Vlastní pílí z ústavu k samostatnosti. I mentálně postižení mají právo žít mezi námi.

Redakce 2023-02-23 12:25:00

Tuchořice (red) Eliáš Baláž přišel do domova v Tuchořicích v roce 1990. V té době mu bylo 24 let. Jelikož byl a stále je houževnatý a pracovitý, rychle se zapojil do činností, které zařízení nabízelo. Jednalo se hlavně o manuální činnosti. Chodil po místních lesích a upravoval samorosty. Ty pak rozdával mezi zaměstnance a sousedy z Tuchořic.

Jeho dalším koníčkem je kresba netradičních obrazů. Svým stylem dokáže ztvárnit veškeré pocity, které se v něm odehrávají. Byl jedním z prvních, který začal pracovat pod pracovní smlouvou. Od roku 2004 je stále zaměstnaný a bez práce si neumí představit svůj život. Do té doby využíval nabídky na příležitostné brigády.
Dalším velkým koníčkem je pro Eliáše sport. Tak jak je zapálený do práce a kreslení, je zapálený do sportovních aktivit. Ve své době byl aktivním brankářem našeho fotbalového týmu. S tímto týmem se účastnil národních turnajů po celé České republice. V roce 2002 přišla nabídka k účasti na Štafetovém běhu Evropou. Součástí týmu byl i Eliáš. Do roku 2013 se mu podařilo přeběhnout téměř všechny státy Evropy. S tímto hnutím Eliáš absolvoval i několik sportovních her.  
V současné době je Eliáš reprezentantem ve stolním tenise a pravidelně se účastní národního turnaje, který pro mentálně postižené sportovce pořádá Speciální olympiáda České republiky.
V roce 2019 se nám podařilo v Tuchořicích rozšířit sociální službu o Chráněné bydlení pro 6 klientů. Eliáš byl jedním z prvních klientů, kteří se na tuto služby připravovali. Se svým kamarádem Milošem se přestěhovali do společného pokoje v místní vile. Pojí je nejen přátelství, stejné zaměstnání, ale také láska ke sportu. Miloš je mimo jiné i držitelem stříbrné medaile ve fotbale ze světové olympiády v Los Angeles.
„Ústecký kraj usiluje, aby klienti domovů pro mentálně postižené nebyli celoživotně uzavřeni za zdmi ústavů. Chceme, aby měli možnost zařadit se do běžného života. Lidé jako Eliáš museli ve svém životě překonat mnohem více překážek než běžná populace. Mějme to na paměti a neohrnujme nad nimi nos,“ doplnil Jiří Kulhánek, náměstek hejtmana Ústeckého kraje


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

DPS Podbořany - VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Příplatek za práci o víkendu a svátcích, odměny, 5 týdnů dovolené, příspěvek na dovolenou, příspěvek na penzijní pojištění, příspěvek na stravování, příspěvek na vitamínové prostředky a očkování. Nástup od května 2023.
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodborany.cz


AUTOSERVIS KOČINA LOUNY - AUTOMECHANIK

Do našeho týmu hledáme AUTOMECHANIKA. Info přímo v prodejně: Postoloprtská 2968, Louny nebo na telefonu.
Kontakt: Miroslav Kočina
Tel.: 415656116
E-mail: servis@autodilykocina.cz


Nelumbo Otvice - PROJEKTOVÝ MANAŽER/STAVBYVEDOUCÍ

Práce na HPP ve stabilní společnost, zajímavý plat a smlouva na dobu neurčitou.
Kontakt: Petra Štáfková
Tel.: 417669065
E-mail: hr@nelumbo.cz


Ročov ŘEDITEL/KA ZŠ

Nástup 1.9.2023, přihlášky nejpozději do 28.4.2023. Bližší info na webu Městyse Ročov
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: +420 415 695 110
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz

Poslední videa

Vernisáž výstavy Ivy Mokré v Mederově domě d Žatci

V sobotu 25. 3. byla zahájena výstava "Svět víl" Ivy Mokré z Ústí nad Labem, chalupářky z Řepan u Lubence. Autorka návštěvníkům zahrála na harmoniku i spolu si zazpívali...

Přehrát video
Otevření nové expozice Hlasy Čechů z Volyně a soubor Доля

22. 3. 2023 v podbořanském muzeu slavnostně otevřeli novou stálou expozici Hlasy Čechů z Volyně. Dorazilo velké množství hostů. V úvodu vystoupil soubor Dolja z Ústí...

Přehrát video