Kříž se na morový sloup na náměstí Svobody vrátí na jaře

Hedvika Mašková 2024-02-06 13:45:00

Všímaví kolemjdoucí zajisté zaznamenali, že na vrcholu morového sloupu na náměstí Svobody v Žatci chybí již dva měsíce kříž. Ten byl vlivem silného větru nakloněn a kvůli bezpečnosti sundán. Po sejmutí se zjistilo, že stav kříže je na dílčí restaurování.

,,Vzniklou situaci jsme řešili s Vítem Honysem, který je vedoucím oddělení specialistů Národního památkového ústavu, územní odborné pracoviště v Ústí nad Labem. Stav kříže je na dílčí restaurování, které ovšem bude možné až za lepších klimatických podmínek pokročilého jara,” sdělila nám vedoucí odboru rozvoje města Kateřina Mazánková a nadto doplnila: ,,Restaurování budeme řešit s panem Radomilem Šolcem, který sloup před cca dvaceti lety restauroval a jednou už na něm dělal obnovu hydrofobizace a drobnou údržbu, aby zpracoval záměr na částečné restaurování horní části sloupu včetně nové výdřevy vnitřku kříže a dílčích oprav poškozených prstů. Aktuálně je kříž uložen v areálu Technické správy města Žatce.”

Z dvacetimetrové výšky sloupu byl kříž sundán díky pracovníkům a pomocí plošiny společnosti HANZL ELEKTROMONTÁŽE v pátek 24. listopadu.         

Komentáře

Prozatím zde nejsou žádné nabídky práce

Poslední videa

Johannes Brahms - Uherský tanec č. 5 na Vánočním koncertě

Symfonický orchestr Konzervatoře Teplice pod taktovkou dirigenta Jiřího Knotte bravurně zahrál v pátek 12. 12. večer mj. Uherský tanec č. 5 a sklidil velký aplaus

Přehrát video
Historická opona akad. malíře Oskara Brázdy spuštěná před začátkem koncertu

Městské divadlo v Žatci se v pátek 12. prosince 2025 zaplnilo do posledního místa – tradiční vánoční koncert byl zcela vyprodán.

Přehrát video