Ukliďme svět slaví 30 let. První dubnový víkend nastoupí dobrovolníci v rámci kampaně Ukliďme Česko

Alla Želinská 2022-03-28 20:20:00

V tomto roce je již zaregistrováno přes čest tisíc úklidů v cele ČR.

Dobrovolnickou akci Ukliďme svět už 30. rok u nás koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Hlavní termín pro jarní akce Ukliďme svět byl stanoven na sobotu 26. března. Příroda po dvou letech útlumu pomoc dobrovolníků potřebuje! Místní akce Ukliďme svět lze konat během roku kdykoliv. Na konci srpna bude možná další rozesílka materiálů určených pro podporu podzimních úklidů.

Na ten jarní termín je zaregistrováno přes 2600 úklidů v cele ČR.

Mezi nimi např. Jarní úklid Lenešic a jeho okolí, který pořádal tamní obecní úřad (organizátorka Bohumila Mazáková) v sobotu 26. 3.

Úklid okolí areálu průmyslové firmy Kiswire Cord Czech proběhl už v pátek 25. března od 13 hodin. Pořadatel úklidové akce – společnost Kiswire Cord Czech – dodala občerstvení pro účastníky. Součástí úklidu byl kvíz na téma třídění odpadů.

1. Česká společnost v Podbořanech organizuje, stejně jako v loňském roce, individuální úklidy po Podbořanech a okolí a poté odešle souhrnnou zprávu o nasbíraném odpadu.

Jako každý rok, jarní úklidy doprovázejí již tradiční fotografické soutěže. První z nich je „Před a po“, která spočívá ve fotodokumentaci uklízeného místa před začátkem úklidu a bezprostředně po něm. Druhou fotografickou soutěží bude „Fotografie z akce“, která přináší neomezenou míru fantazie. Nejzajímavější, nejvtipnější a nejakčnější fotografie budou mít největší pravděpodobnost výhry. Kromě toho je pro letošek připravena také „videosoutěž“ z úklidu, o odpadcích, o recyklaci nebo jen o tom, jak třídíte u vás doma.

Ukliďme svět je dobrovolnická úklidová akce, která probíhá na území celé České republiky jako součást světové kampaně Clean Up the World. Jejím cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a pohozené odpadky. Akci Ukliďme svět v Česku od roku 1993 organizuje Český svaz ochránců přírody. Do kampaně se každoročně zapojují tisíce dobrovolníků. V letech 2017–2020 se kampaň konala společně s akcí Ukliďme Česko. Od roku 2021 pokračuje opět samostatně. Smyslem kampaně Ukliďme svět není však jen samotné uklízení odpadků. Účastníci především posilují svůj vztah k přírodě a prostředí ve svém okolí, ale také se zamýšlejí nad tím, proč odpadky vůbec vznikají.

Hlavní jarní úklidový den v rámci kampaně Ukliďme Česko bude 2. dubna, ještě si můžete naplánovat a zaregistrovat svoje úklidy, případně se připojit k již naplánovaným úklidům. Letos je již zaregistrováno 3518 úklidů. Hlavní podzimní úklidový den bude sobota 17. září 2022.

Uklízet se bude např. v Buškovicích, a to už v úterý 29. března od 8 do 14 hodin. Ukliďme cyklostezku je název úklidové akce v režii Výchovného ústavu, SVP a SŠ Buškovice. „Cílem bude odstranění odpadků po celé délce cyklostezky. Na úklidu se budou podílet všichni žáci a celý pedagogický sbor Střední školy Buškovice. Sraz bude u budovy školy,“ přiblížila akci Lucie Benešová.

Holedečský les budou uklízet ve čtvrtek 31. března od 8 hodin studenti a učitelé OAZS Žatec. 

Úklidová akce je naplánovaná také v Blšanech na Podbořansku. Ukliďme Blšany se koná v sobotu 2. dubna. „Pytle a rukavice jsou zajištěny, nezapomeňte na pevnou obuv. Je zajištěno i občerstvení. Sejdeme se ve 14 hodin u hřbitova v Blšanech,“ uvádí za organizátory Pavlína Vízková.

I Soběchleby se zapojí - Ukliďme Soběchleby - zvou na úklid "Mimi a Líza". "Sejdeme se ve 13 hodin na návsi před školou. Pytle a rukavice zajištěny, nezapomeňte na pevnou obuv!" zve za OV Tereza Skalická. 

Do úklidu okolí Tuchořic na Žatecku se pustí v sobotu 2. dubna od 13 hodin tamní mladí hasiči Soptíci Tuchořice a další dobrovolníci. „Budeme uklízet v okolí naší vesnice. Není nám totiž lhostejný, jak se k přírodě chováme,“ říkají organizátoři akce Ukliďme si v okolí Tuchořic. Akci také podpořili SDH Tuchořice a obec Tuchořice.

Live Nature Oi! Vol. 3 – to je úklidová akce, která se chystá v sobotu 2. dubna v Peruci. „Vyčistíme les, stezky v našich lesích už jsou opět zamořené odpadky. Uklidíme okolo rybníků a potůčků, uklidíme strouhy podél silnic. Sraz je v 10 hodin v Žižkově ulici 352,“ říká organizátorka již 3. ročníku Petra Nováková.

