Oddělení výkonu trestu v novém. Odsouzení přiložili ruku k dílu

2021-11-04 11:55:00

Už dlouhou dobu volalo po rekonstrukci! Řeč je o zastaralém sociálním zázemí pro muže a ženy ve Věznici Nové Sedlo, do jehož oprav se v měsíci dubnu pustila stavební četa v počtu šesti odsouzených pod odborným vedením pedagoga volného času. Rukodělný kroužek se dle projektové dokumentace pustil do demolice, odstranění starých zděných konstrukcí, včetně rozvodů vody, elektřiny a kanalizace. Po šesti měsících tak mají zaměstnanci nejen nové sociální zařízení, sprchy, umývárny, kuchyňku, ale i prostory pro úklid.

Změny zaznamenaly rovněž přístupové chodby, nové podhledy a kvalitní osvětlení. Orientační náklady byly vyčísleny na více než milion korun. Téměř o jednu třetinu byly svépomocnou prací poníženy oproti stavu, kdyby dílo provedla dodavatelská firma. Na tyto stavební úpravy bylo řádné stavební povolení vydané Ministerstvem spravedlnosti. Termín dokončení byl stanoven na konec října a rekonstrukce k užívání byla předána o měsíc dříve.

,,Ve Věznici Nové Sedlo odborné zacházení není již dávno jen zacházením v teoretické rovině, ale plně využívá potenciálu odsouzených. Celá řada odsouzených přicházejí do výkonu trestu z občanského života odborně připravena a vhodným začleněním do pracovní činnosti dostávají prostor pro využití svých znalostí a zkušeností uvnitř věznice. Další získávají znalosti a zkušenosti, které využijí po výkonu trestu na trhu práce. Začleňování odsouzených, kteří především z bezpečnostních důvodů nemohou pracovat mimo věznici, se snaží věznice o začlenění do kroužků, a to v rámci programu zacházení uvnitř věznice,“ popsala tiková mluvčí věznice Eva Koreneková a doplnila: ,,Dobrým příkladem jsou aktivity, které se zaměřují na práci odsouzených v oboru stavebních prací, práce se dřevem, ale i zahradnické práce. Odsouzení, kteří již dlouhodobě procházejí, především praktickou přípravou pod zkušeným vedením, opravdu nemusejí mít strach z trhu práce. Posilování vědomí u lidí, kteří se dostali do rozporu se zákonem, že jejich práce je ceněna a bude vyhledávána přispěje k novému nalezení místa ve společnosti.“

A co na to samotní aktéři z řad odsouzených? ,,Takovou zakázku jsme ještě nikdy neměli. Bylo to něco fantastického! Nejdříve ta totální destrukce, všechno to bylo doslova rozbombardované, hrůza, ale potom to dostávalo podobu,“ sdělili odsouzení, kteří ve své stavební četě měli zastoupeného zedníka, obkladače, malíře, instalatéra a další profese. Netajili se ani s tím, že jsou na výsledek své práce právem pyšní a mají z něho dobrý pocit.

,,Jsou to kluci se svojí historií, ale pokusme se všichni a učme odsouzené žít obyčejný život a buďme jim dobrým příkladem,“ okomentoval na závěr odsouzené jejich ,,stavební dozor“ Peter Steňko.

Foto: Věznice Nové Sedlo

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Peruc

Bližší info na webu obce Peruc. Nástup 1. srpna 2024, přihlášky zasílejte do 17. května 2024.
WWW: https://peruc.cz/
E-mail: podatelna@peruc.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA ZŠ A MŠ Vilémov

Bližší informace na webu Obce Vilémov u Kadaně.
Tel.: 474398146
WWW: https://www.obec-vilemov.cz/
E-mail: vilemov@obce-cv.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video