Úrodu chmele pěstitelé očekávají průměrnou

Redakce 2023-08-23 20:59:00

Český chmel je ve světě velmi žádaný. ,,Zelenému zlatu“ v minulých dnech pomohly deště.

Region – Průměrnou úrodu chmele letos očekávají čeští pěstitelé. Výnosy mají být lepší než v loňském roce, který byl pro chmelaře nejhorší za deset let.

Chmelu v posledních dnech pomohl déšť, stejně jako ten v dubnu. První rozbory prokázaly růst alfa hořkých kyselin u nejrozšířenější odrůdy Žatecký poloraný červeňák, kvalita tak roste. Sklizeň ale začne později než v jiných letech. ,,Do chmelnic nemohou traktory s česačkami nyní vjet,“ shodli se pěstitelé na tradičním setkání chmelařů na chmelařském dni ve Stekníku.

Předpovídat nyní úrodu je předčasné. Deště ale pomohly deště, mohla by být průměrná, což představuje šest tisíc tun suchého chmele. ,,Loni se sklidilo 4452 tun chmele, před dvěma lety 8306 tun. Důvodem loňské špatné úrody byla dlouhá období sucha. Je potřeba pokrýt smlouvy na odběr chmele, který je žádaný. Neradi bychom uvolňovali místo jiným zahraničním pěstitelům,“ řekl předseda Svazu pěstitelů chmele České republiky Luboš Hejda

Déšť byla podle pěstitelů záchrana. Po vydatných deštích v dubnu následovaly suché a horké týdny. ,Naštěstí v dubnu rostliny dobře nastartovaly růst. Během deštivých dní v minulých dnech si ale chmelaři přáli, aby déšť ustal. A přání se jim vyplnilo. Voda se totiž držela v chmelnicích, a to komplikuje průjezd zemědělské techniky. Vlhko rovněž přispívá k šíření různých škůdců a onemocnění. Pěstitelé proto musí rostliny chemicky ošetřit.

Podle informací pěstitelů mají chmelaři s odběrateli uzavřené dlouhodobé smlouvy, cena tak zůstává pevná, náklady na pěstování plodiny nicméně loni kvůli neúrodě výrazně vzrostly. Plocha chmelnic klesá vytrvale od roku 2018, neboť se někteří pěstitelé rozhodli v minulých letech chmelnice zrušit. Nyní zabírají 4873 hektarů, což je o 145 hektarů méně než před pěti lety. Nejvíce jich je na Žatecku, dále na Úštěcku v litoměřickém okrese a Tršicku na Olomoucku.

S ohledem na vydatný déšť začne sklizeň podle odhadu pěstitelů po 20. nebo 25. srpnu. Hospodáři nyní intenzivně shánějí brigádníky. Ti pocházejí z Rumunska, Bulharska i Pobaltí. ,,Češi to pokrýt nedokážou, sbíráme je po celé Evropě. Mrzí nás Ukrajina, odkud jezdili technicky zdatní chlapi, traktoristi. Právě obsluha česaček a řidiči jsou kritická místa, na která chybí lidé. Pokud by měl někdo zájem, ať se určitě na nás obrátí,“ uvedl předseda chmelařského svazu.

Kvalita chmele by mohla být podle prvních rozborů Chmelařského institutu dobrá. ,,Chmel má aktuálně obsah kolem dvou procent alfy, která dodává hořkost pivu. Pokud se ještě vyšplhá na tři, bude to optimální. Voda snad udrží hlávku narostlou, bude se tak lépe česat a nebudou takové ztráty,“ řekl jednatel Chmelařského institutu Josef Patzak. Obsah se týká odrůdy Žatecký poloraný červeňák, která je v ČR nejrozšířenější. Z České republiky se vyváží zhruba šedesát procent úrody, nejvíce do Japonska a Číny. ČR je třetí největší pěstitelskou zemí světa. (lus)

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

ŘEDITEL/ŘEDITELKA ZŠ A MŠ Vilémov

Bližší informace na webu Obce Vilémov u Kadaně.
Tel.: 474398146
WWW: https://www.obec-vilemov.cz/
E-mail: vilemov@obce-cv.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video