Archeologický výzkum v Holedeči odhalil řadu zajímavých nálezů

Hedvika Mašková 2021-10-28 09:00:00

Archeologové nezahálejí. V lokalitě Bukovina, dnes ulice Uliční, v Holedeči, kde by mělo v nejbližší budoucnosti vyrůst několik rodinných domů, minulý měsíc započali velký archeologický výzkum. Na jednom z pozemků odkryli pracovníci Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech zajímavé laténské naleziště. Výzkum byl již tento týden ukončen, pokračovat bude opět na jaře.

,,Výzkum navazuje na dva předchozí, kdy byly nalezeny tzv. ,,Holedečské káči”, což je osm hliněných předmětů cibulovitého tvaru, které se jinde nepodařilo dohledat. Dále attická keramika z poloviny 5. století před naším letopočtem (teprve třetí naleziště v severozápadních Čechách), a tzv. skytská záušnice. Záušnice z Holedeče je teprve pátým exemplářem z Čech. Jedná se o drobný šperk tvořený měděným či bronzovým drátem potaženým stříbrem a stočeným do spirály. Na stejném místě byla nalezená bronzová spona, v tomto případě se jedná o nepříliš častou takzvanou maskovitou sponu, na které je plastickým způsobem znázorněna podobizna zvířete,” informovala obec Holedeč prostřednictvím facebookových stránek při zahájení archeologického výzkumu.

Při letošním výzkumu v lokalitě Bukovina bylo nalezeno sídliště z časné fáze laténského období (4. - 5. století před naším letopočtem). ,,Díky leteckým snímkům jsme rovněž odkryli keltskou polozemnici neobvykle velkého rozsahu (8 x 7 metrů). Předpokládáme, že mohla být dokonce patrová,“ sdělila nám archeoložka Daniela Franková z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech a doplnila: ,,Mezi nejkrásnější nálezy však patří tři bronzové spony, rovněž z doby laténské.“

Nyní putují kovové nálezy ke konzervaci. Poté je budeme moci s největší pravděpodobností obdivovat v žateckém regionálním muzeu. 

Foto: Obec Holedeč

Komentáře

Nabídky práce

DPS Žatec - vyučený KUCHAŘ/KUCHAŘKA

Směnný provoz, dlouhý krátký týden
Kontakt: Marcela Patykyová
Tel.: 725895664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


Pragolaktos - řidič cisterny

Parkování v Blšanech u Podbořan. Nástup ihned, smlouva na dobu neurčitou, 13. plat, 5 týdnů dovolené a mnoho dalších benefitů. Požadujeme ŘP sk. C,E; střední odborné vzdělání s výučním listem, trestní bezúhonost.
Kontakt: Josef Machač
WWW: https://www.pragolaktos.cz/
E-mail: josef.machac@pragolaktos.cz


Gymnázium a Střední odborná škola, Podbořany - UČITEL/KA + ÚDRŽBÁŘ

Přijmeme do pracovního poměru UČITELE EKONOMICKÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ, UČITELE ODBORNÉHO VÝCVIKU, ÚDRŽBÁŘE - ELEKTRIKÁŘE. Nabízíme stabilní zaměstnání + mnoho benefitů.
Kontakt: Ing. Šárka Fenclová
Tel.: 4150237710
WWW: https://www.gsospodborany.cz/volna-mista/
E-mail: ekonom@gsospodborany.cz


ÚČETNÍ - paveldvorsky.cz s.r.o. Žatec

Přijmeme účetní, praxe 5 a více let, nástupní plat 30.000 - 38.000 Kč. Benefity: penzijní připojištění, služební telefonní číslo, stravenkový paušál, možnost práce na home-office.
Kontakt: Ing. Pavel Dvorský Ph.D.
Tel.: 415210415
WWW: https://paveldvorsky.cz/
E-mail: info@paveldvorsky.cz


ZÁSTUP DO RECEPCE, PRÁDELNY - Domov pro seniory v Žatci

Práce na DOHODU O PROVEDENÍ PRÁCE, vhodné i pro příjemce důchodu.
Kontakt: Ing. Eva Hajná
Tel.: 739 429 601
E-mail: hajna@dpszatec.cz

Poslední videa

Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video
Trénink malých tenistů na kurtech v Podbořanech

Takto se rozcvičují na tréninku tenisové naděje v Podbořanech. Každý čtvrtek od 16 hodin ;-)

Přehrát video