Lidé platí vyšší daň z nemovitosti, města z toho ale nic nemají

Redakce 2024-05-07 07:27:00

Chomutovsko - Každoroční nepříjemná povinnost majitelů nejen bytů, domů a garáží nastává v těchto dnech. Lidem se proto poštovní či datové schránky začínají plnit výzvami k zaplacení daně z nemovitosti. Termín úhrady je poslední květnový den. Lidé letos zaplatí víc.

Letos to bude vlastníky nemovitostí stát více než loni, protože členové vlády daň jako součást takzvaného konsolidačního balíčku daň zvýšili v průměru o osmdesát procent.

Běžně je daň z nemovitostí jednou z mála daní, kterou může ovlivňovat samospráva, tedy obce. Snížením či navýšením koeficientu mohou ovlivnit výši dani, kterou pak vybírá finanční úřad.

V tomhle případě to ale neplatí. O zvýšení rozhodl stát. Jak upozorňuje vedoucí ekonomického odboru magistrátu Jan Mareš, město s navýšením částky nemá nic společného. „Navýšení daně z nemovitosti je jedno z opatření konsolidačního balíčku současné vlády, my jsme taxu nijak neměnili,“ vysvětlil.

Výtěžek z daně sice půjde do rozpočtů měst, ale nijak na tom nevydělají. Stát jim totiž na druhé straně ubere podíl ze sdílených daní, které každý rok přerozděluje. „Když ty částky srovnáme, vychází to naopak v náš neprospěch,“ konstatuje ekonom města.

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video