Ústecký kraj (PI) Co je to vlastně sociální podnik, není to náhodou něco pro ta věčná „nemakačenka“? Ale kdepak, sociální podnik zaměstnává určité procento znevýhodněných osob a tím je začleňuje do společenského života. Jedná se o tělesně i mentálně postižené. V Ústeckém kraji zatím působí dvacet pět podniků s částečnou podporou státu.
Dobrým příkladem současných sociálních podniků je například čokoládovna v Krásné Lípě, kavárna v Chomutově, či výrobna textilních bytových doplňků ve Štětí. Od letošního roku vypsal Ústecký kraj nový dotační program právě na podporu stávajících i nově vznikajících sociálních podniků s cílem pomoci takový podnik založit či dovybavit stávající. Tak se zvyšuje šance najít zaměstnání a uplatnění pro naše spoluobčany s handicapem, kteří se chtějí zapojit do běžného života a sami to nedokáží. Čili nejde o žádná „nemakačenka“, ale o lidi, kteří pracovat chtějí. Zatím jsme letos přispěli prvním šesti žadatelům, z nichž je jeden nový podnik, který se chce soustředit na výcvik záchranářských psů na Chomutovsku. Zajímavé je i rozšíření aktivit již stávajícího sociálního podniku na Žatecku, který chce z přidělené dotace pořídit lamy na vlnu, kterou pak budou zdravotně postižení zpracovávat na konkrétní výrobky. A naše podpora nekončí. Znovu jsme vypsali druhé okolo a pro další rok počítáme, pokud bude zájem, i s navýšením dotace.
„Pro každého člověka je důležité být užitečný a sociální podnikání je k tomu prostředkem a pomocníkem nám všem,“ dodává 1. náměstek hejtmana ústeckého kraje Jiří Kulhánek, který má na starost právě oblast sociálních věcí.
Pozvání Mirky Farkasové na Štědrý den 24. 12. 2024.
Přehrát videoZlatá neděle 22. 12. se nesla v Žatci ve znamení zpívání koled - v podloubí u Ramon café, tradice, za kterou stojí mj. ŽOK :-)
Přehrát video