Žáci ze školy Heyrovského nakoukli do zákulisí internetu

Redakce 2022-10-18 15:48:46

Chomutov - Žáci 12. ZŠ Akademika Heyrovského v Chomutově měli v pondělí 3. října 2022 nevídanou šanci proniknout do tajů internetu.

Pod vedením pana učitele Emila Zahálky se zúčastnili exkurze u lokálního poskytovatele internetu a televize společnosti Grape SC a.s. Žákům technici společnosti předvedli, jak vypadá optické vlákno - nejmodernější typ internetového připojení, optické rozvaděče a fyzické propojení. Internet není jen domácí wifi, na kterou je většina z nás zvyklá, ale hlavně kilometry kabelů a rádiové spoje ve městech a mezi nimi. Žáci měli možnost podívat se do hlavní serverovny pro celé Chomutovsko. Tam jim ředitel společnosti Ladislav Růžička názorně ukázal, co vše je pro správné a kvalitní fungování internetu potřeba. Vedle hardwarového vybavení jim bylo předvedeno i množství dohledových systémů, které společnost používá. Žáci se přesvědčili o tom, že poskytování internetových služeb o rychlosti 2Gbps není lehká disciplína.

„Internet a vlastně celé IT je pro budoucnost jedno z nejdůležitějších odvětví, proto se snažíme pomáhat školám v edukaci žáků. Rádi bychom dělali podobné exkurze a školení i pro ostatní školská zařízení. Již nyní probíhají jednání s několika řediteli škol. Například v minulém roce jsme na žatecké střední průmyslové škole prezentovali svařování optiky včetně praktické ukázky. Školením žáky provedl kolega Zdeněk Týmal,“ říká Ladislav Růžička.

Grape SC vlastní největší fyzickou optickou páteř ve městech Chomutov, Louny a Žatec. Provozuje stovky 10GE linek a několik 100GE linek do centra internetu ČR v Praze.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video