Žatecký spolek Handicap letos nedostane dotaci. Hrozí mu konec

Hedvika Mašková 2022-03-24 18:19:19

Žatec – Dlouholetému spolku Handicap hrozí ukončení činnosti. V Žatci poskytuje sociální služby seniorům, lidem se zdravotním postižením a lidem v krizi téměř dvacet let.

Spolek funguje díky dotacím z kraje, který mu vloni poskytl pět milionů korun. Letos se ale příspěvku spolek nedočká. Na základě krajského monitoringu služeb byl v září vyřazen ze základní sítě. Peníze na další provoz spolku podle předsedkyně postupně docházejí.

Při monitoringu získal spolek nižší počet bodů, než je stanovený limit. „Vždycky jsme kontrolou prošli. Rozhodně u nás nedošlo k žádným razantním změnám, aby byl výsledek natolik odlišný. Ani jsme nevěděli, že je něco špatně,“ řekla předsedkyně spolku Světlana Smočeková. O celé situaci se ve spolku dozvěděli až čtyři měsíce po návštěvě z kraje. V prosinci pak podali předběžné opatření na soud a dvě správní žaloby. Aktuální činnost financují ze svého, čas je ale tlačí.

Podle předsedkyně má na špatném hodnocení podíl také vyjádření žatecké radnice. „Dozvěděla jsem se, že před kontrolou poslala vedoucí sociálního odboru na žádost kraje vyplněný formulář, kde bylo nesouhlasné stanovisko. Tvrdila, že neposkytujeme služby tak, jak máme. Nikdo nám ale z města neřekl, že by s našimi službami měli nějaký problém,“ divila se Smočeková. Ta na únorovém zasedání žateckého zastupitelstva dokonce napadla dokument, kterým starostka pověřila vedoucí odboru sociálních služeb k vyplnění tohoto formuláře. „Standartně vedoucí odboru z titulu své práce může vydávat stanoviska za město. Ten dotazník chodil každý rok. Hodnocení se významně nelišilo od těch z minulých let,“ reagovala starostka Zdeňka Hamousová. Podle ní nemá město zájem se vměšovat do záležitostí spolku a kraje. „Podpora ze strany města tady roky je. Poskytujeme spolku Handicap prostory za velmi symbolický nájem, čímž se snažíme jejich služby podpořit,“ dodala starostka.

Spolek Handicap zaměstnává také lidi se zdravotním postižením. Kvůli finančním problémům už ale museli od září devět zaměstnanců propustit. Pokud tak soud rozhodne v neprospěch spolku, budou nuceni svou činnost ukončit úplně. „Odbor sociálních služeb teď bude půl roku monitorovat, jestli nám ta služba tady chybí, pokud nebude Handicapem poskytována. Zatím není zpětná vazba od ostatních poskytovatelů, že by zaregistrovali příliv klientů, kteří je teď potřebují. Ale jsme teprve na začátku,“ uzavřela starostka.


Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video