Střecha evangelického kostela v Žatci je opravena

Alla Želinská 2024-06-06 10:50:00

Dlouhých 10 let trvala rekonstrukce střechy evangelického kostela v Žatci. Vše začalo v roce 2011, kdy tehdejší žatecký farář Jan Veselý inicioval zápis evangelického kostela na seznam kulturních památek. Tím se otevřela cesta pro získávání dotací z havarijního fondu Ministerstva kultury ČR, které významně pomohly s financováním nové střechy.

„Celkové náklady na novou střechu se vyšplhaly na 4,5 milionu Kč a přestože žatecký evangelický sbor dlouhodobě dobře hospodaří, přece jen se jedná o malý farní sbor s asi 40 členy, v jehož silách nebylo tak vysokou částku dát dohromady. Proto se rekonstrukce střechy rozdělila na jednotlivé etapy a prováděla se postupně podle možností a peníze se sháněly „kde se dalo”. Podstatnou měrou přispělo tedy Ministerstvo kultury, dohromady se jednalo o částku asi 1,5 milionu Kč, a velký dík patří zejména Ing. Aleně Belzové, která nám vždy pomohla. Další významnou částkou přispěla Jeronýmova jednota českobratrské církve evangelické, pomohly i dary členů sboru a významné částky od MUDr. Jitky Polákové a MUDr. Jiřího Zimoly. Menší částkou na začátku rekonstrukce přispělo i Město Žatec. Za všechny příspěvky patří velké poděkování,” říká Blahoslav Provazník z farního sboru ČCE v Žatci.

Některé roky během rekonstrukce se žádné peníze sehnat nepodařilo, i když žádostí o různé dotace bylo podáváno mnoho. Proto rekonstrukce trvala poměrně dlouho a zároveň se stav střechy stále zhoršoval a kostelu kvůli zatékání hrozily těžké škody. Nakonec se vše podařilo a kostel se nyní dočkal konečně nové střechy, která je věrná původnímu originálu a je na ni použita mimo jiné pravá přírodní břidlice. Hlavním dodavatelem prací byla firma Klempo z Bezděkova.

Ideální příležitostí k návštěvě a zevrubné-mu prozkoumání památky bude Noc kostelů, která se koná v pátek 7. června od 18 hodin a ve zdejším akusticky mimořádném prostoru nabídne pestrý program smyčcového orchestru - Komorního orchestru města Chomutova, pozounového tělesa Brass collegium z Pražského hradu a dále slovo faráře Tomáše Pavelky o Českobratrské církvi evangelické, která je majitelem kostela. Během mimořádného večera nebudou chybět oblíbené komentované prohlídky kostela, všichni jsou srdečně zváni! 

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video