Klub Kiwanis organizuje v sobotu 2. dubna od 9 hodin úklid Naučné stezky Louny – Zeměchy. Ukliďme si Žerotín – je další úklidová akce na Lounsku. „Přichází jaro a je na čase se připravit na další rok plný akcí a nových návštěvníků naší vesničky. Proto bychom si ji měli po zimě uklidit. Sraz je u Žerocké hospůdky v 9 hodin,“ informuje organizátorka Eliška Srbecká. Do úklidu se zapojí Spolek Žerotína, Hasiči Žerotín, Obec Žerotín a Panenský Týnec.

Ukliďme honitbu! - zní z Koštic. Tam se chystají na úklid okolí obce a černých skládek v honitbě za pomoci dobrovolníků, myslivců, hasičů a dětí z mysliveckého kroužku. Akci organizuje MS Žejdlička Koštice. Sraz je na hřišti v Košticích 2. dubna v 9 hodin.

Ukliďme společně Žatec - dobrovolníci během této akce v režii odboru životního prostředí Městského úřadu Žatec se pustí do úklidu odpadu podél krajnice z města směrem ke Sběrnému dvoru a tím se pokusí přispět ke zlepšení životního prostředí i v okolí města Žatec. Sraz je 2. dubna v 9 hodin u parkoviště na kraji Žatce, na rozhraní silnic Volyňských Čechů a Stavbařů.

Ukliďme Dobroměřice, Studenti gymnázia uklízí, Ukliďme okolí Domoušic a Solopysk, Společně ukliďme Touchovice, úklid pro Telce po sedmé, Ukliďme obec Hříškov, Chraberecké děti uklízí, Ukliďme obec Obora a břeh řeky Ohře, Ukliďme Česko - Pátek - to jsou další úklidové akce na Lounsku naplánované na sobotu 2. dubna

Ukliďme břehy Blšanky a její okolí! Řekli si letos všichni z Logopedické základní školy v Měcholupech a svůj úklid naplánovali na 6. dubna od 14 hodin. „S dětmi vysbíráme břehy a okolí Blšanky a dále pak cestu a okolí blízkého lesa,“ uvedla organizátorka Vladislava Klíčová.

GSOŠ uklízí Podbořany, to je název úklidové akce, kterou naplánovali učitelé a studenti Gymnázia a SOŠ Podbořany na 22. dubna od 8 do 13 hodin. "Hodláme uklidit, vyčistit a vysbírat všechny odpadky v Podbořanech (a v jejich okolí). Vítáme každou pomocnou ruku, která se přidá ke GSOŠ Podbořany," vybízí za organizátory učitelka biologie, třídní primánů Ludmila Kantová. Sraz u budovy nižšího gymnázia v ul. B. Smetany v 8 ráno. 

Úklidových akcí, ať už zaregistrovaných, přihlášených nebo neohlášených, spontánních je mnohem víc, něž jsou tady vyjmenované. V mapě úklidů můžete najít ten svůj nebo se inspirovat.

Komentáře

Nabídky práce


Obsluha bowlingu, Kuchař/Kuchařka - Nový svět, restaurace Louny

Práce na HPP, nástup možný ihned.
Kontakt: Radek Stančík
Tel.: 603178361
WWW: https://www.bowlinglouny.cz/
E-mail: info@bowlinglouny.cz


PATOK LOUNY - OBCHODNÍK

Práce na HPP, v zavedené a stabilní společnosti. Cílové bonusy a zaměstnanecké benefity.
Kontakt: Lenka Venturová
Tel.: 722 476 437
WWW: https://www.patok.cz/kariera/


Pracovník v sociálních službách - Kamarád-LORM, Žatec

Péče o mentálně postižené klienty ve všech oblastech života, zprostředkování kontaktu klientů se společenským prostředím. Požadavky: minimálně výuční list, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík. Nabízíme: zajímavou a různorodou práci v zařízení poskytující sociální služby, odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


OBSLUHA KAVÁRNY - Kamarád - LORM, Žatec

Práce v sociálně terapeutické KAVÁRNĚ S DUŠÍ, práce za barem v kavárně (příprava kávy, nápojů), obsluha pokladny - spolupráce s ostatními pracovníky v kavárně. Požadavky: minimálně výuční list, čistý trestní rejstřík, kladný vztah k našim klientům. Nabízíme: odpovídající mzdové ohodnocení, 5 týdnů dovolené, FKSP, závodní stravování.
WWW: https://www.kamarad-lorm.cz/
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz

Poslední videa

Milan Řeřicha zahrál na klarinet v kostele sv. Petra a Pavla v Podbořanech

1. neděle - slavnost Nejsvětější trojice a 1. sv. přijímání - a minikoncert klarinetisty Milana Řeřichy 4. června 2023.

Přehrát video
Podbořany - městské koupaliště se otevřelo 1. června

Sezona zahájena ve čtvrtek 1. 6. 2023 :-)

Přehrát video