Pěškobusem za architekturou českých Němců

Alla Želinská 2024-06-10 10:00:00

Po dvou beznadějně vyprodaných komentovaných procházkách pokračuje spolek A dál? s popularizací architektury v Žatci. Na konkrétních příkladech v žateckých ulicích představí německé stavitelství v českém pohraničí.

Trasa nese název „Pěškobus: Heimatstil” a nabízí jedinečný pohled na architektonický styl, který je výrazem regionalismu a tradic užívaných v česko-německém pohraničí.

„Heimatstil je architektonický směr z přelomu 19. a 20. století, charakterizuje ho návrat k tradičním formám a materiálům. Zároveň je odpovědí na rychlou industrializaci a urbanizaci tehdejší doby,” vysvětluje průvodkyně a historička umění Monika Klímová.

„Procházku jsme absolvovali před dvěma lety a i tentokrát budeme sledovat, jak se národní identita a regionální stavitelství krátkého časového období propsaly do konkrétních domů v Žatci. Neváhejte a pojďte s námi objevovat další střípek historie!” láká architektka z průvodcovského dua Eva Sladká.

Pěškobus vyjíždí v sobotu 15. června ve 14 hodin z ul. Adolfa Heyduka v Žatci, sraz je před Hubertovou vilou (naproti azylovému domu). Nebude chybět prohlídka některého z běžně nepřístupných objektů. Vstupné je 100 Kč, místenku je nutné rezervovat na webových stránkách spolku. 

Spolek A dál? působí v Žatci od roku 2017 a zaměřuje se zejména na popularizaci architektury. A dál? pořádá architektonické procházky, má za sebou tvorbu expozic i publikační činnost. Vydal Architektonickou mapu města Žatce a knížku Žatecké vily, oboje díky podpoře v participativním rozpočtu města.

Komentáře

Nabídky práce

Samostatná(ý) účetní - Obec Perštejn

Možno na plný či poloviční úvazek, lhůta pro podání přihlášky: do 12.7.2024. Plné znění obsahu výběrového řízení naleznete na www.obec-perstejn.cz či úřední desce OÚ.
Tel.: 474394184
WWW: www.obec-perstejn.cz
E-mail: starosta@obec-perstejn.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video