezi nejkrásnější nálezy však patří tři bronzové spony, rovněž z doby laténské.“

Nyní putují kovové nálezy ke konzervaci. Poté je budeme moci s největší pravděpodobností obdivovat v žateckém regionálním muzeu. 

Foto: Obec Holedeč

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video
O Budulínkovi poněkud netradičně ;-)

Loutková pohádka Klubu knihomolů v žatecké knihovně 22. 2.

Přehrát video