Místostarostové v Měcholupech vyjdou draho. Část občanů mzdové náklady kritizuje a požaduje nápravu

Hedvika Mašková 2022-12-12 09:00:00

Po více než dvou měsících od komunálních voleb již mají obce i města v našem regionu zvoleno, kdo je v příštích čtyřech letech povede, včetně toho, jakou finanční odměnu bude ze své pozice získávat. Konkrétně v Měcholupech na Žatecku si zastupitelé na své ustavující schůzi zvolili stávající starostku Doris Černíkovou a dva místostarosty, jednoho neuvolněného a druhého uvolněného, který bude svou funkci vykonávat na plný úvazek. Městys s tisícem obyvatel tak zaplatí v nadcházejících čtyřech letech za své místostarosty přes pět milionů korun. Několika desítkám občanů přijde toto vynakládání finančních prostředků nehospodárné a neúčelné. Zároveň jim nepřijde potřeba druhého místostarosty pro obec takové velikosti adekvátní. Rozhodli se proto svým zastupitelům předložit žádost, v níž iniciují změnu.

,,Finanční prostředky, které jsou vynaloženy na funkci dvou místostarostů, neodpovídají mzdovým nákladům místně a časově obvyklým. Provoz Městyse Měcholupy se v ničem výrazně neliší od okolních obcí přibližně stejné velikosti, neshledáváme tedy vynaložené finanční prostředky za oprávněné a hospodárné. Průměrné měsíční výdaje za místostarosty v obdobných obcích činí 30 tisíc korun, výdaje Městyse Měcholupy jsou však 106 tisíc korun. Z tohoto důvodu požadujeme po zastupitelstvu Městyse Měcholupy projednat tuto žádost občanů na veřejném zasedání zastupitelstva v zákonem stanoveném termínu s možností otevřené diskuze s občany a žádáme o úpravu výše vynakládaných mzdových prostředků na výši obvyklou tak, aby byly finanční prostředky obce využívány účelně a hospodárně,“ stálo v žádosti předložené předminulou středu k projednání zastupitelstvu Městyse Měcholupy, kterou podepsalo 144 tamějších občanů.

K žádosti rovněž připojili graf, v němž jsou znázorněné mzdové náklady na místostarosty za volební období 2022-2026 v obcích v našem regionu. ,,Není mi lhostejné, jak jsou vynakládány finanční prostředky našich obcí, na druhou stranu nechci nikomu křivdit, proto jsem si zjistila, jaká je situace v okolních obcích, abych mohla celou situaci objektivně vyhodnotit. Výsledky šetření jsem zpracovala do přehledného grafu, v kterém lze porovnat výši částek vynakládaných na pozici místostarosty v našem okolí. Do šetření bylo zahrnuto celkem třicet obcí z našeho regionu, seřazeny jsou dle počtu obyvatel. Jedná se o celkové mzdové náklady na místostarosty včetně odvodů na zdravotní a sociální pojištění zaměstnavatele. Doplnila bych pouze to, že uvolněného místostarostu mají jen ve dvou obcích, tj. v Měcholupech a Staňkovicích. My máme ještě bonus neuvolněného místostarosty navíc,“ vysvětlila iniciátorka žádosti Lenka Kořínková, ředitelka Logopedické základní školy v Měcholupech, která kandidovala za opoziční politické uskupení a po ustavujícím zastupitelstvu adresovala starostce Měcholup otevřený dopis.

Starostka Doris Černíková žádost od občanů přijala s příslibem, že bude projednána na dalším zasedání zastupitelstva. Na otázky občanů ohledně důvodu zřízení funkce druhého místostarosty však neodpověděla.

O vyjádření k situaci jsme paní starostku poprosili i my a bylo nám odpovězeno, že věc nebude prostřednictvím médií komentovat. Kontaktovali jsme rovněž neuvolněného místostarostu Radomíra Holana. Na dotazy, zda považuje kritiku finančního ohodnocení místostarostů v Měcholupech za oprávněnou a co jako neuvolněný místostarosta bude pro obec dělat, ale nereagoval.

Politické uskupení, v němž kandidovala Lenka Kořínková sice vyhrála volby, ale o jeden hlas v zastupitelstvu nevládnou. Starostka Doris Černíková získala spolupráci se dvěma menšími stranami, které mají po jednom mandátu. Každý daný jednotlivec je místostarostou.

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video