První ročník festivalu s novou vizí. Na jevišti se prostřídali herci s handicapem i bez něj

Hedvika Mašková 2021-11-22 10:30:00

Festival malých divadelních forem s názvem ,,Náš svět“, který po mnoho let pořádala žatecká příspěvková organizace Kamarád LORM, se stal divácky velmi oblíbenou každoroční akcí. Své umění na něm představovali lidé s mentálním a kombinovaným postižením, kteří se ve svém volném čase věnují hereckým, tanečním a hudebním činnostem. Letos přišel Kamarád LORM se zcela novou vizí – propojit na jednom jevišti herce s handicapem a bez něj. Předminulou středu a čtvrtek se tak v Městském divadle v Žatci odehrál první ročník festivalu ,,Šťastný svět“.

Moderování středečního večera, které bylo určeno pro všechny přátele žatecké příspěvkové organizace i širokou veřejnost, se již tradičně ujal Radek Jirgl. ,,Úplně na začátku si pořadatelé řekli, že by bylo zajímavé, kdyby se na jednom jevišti prostřídali a spojili herci s handicapem i bez něj, a tak vznikla myšlenka uspořádat první ročník divadelního festivalu ,,Šťastný svět“, kde si jsou všichni zúčastnění herci rovni, protože chtějí jen jedno jediné – aby se publikum bavilo a odměnilo je potleskem,“ přivítal diváky a vysvětlil vizi prvního ročníku festivalu moderátor Radek Jirgl. Diváky samozřejmě přivítala také ředitelka žatecké organizace Kamarád LORM Andrea Rábová a starostka města Zdeňka Hamousová, které nešetřily slovy díků.

Jako první se na jevišti představil soubor účinkujících, který navazoval na myšlenku festivalu. Na domácí žatecké půdě vystoupili nejmladší účastníci, a to žáci dramatického oboru Základní umělecké školy Žatec – Smíšci, kteří působí pod vedením učitelky Lucie Brychtové. V jejich podání se na úvod mohli diváci těšit rovnou na dvě představení O zlé koze a O lakomé Ance.   

Dále se prezentovali opět umělci ze Žatce, a to Divadlo ve dvou kufrech působící při organizaci Kamarád LORM, kteří zahráli pohádku O princezně se zlatou hvězdou na čele. Divadlo svými představeními baví diváky na mnoha místech naší republiky a věnují se nejenom divadlu, ale natočili už také několik krátkometrážních film, s nimiž sklízejí úspěchy na mezinárodním festivalu Mental Power.

,,Lormáky“ na jevišti vystřídal Fokus Semily, soubor působící při sociálně-terapeutické dílně, který předvedl nápadité představení, stínové divadlo, jež sklidilo velký úspěch na festivalu Patříme k sobě v Semilech, kde se tamější potkali s žateckými herci a přijali pozvání na první ročník festivalu ,,Šťastný svět“.

Dalšími hosty byl divadelní spolek Jednou nohou venku z Ústí nad Labem, který již v Žatci na prknech, které znamenají svět, několikrát vystupoval. Herci z různých služeb, kteří se pravidelně scházejí, zahráli pohádku Janka a drak Kruťák.

Jako pátí v pořadí se dostavili taneční mistři. Taneční skupina mentálně a zdravotně postižených tanečníků ze skupiny Lucarino Dance z Libochovic přenesla diváky na scénu amerických salónů a country venkova. Vystoupení sklidilo velký potlesk a není se čemu divit, vždyť bylo již několikrát oceněno na tanečních soutěžích.

První ročník festivalu ,,Šťastný svět“ pak završil divadelní soubor působící při Národním ústavu pro autismus, který se zaměřuje zejména na autorskou tvorbu. Témata inscenací vycházejí přímo z příběhů členů tohoto souboru. V Žatci se pět herců představilo s inscenací, kde si každý řekl to své, Teď mluvím já.

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

POŽADUJEME: vzdělánÍ zdravotnického směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou * finanční ohodnocení dle platných platových tarifů (10. platová třída/délka praxe) pro zdravotníky vč. zvláštního příplatku, příplatku za práci o víkendu a svátcích + odměny * 5 týdnů dovolené * příspěvek na dovolenou * příspěvek na penzijní pojištění * příspěvek na stravování * příspěvek na vitamíny a očkování * možnost dalšího vzdělávání. NÁSTUP IHNED
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video