Kulturák soutěží o ekologického Oskara

Iva Ch. Růžičková 2022-06-09 12:39:38

Klášterec - Do soutěže Energy Globe, které se přezdívá ekologický Oskar, je zařazen také projekt rekonstrukce kulturního domu v Klášterci nad Ohří, který je vyprojektován a postaven v energetickém pasivním standardu.

To je u stavby z 50. let takové velikosti neobvyklé. Čím je ještě realizovaný návrh rekonstrukce architektů Heleny a Dalibora Borákových výjimečný? Součástí budovy je fotovoltaická elektrárna i vlastní vodní hospodářství. Z hlediska udržitelnosti imponuje zejména zásadní fakt, že se ji podařilo zachránit a nerozhodlo se o její demolici jako u množství obdobných objektů. Úspora energie, kterou nebylo nutno vynaložit na demolici, odvoz suti a hlavně na výrobu nových materiálů pro novostavbu, znamená podstatnou redukci emisí CO2. Celý úspěšný projekt může inspirovat ostatní při rozhodování, jak přistoupit citlivě k revitalizaci historických budov a přiklonit se k jejich zachování a využití pro budoucnost.

Soutěž Energy Globe každoročně oceňuje projekty, které šetří energii, chrání přírodu a jsou inspirací. Hlasovat pro vítězství rekonstrukce Kulturního centra v Klášterci nad Ohří v soutěži můžete na stránkách www.eon.cz.

„Sladit požadavky“

Kulturní dům v Klášterci nad Ohří byl slavnostně otevřen 8. ledna 2022. Přestavba byla realizována metodou „Design and Build“ společností Trigema Building, podle návrhu a specifikací týmu BORÁK ARCHITEKTI - Heleny a Dalibora Borákových, kteří zodpověděli následující otázky.

Co bylo na realizaci projektu přestavby nejnáročnější?

Sladit požadavky hygieny a požární bezpečnosti se snahou zachovat co největší část konstrukcí původního domu.

Co si můžeme představit pod metodou Design and Build?

Výběrové řízení je na dodavatele Projektu i Stavby. Vybírá se na základě již hotového návrhu - studie a specifikací funkcí a vlastností (to je to, co jsme dělali my), vybraná společnost si pak sama dělá projekty k povolení a k provádění. Investor si hlídá, aby byly dodrženy parametry, které byly podkladem k výběru.

Na jakém projektu právě nyní pracujete?

Na několika energeticky pasivních rodinných domech, na velkém pasivním a „udržitelném“ pavilonu soukromé nemocnice se vstupní halou do areálu, bufetem, jídelnou, velkokuchyní, prádelnou, lůžkovými odděleními pro pacienty a s byty pro lékaře, dále pak na komplexu víceúčelových domů s byty, obchody a kavárnou. 

Napsal(a): Iva Ch. Růžičková

Komentáře

Nabídky práce

ÚDRŽBÁŘ - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání ÚDRŽBÁŘE. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Učitel odborných předmětů - GSOŠ Podbořany

Gymnázium a Středí odborná škola, Podbořany, shání UČITELE ODBORNÝCH PŘEDMĚTŮ - elektrotechnických, gastronomických, instalatérských. Na plný úvazek, předpokládaný nástup 1. 9. 2024. Životopisy posílejte na e-mail: skola@gsospodborany.cz
WWW: https://www.gsospodborany.cz/
E-mail: skola@gsospodborany.cz


Kurátor Chmelařského muzea - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: průvodcovské služby s komentovanými prohlídkami * zpracování účetních dokladů (evidence skladu, pokladny apod.) * účast na veletrzích cestovního ruchu a kulturních akcích ve městě * aktualizace webových stránek muzea a fb * obnova a realizace expozic muzea. Požadujeme: SŠ vzdělání zakončené maturitou * dobré komunikační dovednosti * základní znalost AJ * znalost NJ výhodou * praxe v cestovním ruchu výhodou * samostatnost, ochota učit se novým věcem. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Operátor CNC mechatronického soustruhu, obráběč kovů

Náplň práce: obsluha a programování CNC obráběcího centra (soustruhu) * stanovení obráběcích parametrů a sestavení nástrojů a materiálů * kontrola nastavení strojů a kontrola nástrojů, kontrola průběhu práce během výrobního procesu * provádění kontrolního měření vyráběných součástek pomocí různých měřících a zkušebních přístrojů. Požadujeme: SŠ/SOU vzdělání - technické strojní * znalost řídícího systému Fagor * znalost čtení technických výkresů * schopnost samostatně určit technologický postup soustružení a zvolit potřebné nástroje a materiály. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


Strojní zámečník - Chmelařství, družstvo Žatec

Náplň práce: výroba a montáž česacích linek * zámečnické a svářečské práce. Požadavky: SOU/SŠ vzdělání technické * svářečský kurz na kyslíko-acetylenové svářování plamenem * svářečský průkaz na svařování elektrickým obloukem v ochranné atmosféře. Nabízíme: zázemí stabilní firmy * odpovídající mzdové ohodnocení * zajímavou práci * benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: https://www.chmelarstvi.cz/images/aktuality/chmelarstvi-prace_170x150_c19oprava.pdf
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video