Učitelé stávkovali bez nároku na plat, peníze ale zůstaly ve školách

Redakce 2024-02-12 10:00:00

Kraj, Chomutovsko - V listopadu loňského roku stávkovali učitelé v celém Česku. V Ústeckém kraji taky zůstaly zavřené mnohé střední i základní školy.

Pokud někdo stávkuje, je to jeho zákonné právo a zaměstnavatel mu to musí umožnit. Neměl by ale za dobu, kdy nechodí do práce, dostávat plat. „Odboráři měli plnou pusu řečí, že stávkují bez nároků na plat. Ale jak jsem se informoval na kraji, ani jedna škola nevrátila mzdové prostředky za dobu stávky,“ říká Zdeněk Kutner, krajský zastupitel a starosta Domoušic. Dodává, že pokud někdo není v práci, neměl by dostávat plat. „Pro ty, co nešli do práce, to byl takový prodloužený víkend,“ podotýká.

Ústecký kraj, který zřizuje a platí střední školy, potvrdil, že žádná škola peníze na platy do rozpočtu nevrátila. „Na základě informace z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy mohu sdělit, že školy a školská zařízení mohly prostředky nevyplacené zaměstnancům zapojených do stávky vrátit jako nepoužité. Povinnost vrátit tyto prostředky však neměly. Jelikož školy nemají ohlašovací povinnost, nemá krajský úřad k dispozici ani přesné informace o rozsahu uvedené stávky, ani o počtech zapojených škol. Prostředky ovšem nikdo nevracel,“ uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Fraňková.

Požádali jsme o vyjádření také školské odbory, ale ty na dotaz nereagovaly.

Z pohledu zákona je účast na stávce  jinou důležitou osobní překážkou na straně zaměstnance podle zákoníku práce, za kterou zaměstnanci náhrada mzdy/platu nepřísluší. Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci pracovní volno ve stanoveném rozsahu.

V pondělí 27. listopadu 2023 se do jednodenní stávky zapojilo na padesát středních škol Ústeckého kraje. Do stávky vstoupily taky mnohé základní a mateřské školy, které jsou zřizovány obcemi. Cílem stávky bylo prosadit vyšší rozpočet v českém školství a mimo jiné také zvýšit platy nepedagogickým pracovníkům.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

Truhlář - Výroba nábytku, Jimlín

Podmínkou vyučení v oboru.
Tel.: 731 118 374
WWW: https://nabytek-malik.cz/


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Ročov

Předpokládaný nástup 1. 9. 2024; přihlášky nejpozději do 25.3. do 12.00 hod. Všechny informace najdete na: https://www.obec-rocov.cz/
Kontakt: Ing. Vojtěch Václav Pour, starosta
Tel.: 606 657 663
WWW: https://www.obec-rocov.cz/
E-mail: starosta@obec-rocov.cz


Farmaceut - Nemocnice Žatec

Základní mzda až 90.000 Kč; náborový a stabilizační příspěvek 500.000 Kč; 13. a 14. plat; odměny ve vazbě na hospodářské výsledky; káva v ředitelně jako bonus?
Tel.: +420 414 110 115
WWW: http://www.nemzatec.cz/
E-mail: asistentka@nemzatec.cz


Radiologický asistent - Nemocnice Žatec

Základní mzda až 50.000 Kč; náborový a stabilizační příspěvek 350.000 Kč; 13. a 14. plat; odměny ve vazbě na hospodářské výsledky; plus 3-4 denní a 1 víkendová služba (400/450 Kč za hodinu)
Tel.: +420 414 110 115
WWW: http://www.nemzatec.cz/
E-mail: asistentka@nemzatec.cz


ŘEDITEL/ŘEDITELKA MŠ Hřivice

Předpokládaný nástup 1. 8. 2024 nebo dle dohody. Přihlášky doručte nejpozději 15. 3. 2024 do 12 hodin na adresu úřadu. Bližší informace na webu obce.
Tel.: 415 696 331
WWW: https://www.hrivice.cz/
E-mail: obec@hrivice.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video