Na skládce se válel barokní sloup. Bude stát

Redakce 2024-03-21 08:44:00

Spořice - Sloup Krista Spasitele nalezen na skládce Technických služeb v Chomutově. Po restaurování bude převezen zpět do Spořic, informovala obec.

V prosinci 2023 byl pracovníky Technický služeb v Chomutově nalezen přeražený sloup a několik prvků barokní plastiky, který je dle nápisu datovaný do roku 1665.

„Podle starých map a fotodokumentace byl sloup identifikován, jako jeden ze čtyř objektů, které stály od 17. století podle staré silnice z Chomutova do Spořic,“ uvádí obec. Po domluvě byly prvky zachráněny a odvezeny restaurátory do ateliéru, kde byla zahájena oprava. Přeražený sloup je již spojen a další části byly očištěny a konzervovány. Po stabilizaci základu bude osazena spodní deska a následně pak vlastní sloup.

Sloup bude umístěn v parčíku ve Spořicích v místech zaniklých Božích muk, která se ale nezachovala. Podle staré silnice z Chomutova do Kadaně stály čtyři plastiky, z nichž se do dnešních dnů zachoval jen sloup Krista Trpitele. Prvky sloupu jsou zachovány mimo patrně bronzovou sochu na vrcholu a části soklu.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video