Historické varhany a zpěv rozezněly kostel Všech svatých v Libočanech

Alla Želinská 2023-10-30 17:00:00

Jeden z koncertů 17. ročníku Českého varhanního festivalu se odehrál v sobotu 14. října v krásném farním kostele zasvěceném Všem svatým v Libočanech. Koncert proběhl ve spolupráci s Římskokatolickou farností - děkanství Žatec.

Ve zcela zaplněném kostele zazněly vzácné historické varhany z roku 1772, které se dochovaly ve své původní dispozici. Na koncertě vystoupil profesionální varhaník, dirigent, pedagog a znalec staré hudby Adam Viktora spolu s manželkou renomovanou zpěvačkou v oblasti interpretace staré hudby Gabrielou Eibenovou. Posluchači měli možnost slyšet skladby především italských a jihoněmeckých autorů. Vedle Claudia Monteverdiho, Johannese Spetha a Georga Muffatta to byli skladatelé s vazbou na české prostředí jako Johann Caspar Ferdinand Fischer a cisterciák P. Mauritius Vogt. Hudební zážitek byl navíc umocněn nádherným prostředím rokokového chrámu, který spolu s varhanami tvoří významný umělecký celek s přesahem do duchovní roviny lidského života, která je v současné době tak často opomíjena.

Součástí programu byla také možnost prohlédnout si varhany zblízka. A to včetně odborného výkladu pana Viktory ke specifikům a zajímavostem libočanského nástroje. Výtěžek z dobrovolného vstupného byl použit na údržbu nástroje provedenou před koncertem. „Z nadšení a zájmu posluchačů i účinkujících lze vytušit, že koncert v libočanském kostele nebyl poslední akcí a v budoucnu lze jistě očekávat další zajímavou nejen hudební produkci. Příští měsíc 5. 11. v 15 hodin se v kostele uskuteční poutní mše k svátku Všech svatých s modlitbou za zemřelé na místním hřbitově,” shrnul a předeslal Michal Šelemba, restaurátor, historik umění a amatérský varhaník. 

Komentáře

Nabídky práce

Pomocný KUCHAŘ/KUCHAŘKA - Domov pro seniory Žatec

Občasná práce i ve směnném provozu, praxe ve stravování min. 3 roky. Zájemci ať posílají přihlášku formou životopisu k rukám vedoucí stravovacího úseku paní Marcely Patakyové.
Kontakt: Marcela Patakyová
Tel.: 725 044 664
E-mail: patakyova@dpszatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz


ZŠ a MŠ Jesenice, okr. Rakovník - ÚČETNÍ, KUCHAŘKA, VEDOUCÍ ŠKOLNÍ JÍDELNY

U všech pozic jde o práci na plný úvazek, nástup 17. 6. 2024. Jistota stabilního místa. Bližší informace najdete na webu školy.
Kontakt: Mgr. Petr Koníř, ředitel
Tel.: 724926290
WWW: https://zsjesenice.cz/138-kariera
E-mail: reditel@zsjesenice.cz


Nemak Podbořany nabírá

Hledáme nové kolegy na tyto pozice: IT SPECIALISTA S SQL; EXPERT NA SVAŘOVÁNÍ; PROCESNÍ INŽENÝR – OBRÁBĚNÍ / MECHANICKÉ SPOJOVÁNÍ ZA STUDENA / MONTÁŽ; PLC SPECIALISTA - CONTROL SYSTEM ENGINEER. Bližší info na webu firmy uvedeném v kontaktech.
Kontakt: Dana Setváková
Tel.: +420 737 233 799
WWW: https://nemak.cz/#volne-pozice
E-mail: prace@nemak.com


Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video