Podbořanský chovatel Jan Vagner dosáhl skvělého úspěchu

Alla Želinská 2024-06-13 11:20:00

Člen základní organizace ČSCH Podbořany Jan Vagner zaznamenal krásný úspěch na klubové speciálce národního plemene Moravský modrý ve Znojmě. Úspěch je o to cennější, že zde se vystavuje jen jedno plemeno a v klubu by se měli pohybovat především chovatelé – specialisté, kteří se specializují na jedno plemeno. Honzu představil v krátkém rozhovoru jednatel ZO Bohuslav Potůček.

Honzo, kdy a jak jsi začal s chovem Moravských modrých?

S chovem Moravských modrých jsem začal v roce 2016 a v tomto roce jsem vstoupil i do řad chovatelů ZO ČSCH Podbořany. Již od začátku jsem věděl, že chci chovat kvalitní Moravské modré a proto jsem vyhledával chovatele, kteří byli z klubu chovatelů Mm. Otevřel jsem webové stránky klubu a v seznamu členů našel jsem si nejbližší chovatele.

A poté se to rozeběhlo správnou cestou?

Ano. Oslovil jsem pana Bureše z Žebráku u Berouna a zanedlouho jsem si k němu jel pro své první moravské modré králíky. Začal jsem s počtem 2.3 ( dva samci a 3 samice). Bohužel začátek mého chovu nebyl takový, jaký jsem si představoval. Samice nechtěly zabřeznout a měly malou váhu. Dlouhé měsíce jsem neměl žádné odchovy a nadšení vystřídalo spíše zklamání.

Ale ty jsi nepodlehl skepsi, naopak ses ještě více kousl, že?

Přesně tak. Nejsem člověk, který se hned vzdává! Na tvé doporučení jsem kontaktoval zkušenou chovatelku Ivanu Kvapilovou z Borotína, se kterou jsem si domluvil u ní návštěvu s tím, že mi nechá chovného samce. Tam jsem dostal vynikající školení, které mi otevřelo oči, a zjistil jsem, kde dělám chyby. Zanedlouho se mi začalo dařit připustit první samice a úspěšně tak odchovat 17 kusů králíčat. V roce 2017 jsem vystavil svojí první kolekci na celostátní výstavě v Lysé nad Labem s průměrným hodnocením. Následující rok jsem podal přihlášku do klubu Mm.

Pak se to ale mírně zbrzdilo, co se stalo?

Během covidu jsem si dal asi roční pauzu a králíky jsem zrušil. Vedly mě k tomu určité důvody, které není ale třeba zmiňovat.

No ale zase ses vrátil a prožil nový restart s tímto krásným plemenem.

V roce 2022 jsem chov obnovil a nakoupil chovné králíky od př. Faltyse, Kvapilové, Kosové, Jůnové a Marka. Mezitím jsem měl už delší dobu zaslanou přihlášku do klubu Moravských modrých. První výsledky se dostavily záhy. Hned na okresní výstavě králíků v srpnu 2023 moje kolekce získala druhé místo v národních plemenech a pomohla k celkovému prvnímu místu naší ZO ČSCH Podbořany v meziregionální soutěži králíků ve Vroutku.

Ale tím to přeci nekončilo, nebo?

Spíše se mi potvrdilo, že jdu správnou cestou, ale bylo třeba si ověřit i na jiných výstavách, jak na tom můj chov je. Protože zvířata povětšinou posuzují vždy různí posuzovatelé. Ověřit jsem si šel své chovy na národní výstavu. Což je zase trošku vyšší stupeň výstavy než místního nebo okresního charakteru. Na CV v Lysé nad Labem v roce 2023 jsem vystavil dvě S4 kolekce s hodnocením: 95,0 – 94,5 – 95,5 – 95,0 a V – 94,5 – 96,0 – 94,5, což pro mě osobně znamenalo první větší úspěch.

No a přišlo jaro 2024 a tvoje první speciálka ve Znojmě?

Ano přesně tak. 11. května jsem vyrazil vy-stavit králíky na Speciální výstavu Moravských modrých do Znojma, kde jsem byl oficiálně přijat do klubu a získal jsem úžasné hodnocení 95,5, 96,0, 94,5 95,0, 94,5 a 96,5 + pohár nejlepší samice výstavy. Je to jednoznačně jedno z nejlepších hodnocení vůbec, ze kterého mám obrovskou radost a ještě víc mne to utvrzuje v tom, že jdu správnou cestou.

Honzíku, děkuji za rozhovor. Ještě jednou ti gratuluji a přeji, aby se ti dařilo i nadále. Dále ti chci poděkovat za příkladnou reprezentaci, a to jak tebe samotného, tak naší ZO ČSCH Podbořany.

Komentáře

Nabídky práce

VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA - Domov pro seniory Podbořany

Nástup možný ihned! POŽADUJEME: vzdělání zdravotníckého směru NABÍZÍME: pracovní poměr na plný úvazek a dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou; pracovní poměr na DPP nebo DPČ; zvláštní příplatek pro zdravotníky + příplatek za práci o víkendu a svátcích + odměny; 5 týdnů dovolené; příspěvek na dovolenou; příspěvek na penzijní pojištění; příspěvek na stravování; příspěvek na vitamínové prostředky + očkování; možnost dalšího vzdělávání. Profesní životopis zašlete na uvedený e-mail.
Kontakt: paní Šulcová
Tel.: 733714024
WWW: https://www.domovpodborany.cz/
E-mail: sulcova@domovpodbořany.cz

Poslední videa

Valentýnský koncert v žateckém divadle rozněžnil i rozpálil

Klavír Jiří Knotte a housle Milan Brouček... Bravo!

Přehrát video
V 1.A ZŠ P. Bezruče v Žatci děti s učitelkou v kroužku probíraly první vysvědčení

Ve středu 31. 1. 24 se rozdávaly pololetní vysvědčení - přesněji Výpisy vysvědčení. Třídní učitelka 1.A Nikola Martinovská si se svými prvňáčky v poslední hodině po předání o tom povídala...

Přehrát video