Jedním z návrhů občanů je obnova zanedbaného místa. Hezčí parčík v Tyršově ulici by ocenily i děti

Hedvika Mašková 2022-02-27 09:57:00

Parky v Žatci nejsou žádná sláva. Uvědomuje si to samo město, které plánuje vybudování přírodního parku u pekárny a revitalizaci několika stávajících (park Komenského alej, park Macerka či park pod nemocnicí), ale také zdejší občané. Jedním z nich je i Ondřej Bayer, který do letošního participativního rozpočtu navrhl projekt dávající si za cíl zlepšit stav parčíku v Tyršově ulici.

,,Prostor parčíku se nachází pod kostelem sv. Jakuba a je to celkem nevyužívané místo, které nenavštěvuje mnoho lidí. Nemají důvod tam chodit, protože park vypadá dost nevábně,“ zmiňuje ve svém návrhu Ondřej Bayer, který by rád, kdyby se na daném místě zejména upravila zeleň, zrekonstruovala zeď v zadní části a opravilo zábradlí lemující přilehlý chodník. ,,Do parčíku by bylo možné rovněž zakomponovat dřevěný mobiliář, jako jsou lavičky nebo různé překážky, popřípadě edukační prvky v podobě informačních interaktivních tabulí na rozeznávání zdejší fauny a flóry pro nejmenší,“ vysvětlil našim novinám iniciátor myšlenky úpravy parku v Tyršově ulici.

Prostor, který volá po větší pozornosti již dlouhá léta, se dle navrhovatele projektu nachází ve skvělé lokalitě. Je v blízkosti centra města a dvou mateřských škol. Navíc nevrhá zrovna nejlepší světlo na udržovaný kostel sv. Jakuba v jeho sousedství.

,,Nápad na revitalizaci parčíku se mi v hlavě zrodil asi před dvěma lety. Chodím kolem velmi často do města i pro synka do školky. Proto mne také napadlo, že by místo určitě rádi využívaly děti, rodiny, senioři i zamilovaní, kdyby se nacházelo v lepším stavu. Mým cílem je zkulturnit prostor, kde by si žatečtí občané mohli přijít posedět třeba s přáteli,“ dodal Ondřej Bayer.

Lepší vzezření parčíku by zajisté ocenili Žatečané bydlící v okolí, ale především již zmiňované mateřské školy. Necelých dvě stě metrů od něho se totiž nachází rovnou dvě budovy školky ,,U STUDÁNKY“, které navštěvuje bezmála sto dětí.

,,S návrhem úpravy parčíku samozřejmě souhlasíme a byli bychom velice rádi, kdyby se zrealizoval,“ prozradila nám ředitelka 5. Mateřské školy Žatec Jana Hribová a nadto doplnila: ,,V současnosti naše učitelky s dětmi do parku nechodí. Na procházky vyrážíme do Jungmannovi ulice, do parku u hřbitova nebo využíváme naší nově upravenou zahradu. Kdyby se parčík v Tyršově ulici revitalizoval, určitě bychom ho s dětmi také navštěvovali.“

Kromě úpravy parku by se Ondřej Bayer rád dopátral historických fotografií místa a zjistil, jak před lety vlastně vypadalo. ,,Zároveň mě napadlo, kdyby žádost došla v participativním rozpočtu do finále, že by bylo hezké, například v rámci ankety žateckých občanů, vymyslet pro parčík oficiální název,“ sdělil nám na závěr navrhovatel projektu, který předpokládá, že vynaložené náklady na úpravu parku v ,,Tyršovce“ vyjdou na 144 tisíc korun.

Do procesu rozhodování o využití části obecního rozpočtu na realizaci projektů vedoucích ke zlepšení a oživení veřejného prostranství Města Žatce a jeho místních částí je možné hlasovat ještě do konce února prostřednictvím Mobilního rozhlasu Žatec https://www.mobilnirozhlas.cz/app/anketa/otazky/7fYR67D2.


Komentáře

Nabídky práce

Obsluha ČERPACÍ STANICE A MYCÍ LINKY - KM - Prona Žatec

Ranní a odpolední směny v režimu: 2 dny ranní, 2 dny odpolední, 2 dny volno; včetnně víkendů. Práce v kolektivu 5 lidí, vhodné pro muže i ženy. Zájemce doručí životopis na e-mail: info@wdishop.cz nebo na adresu: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
Kontakt: KM - Prona, Plzeňská 3095, Žatec
E-mail: info@wdishop.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video