První březnovou středu neproběhne pravidelná zkouška sirén, kvůli válce na Ukrajině

Redakce 2022-03-01 10:42:00

Pravidelná zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, je v březnu z důvodu krize na Ukrajině zrušena. Ve středu 2. března 2022 tedy z rozhodnutí generálního ředitele Hasičského záchranného sboru České republiky nezazní v poledne 140sekundová zkouška sirén.

Důvodem tohoto rozhodnutí je snaha předejít nežádoucí panice mezi obyvatelstvem, i s ohledem na občany z Ukrajiny, kteří v České republice vyhledávají bezpečí.

"V České republice žije v současné době na 200 tisíc občanů Ukrajiny. Další k nám prchají před Putinovou agresí. Sirénami jim nechceme připomínat hrůzu, před kterou opustili své domovy. Rozhodnutí Hasičského záchranného sboru České republiky zrušit pravidelnou zkoušku sirén proto považuji za logické a správné," uvádí k důvodům pro zrušení zkoušky ministr vnitra Vít Rakušan.

V Česku provozuje sirény Hasičský záchranný sbor České republiky a jejich zkouška probíhá každou první středu v měsíci ve 12 hodin vysíláním 140 sekund dlouhého nekolísavého zkušebního tónu (skutečná varování jsou vyhlašována tónem kolísavým). 

V minulosti byla zkouška sirén při různých příležitostech zrušena z obavy, že by mohla vyvolat paniku. Sirény tak nezazněly 1. dubna, 6. května a 4. listopadu 2020 v době nouzového stavu v souvislosti s pandemií covidu-19, při povodních v letech 2009 (1. července) a 2013 (5. června) či v předvečer setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho ruským protějškem Dmitrijem Medveděvem v roce 2010 (7. dubna). Nezazní ani v březnu 2022 v souvislosti s válkou na Ukrajině.

Podrobnosti zkoušky sirén v Česku stanovuje vyhláška Ministerstva vnitra České republiky č. 380/2002 Sb., k přípravě a provádění úkolů ochrany obyvatelstva, zejména její příloha č. 2 „Tvar a význam varovného signálu“

zdroj: pozary.cz

wikipedia.org

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video