Památku obětí poválečného násilí připomene studentský pochod a pietní akce

Hedvika Mašková 2024-05-30 13:19:00

Studenti středních škol z Loun a Prahy pořádají již třetí ročník připomínkového pochodu z Postoloprt přes zámek Stekník do Žatce jako vzpomínku za všechny zbytečně umučené a týrané oběti Postoloprtského masakru na přelomu května a června 1945. Letos bude pochod zakončen pietním shromážděním na náměstí Svobody, které pořádá Žatecký okrašlovací kolektiv (ŽOK). Akce se bude konat symbolicky v pondělí 3. června.

,,V letošním roce účastníci pochodu vyrazí z obráceného směru, symbolizující návrat vyhnaných, zavražděných či zmizelých obyvatel zpět do města. V podvečer se pak setkáme na náměstí k česko-německé modlitbě za smíření mezi národy,” informoval nás za ŽOK Martin Kos. Modlitbu v českém i v německém jazyce povede duchovní správce Liběšické farnosti otec Vilém.

Studenti budou mít 3. června sraz u vstupu do zámeckého parku vedle kostela Nanebevzetí Panny Marie v Postoloprtech. Po krátké zastávce na místě bývalých kasáren a u Kříže v levonické bažantnici vyrazí přes zámek Stekník do Žatce, kde se od 17.30 hodin na náměstí Svobody v Žatci uskuteční pietní shromáždění k uctění památky obětí poválečného násilí, kterému byli vystaveni spoluobčané německé národnosti. Zvána je široká veřejnost. V jednání je také účast na pochodu s režisérem Václavem Marhoulem a hercem Davidem Vávrou.

,,Na nejbližším zasedání zastupitelstva města Žatce hodláme předložit petici za zřízení pamětní desky obětem vyhnání, kterou k dnešnímu dni podepsalo na 400 obyvatel a návštěvníků města. Rádi bychom, aby tato pamětní deska byla odhalena v příštím roce, k 80. výročí těchto událostí,” dodal Martin Kos.    

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video