Hans Kudlich - osvoboditel. Vernisáž výstavy v Podbořanech

Alla Želinská 2024-01-16 14:10:00

Muzeum Podbořany vás srdečně zve na vernisáž putovní výstavy. Výstavu o Hansi Kudlichovi - osvoboditeli sedláků zapůjčilo Oblastní muzeum v Chomutově. Vernisáž proběhne ve čtvrtek 18. ledna od 17 hodin v podbořanském muzeu. Vstup volný.

Hans Kudlich byl účastník revolučních událostí v letech 1848 - 49, poslanec rakouského říšského sněmu, který zasedal ve Vídni a v Kroměříži a hlavně předkladatel zákona o zrušení roboty, který je proto právem považován za osvoboditele selského lidu od roboty. Kvůli svým revolučním aktivitám byl v rakouském mocnářství, ale též v sousedním Německu, odsouzen k trestu smrti, a proto musel přes Švýcarsko emigrovat do USA, kde působil jako lékař s početnou rodinou kolem sebe. Pro jeho úsilí na zrušení roboty mu začali obyvatelé Českého království a nejen jeho, stavět pomníky na paměť jeho skutků. Rovněž v Podbořanech byl Hansi Kudlichovi postaven velký pomník, ale v roce 1945 byl odstraněn. Kromě toho byly jeho jménem pojmenovávány různé turistické rozhledny. Mnohé z památníků a rozhleden již dnes nestojí, proto i tato výstava se snaží o připomenutí jeho osobnosti. 

Výstava je dvoujazyčná, česko - německá, k výstavě je možné zakoupit katalog za 58 Kč (český, německý). Výstava potrvá od 18. ledna do 30. června. Přístupná bude dle otevírací doby infocentra.

K expozici zapůjčil zemědělské nástroje Josef Fiala z Krásného Dvora. Předměty tematicky doplňují expozici o sedlácích.

K výstavě budou také vytvořeny pracovní listy pro účely muzejní pedagogiky, kterou se v muzeu zabývá Mgr. Romana Havrdová. Na vernisáž jsou srdečně všichni zváni. 

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz


Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video